Rośliny do obsadzenia skarpy przy tarasie [Porada eksperta]

2014-07-01 14:33

Parterowy dom znajduje się na działce z dość dużym spadkiem. Taras (od strony południowo- zachodniej) trzeba było obsypać ziemią. Potrzebuję porady: jakimi roślinami obsadzić taras, aby było jednocześnie i kolorowo, i zielono. Chciałabym tak pomieszać rośliny, aby przechodziły płynnie przez swoje okresy kwitnienia. Zastanawiam się również, w jaki sposób oddzielić "kwietnik tarasowy" od trawnika w ogrodzie. Z góry dziękuję za poradę. Zaznaczam, że jest to mój pierwszy ogród i chciałabym te 20 arów ładnie zagospodarować.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Na skarpie przy tarasie jako podstawę najlepiej sadzić rośliny zadarniające, czyli rozrastające się przy pomocy kłączy i długich, ukorzeniających się pędów. Pomiędzy nimi warto sadzić inne gatunki, jako uzupełnienie kompozycji. Na skarpie oświetlonej, od południowego zachodu, najlepiej sprawdzą się gatunki potrzebujące dużo słońca. Mogą to być rozrastające się w niskie poduchy: gęsiówka kaukaska (kwitnie III-V), smagliczka skalna (IV-V), iberys wieczniezielony (V), goździk siny (V-VI), odmiany płomyka (floksa) szydlastego (V), zawciągu nadmorskiego (III-IX), żagwinu ogrodowego (IV-V). Efektowny jest goździk kropkowany (VI-IX) i tojeść rozesłana (VI-VII) czy wiesiołek missuryjski (VI-IX). Bardzo efektownie wyglądają róże z grupy okrywowych, które kwitną od czerwca do września i nie wymagają przycinania (choć można to robić), róże wielokwiatowe i pochodzące od róży pomarszczonej, ale dorastające do 1-1,5 m. Silnym akcentem będzie szałwia omszona (kwitnie od VI). Na słonecznej skarpie sprawdzą się płożące odmiany jałowców, karłowe sosny, irgi, pięciorniki. Można dosiewać też rośliny jednoroczne. Trzeba wybierać gatunki mało wymagające, bo na skarpie panują trudniejsze warunki, niż na terenie płaskim: woda szybciej ucieka, wiatr jest bardziej dokuczliwy, słońce silniej praży podczas upałów, a zima rośliny łatwiej przemarzają. Trzeba się zatem przygotować, że nie wszystko co zostanie posadzone, będzie się szczęśliwie rozrastało. Przed obsadzeniem skarpy trzeba też zadbać o warunki glebowe, bo zazwyczaj tworzy się ją z gleby jałowej – warto sadzić rośliny w dołkach wypełnionych żyznym podłożem i dość często rozsypywać wokół nich kompost.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają