Wiechlina roczna - dlaczego jest niepożądana w ogrodzie i się jej pozbyć
Dzięki niezwykłym zdolnościom adaptacyjnym, wielokrotnemu rozmnażaniu w ciągu sezonu i szybkiemu wzrostowi, wiechlina roczna jest uciążliwym i trudnym do zwalczania chwastem. Konkurując o składniki odżywcze, wodę i przestrzeń z roślinami w ogrodach stanowi niemały problem w pielęgnacji roślin? Jak się pozbyć wiechliny rocznej z ogrodu?
Co warto wiedzieć o wiechlinie?
Wiechlina roczna (łac. Poa annua) jest niskim, powszechnie występującym w Polsce i bardzo ekspansywnym gatunkiem trawy, który spotkać można zarówno na nieużytkach, jak również na polach uprawnych i w ogrodach przydomowych czy na trawnikach. Tworzy dużo pędów, a pojedyncze źdźbła najczęściej osiągają wysokość od 5 do 40 cm, są wygięte lub płożą się na ziemi. W czasie kwitnienia wiechliny uwagę zwraca charakterystyczne jasne, lekko różowe zabarwienie kwiatów.
Wiechlina charakteryzuje się zdolnością wyjątkowego przystosowania się do warunków, w jakich rośnie. Zwykle to roślina jednoroczna, rzadziej dwuletnia lub bylina. Uciążliwość potęguje też fakt, że nie ma ona konkretnego terminu kwitnienia i może tworzyć nasiona przez cały sezon wegetacyjny. Co więcej, wiechlina ma słabo rozwinięty, ale dość głęboki system korzeniowy (do 30 cm) i rośnie niemal wszędzie, ale najlepiej na żyznych, bogatych w azot i fosfor glebach.
W odróżnieniu od jej popularnej krewniaczki - wiechliny łąkowej (łac. Poa pratensis), która jest często składnikiem mieszanek trawnikowych, wiechlina roczna jest uciążliwym chwastem, bardzo szybko porastającym wolne przestrzenie. Potrafi rozmnażać się kilkukrotnie w ciągu jednego sezonu i rozrasta się bardzo ekspansywnie, a dodatkowo jest odporna na deptanie i ścinanie, ponieważ szybko się odradza.
Dlaczego należy zwalczać wiechlinę?
W związku z szybkim rozrastaniem się wiechliny, powinno się ją regularnie zwalczać - szczególnie w uprawach warzyw, truskawek, zbóż oraz w ogrodach. Jeśli pozostawi się jej nawet niewielką wolną przestrzeń w ogrodzie, szybko może masowo się rozrastać i opanować ogród czy trawnik, zabierając roślinom niezbędne składniki odżywcze. Ponadto, warto pamiętać, że jej obecność zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji grzybowych, np. patogenna wywołującego mączniaka prawdziwego, którego wiechlina jest żywicielem.
Jak zwalczać wiechlinę roczną?
Jednym ze skuteczniejszych, choć niełatwych sposobów walki z tym chwastem jest po prostu systematyczne, ręczne pielenie rabat i przestrzeni wokół roślin. Mechaniczne usuwanie wiechliny wymaga jednak nie tylko wysiłku, ale przede wszystkim systematyczności – należy działać niezwłocznie po pojawieniu się chwastu, aby dojrzałe, kwitnące rośliny nie rozsiewały dalej nasion w ogrodzie (nawet po usunięciu). Jednak ta metoda jest skuteczna, jeśli wiechliny jest niewiele w ogrodzie i można szybko ją usunąć. Jeśli nie mamy czasu lub ochoty na ręczne usuwanie chwastu, bądź występuje ona na większą skalę w ogrodzie, nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po odpowiedni herbicyd.
Zanim zastosujemy wybrany preparat, warto pamiętać, że najlepszy efekt przyniosą opryski w czasie wczesnego rozwoju chwastów - od momentu rozwinięcia trzeciego liścia do zauważalnego pierwszego rozkrzewienia. Do zwalczania wiechliny rocznej w ogrodzie najczęściej stosuje się herbicydy dedykowane do eliminowania innych chwastów jednorocznych.
Wiele chwastów możemy wyeliminować już na etapie przygotowywania podłoża dla roślin ogrodowych. Trzeba tylko zadbać o to, by gleba była czysta - wolna od nasion chwastów lub ich resztek, ponieważ mogą bardzo szybko się zregenerować. W czasie pielęgnacji roślin warto także pamiętać o odpowiednim i zbilansowanym nawożeniu roślin i trawników, ponieważ zarówno zbyt mocno nawożona, jak i uboga w składniki pokarmowe gleba jest tak samo łakomym kąskiem dla chwastów.
Do zwalczania uciążliwych chwastów jednoliściennych, jakimi jest właśnie wiechlina roczna, a także perz, najczęściej stosuje się środki tzw. totalne (nieselektywne), które wnikają do rośliny poprzez liście, następnie przedostają się do systemu korzeniowego i powodują ich zamieranie, a w konsekwencji usychania chwastów, które łatwiej potem usunąć. Wśród tych preparatów najbardziej popularne są obecnie środki zawierające jako substancję czynną glifosat, np. ROUNDUP lub SPRINTER. Do użytku amatorskiego polecane są także preparaty AVANS Rtu w postaci sprayu lub ATUT w formie koncentratu.
Ważne! Glifosat jest co prawda skuteczny, ale tak samo silnie toksyczny. Substancja ta odkłada się w glebie i należy bardzo starannie i ostrożnie wykonywać opryski, ponieważ „totalne” działanie może zniszczyć wszystkie rośliny, które nią potraktujemy.