Ścieżka ogrodowa - jak zaprojektować i jaki materiał wybrać na ścieżkę w ogrodzie?

2023-07-13 11:01

Ścieżka ogrodowa pozwala łatwo dotrzeć do domu oraz do najczęściej użytkowanych fragmentów ogrodu. Ogrodowe ścieżki powinny pasować do stylu ogrodu i zabudowań na posesji. Sprawdź, jak zaprojektować ścieżkę w ogrodzi i z czego ją zrobić? Zobacz nasze pomysły na alejki w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jak zaprojektować ścieżkę w ogrodzie?
  2. Z jakiego materiału ścieżka ogrodowa?
  3. Gdzie wytyczyć ścieżki w ogrodzie?
  4. Ścieżka ogrodowa w części frontowej działki
  5. Ścieżka w części ogrodowej
  6. Ścieżka łącząca część frontową z ogrodową
  7. Ścieżka w ogrodzie odpowiednio utwardzona
  8. Ścieżka ogrodowa z nawierzchni przepuszczalnej

Jak zaprojektować ścieżkę w ogrodzie?

Ścieżka ogrodowa powinna charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością, ale także dekoracyjnością i estetyką wykonania. Projektując ogrodowe ścieżki należy dopasować je do charakteru ogrodu i zaplanować tak, aby można było łatwo z nich korzystać. W ogrodach o stylu geometrycznym, najlepiej wyglądają ścieżki proste, a w ogrodach naturalistycznych lepiej prezentować się będą nawierzchnie o miękkich łukach różnej szerokości.

Z jakiego materiału ścieżka ogrodowa?

Ścieżki w ogrodzie powinny być trwałe, mrozoodporne i antypoślizgowe. Do budowy ścieżek ogrodowych można wykorzystać różne materiały, nie zawsze musi to być betonowa kostka. Coraz częściej do wykonania ścieżek w ogrodach wykorzystuje się kamień, klinkier, żwir czy elementy drewniane. Jeśli wybierzemy ścieżki żwirowe lub ziemne, należy pamiętać, że łatwo zarastają one chwastami i z tego powodu potrzebują regularnej pielęgnacji.

Zobacz ciekawe pomysły na ścieżki ogrodowe w galerii zdjęć

Gdzie wytyczyć ścieżki w ogrodzie?

Zanim powstaną ścieżki w ogrodzie, trzeba się zastanowić, jakie miejsca na posesji wymagają powiązania komunikacyjnego i w jaki sposób będą one użytkowane, a co za tym idzie – jaki będzie w danym przypadku najodpowiedniejszy rodzaj nawierzchni. Warto też zadbać o estetyczne nawiązanie do elewacji, bo dzięki temu powstanie harmonijna całość.

Teren wokół domu powinien być tak zorganizowany, by mieszkańcy mogli się po nim sprawnie poruszać.

Ścieżka ogrodowa w części frontowej działki

Część frontowa ma charakter reprezentacyjny. Zwykle sporo miejsca zajmuje tu plac, służący zarówno jako chodnik dla pieszych, jak i podjazd do garażu. Aranżując tę powierzchnię, trzeba nie tylko skupić się na stronie estetycznej, ale przede wszystkim stworzyć możliwość wygodnej komunikacji: przejścia jak najkrótszą trasą do drzwi wejściowych od furtki i z garażu (nawet jeśli mamy wewnętrzne połączenie z domem) oraz przejechania od bramy wjazdowej do garażu lub miejsca parkowania. Wygodne chodniki powinny też łączyć dom ze śmietnikiem oraz z miejscem składowania drewna kominkowego (może to być dyskretna ścieżka z płyt lub kostek przerośniętych trawą – ważne, aby można było nawet po deszczu przejść po niej suchą stopą). Projektując przestrzeń przed domem, trzeba – w miarę możliwości – szukać rozwiązań, które pozwolą bezpiecznie poruszać się i pieszym, i użytkownikom samochodów. Rozdzielenie funkcji można zaznaczyć odmienną fakturą lub barwą nawierzchni, czy też tworząc barierę roślinną (umowną – niską lub rzeczywistą – wysoką).

Ścieżka w części ogrodowej

Część ogrodowa zazwyczaj znajduje się w głębi posesji, po przeciwnej stronie budynku niż ulica, bo to ułatwia stworzenie zielonego zakątka osłoniętego przed hałasem, spalinami i wzrokiem ciekawskich. Z założenia układ kompozycyjny jest tu mniej formalny. Dobrze, jeśli nawierzchnie ścieżek, chodników i placyków są dyskretne, bo wtedy lepiej się komponują z roślinami (chyba że z założenia są centralnym elementem kompozycji, a rośliny stanowią dla nich jednolite tło). Przestrzeń ogrodu prezentuje się też korzystnie, jeśli przynajmniej część ścieżek i chodników biegnie łagodnym łukiem. Nie można przy tym zapominać o funkcji układu komunikacyjnego: powinien prowadzić po ogrodzie tak, by łatwo było dotrzeć z domu do kluczowych miejsc zagospodarowania: oczka wodnego, placyku wypoczynkowego, kompostownika, warzywnika, basenu kąpielowego, boiska itp.

Ścieżka łącząca część frontową z ogrodową

Dla domowników istotne jest wygodne przejście między częścią frontową a ogrodową. Dobrym rozwiązaniem jest poprowadzenie chodnika wokół domu (blisko elewacji), tak by łączył obie części działki – sprawdza się niezależnie od wielkości zagospodarowywanego terenu. Pozwala o każdej porze roku i przy każdej pogodzie sprawnie przejść z części frontowej posesji do ogrodowej.

Ścieżka w ogrodzie
Autor: GettyImages Ścieżka w ogrodzie powinna być funkcjonalna, ale także dekoracyjna i estetycznie wykonana

Ścieżka w ogrodzie odpowiednio utwardzona

Wybierając rodzaj nawierzchni na ścieżkę, powinniśmy się kierować trzema kryteriami: sposobem jej wykorzystania, wpływem na środowisko oraz estetyką. Na prywatnej posesji główna nawierzchnia w części frontowej musi wytrzymać obciążenie, jakie wywiera samochód osobowy, zatem należy ją wykonać z elementów odpornych na nacisk i uszkodzenia mechaniczne (np. z klinkieru drogowego, kostki kamiennej lub kostki betonowej grubości 6 lub 8 cm). Gdy ruch jest sporadyczny, wystarczy, jeśli elementy utwardzające nawierzchnię zostaną ułożone na podsypce piaskowej lub cementowo-piaskowej. Jednak jeżeli samochodów jest kilka, mamy samochód dostawczy albo podłoże jest słabo przepuszczalne (gliniaste), lepiej wykonać dwie warstwy podbudowy: najpierw ułożyć tłuczeń kamienny, a na to piasek lub podsypkę cementowo-piaskową.

W części ogrodowej ścieżki nie muszą być bardzo odporne na nacisk i uszkodzenia mechaniczne, bo porusza się po nich niewiele osób. Sprawdzają się tu nawet ścieżki ziemne, które dobrze komponują się z otaczającą zielenią (trzeba jednak często czyścić je z chwastów, a przy tym po deszczu łatwo rozmiękają). Lepiej więc – przynajmniej główny chodnik ogrodowy – je utwardzić. Można zrobić to za pomocą żwiru, elementów kamiennych lub betonowych (płyt lub kostki), klinkieru drogowego, drewnianego bruku. Warto włączyć w nawierzchnię różne nietypowe materiały: interesujący efekt osiąga się, wykorzystując do urozmaicenia kompozycji otoczaki i ceramikę (dachówki, cegły), drewniane bale lub plastry cięte z pni. To nadaje nawierzchniom dekoracyjny, a przy tym niezobowiązujący charakter. Podbudowa tłuczniowa nie jest tu potrzebna – wystarczy dobrze ubita podsypka piaskowa.

Ścieżka ogrodowa z nawierzchni przepuszczalnej

Innym kryterium wyboru nawierzchni jest ich przepuszczalność. Te budowane na warstwie chudego betonu znoszą znaczne obciążenie, ale z ich powierzchni niemal cała woda spływa do kanalizacji, co odbija się niekorzystnie na środowisku. Coraz bardziej doceniane są nawierzchnie przepuszczalne. Woda wsiąka w nie całą ich powierzchnią lub spoinami. Dzięki temu ziemia jest lepiej nawilżona i rośliny wymagają mniej podlewania. Do tej grupy należą nawierzchnie ziemne i żwirowe, a także te z elementów kamiennych i betonowych spoinowanych piaskiem lub drobnym żwirem. Nowością są specjalne mieszanki kruszywa i lepiszcza przeznaczone do tworzenia spoin zwartych, ale przepuszczających wodę. Jeszcze mało popularne, choć wygodne w użyciu, są nawierzchnie powstające z kruszywa łączonego żywicą, które przepuszczają wodę całą swą powierzchnią.

Przeczytaj też:

Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?
Quiz ogrodniczy
Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Pozostałe podkategorie