Choroby roślin - jakie choroby porażają rośliny w ogrodzie. Objawy i rozpoznawanie chorób roślin
Rośliny w ogrodzie często są porażane przez różne choroby roślin. Choroby roślin to duży problem w ogrodzie. Jakie choroby roślin mogą wystąpić w ogrodzie? Jakie są objawy chorób roślin? Poradnik: rozpoznawanie chorób roślin.
Jednym z największych problemów występujących w ogrodzie są choroby roślin. Rośliny w ogrodzie są porażane przez różne choroby roślin. Czy potrafimy na podstawie objawów chorób roślin rozpoznać chorobę rośliny? Podpowiadamy, jak zidentyfikować choroby roślin obserwując objawy choroby na roślinie. Rozpoznawanie chorób roślin po objawach.
Choroby roślin objawy - zamieranie fragmentów roślin
- Zamieranie roślin zimozielonych od dołu świadczy o fytoftorozie. Liście tracą połysk i kolor, zwijają się do dołu, więdną i zwisają. Pojawiają się brązowe plamy gnilne rozchodzące się od nasady liścia w kształcie litery V. Pędy brunatnieją. Chorobie sprzyja duża ilość substancji organicznej w podłożu (torf). Fytoftoroza jest wyjątkowo groźna, ponieważ atakuje roślinę z gleby i szybko przesuwa się po pędach w górę. W ciągu kilku tygodni może doprowadzić do całkowitego zwiędnięcia rośliny.
- Zamieranie i zrakowacenia pędów świadczy o nekrozie. Po przycinaniu roślin pędy poniżej miejsca cięcia brązowieją i zasychają. Może to dotyczyć pędów i całych roślin.
- Zamieranie wierzchołków pędów. U roślin liściastych liście szarzeją i zwijają się, nim całkowicie opadną. Pąki na wierzchołkach ciemnieją. U iglastych pojedyncze pędy brunatnieją i zamierają od wierzchołka aż do nasady. Potem choroba postępuje w dół, powodując opadanie liści i zamieranie rośliny.
Choroby roślin objawy - nalot na liściach
- Mączysty biały nalot na zielonych częściach roślin – mączniak prawdziwy. Wyraźny nalot na górnej stronie liści, który daje się łatwo usunąć. Najczęściej pojawia się na liściach, młodych pąkach i owocach. Mączniak prawdziwy powoduje zasychanie liści i hamuje wzrost rośliny. Brązowe plamy na liściach i szary nalot na pędach – mączniak rzekomy. Na powierzchni pojawiają się jasnożółte, brunatniejące z czasem, nieregularne plamy. Na spodniej stronie występuje delikatny szary nalot, który trudno usunąć. Mączniak rzekomy jest o wiele bardziej szkodliwy od prawdziwego – szybko się rozprzestrzenia, a porażone liście opadają, co szpeci i osłabia roślinę. Rozwojowi choroby sprzyjają wilgoć i chłód.
- Szara pleśń. Łatwo ją rozpoznać – zaatakowane części roślin pokrywają się obfitym, szarym puszystym nalotem grzybni. Z czasem na jej powierzchni powstają czarne skupiska zarodników.
- Rdzawe poduszeczki na liściach i pędach – rdza. Na górnej stronie liści drobne żółtawoczerwone plamy, a od spodu charakterystyczne poduszkowate skupiska zarodników. Porażone części rośliny ulegają deformacji, liście brązowieją i opadają.
- Plamy na iglakach – osutka. Najczęściej poraża sześcio-, dziesięcioletnie rośliny. Na początku lata na igłach pokazują się żółtobrązowe plamy. Pod koniec jesieni igły brunatniej i opadają, a na ich powierzchni pojawiają się owocniki grzybów. Plamy na liściach – plamistość liści. Po obu stronach liści pojawiają się plamy okrągłe, owalne lub nieregularne– początkowo jasnobrązowe, potem brunatniejące. Z czasem przebarwiają się od środka na jasny kolor. Chore liście żółkną i opadają. Należy je usuwać i palić.
- Czarny nalot na liściach i igłach – sadzaki. Te grzyby rozwijają się na rosie miodowej wydzielanej przez szkodniki wysysające sok z roślin. Szpecą roślinę, ograniczają jej dostęp do światła.