Spis treści
- Liście pelargonii więdną a potem żółkną - co jest przyczyną?
- Pelargonie - wymagania uprawowe
- Jak pielęgnować pelargonie?

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Liście pelargonii więdną a potem żółkną - co jest przyczyną?
Powód więdnięcia pelargonii może być prozaiczny – podłoże jest zbyt mokre i/albo rośliny są zbyt intensywnie nawożone. Może jednak być gorzej, bo więdnięcie liści w górnej części pędu głównego lub pędów bocznych i ich żółknięcie może świadczyć o tym, że rośliny atakowane są przez grzyba Verticillium albo-atrum, powodującego chorobę zwaną werticiliozą.
Dalsze objawy to zahamowany wzrost oraz bladozielony odcień pozostałych liści (mogą też być żółte między nerwami, podobnie jak przy niedoborze składników pokarmowych lub chorobach wirusowych). W końcowej fazie choroby wierzchołki pędów zamierają i zasychają, a całe pędy przybierają zabarwienie brązowe do czerwonego. Na poprzecznym przekroju pędów widoczny jest brązowy pierścień uszkodzonych wiązek przewodzących.
Patogen przenoszony jest z porażonymi roślinami, może przetrwać w podłożu i na nieodkażanych doniczkach. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby trzeba spalić rośliny (nie wolno składować na pryzmie kompostowej) i wyrzucić doniczki oraz podłoże.
Przeczytaj też: Choroby pelargonii: jak rozpoznać i skutecznie leczyć chore pelargonie
Pelargonie - wymagania uprawowe
Pelargonie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, dlatego są dobrą dekoracją balkonów i tarasów o wystawie południowej. Niemniej jednak to gatunki tolerancyjne, które poradzą sobie także w półcieniu (poza odmianami o wielobarwnych liściach).
Optymalnym podłożem dla pelargonii jest ziemia przepuszczalna i próchnicza (może być to podłoże torfowe). Rośliny potrzebują stosunkowo dużych pojemników (o średnicy 20–25 cm). Jeśli natomiast uprawia się je w skrzyniach balkonowych, nie należy sadzić ich zbyt gęsto.
Jak pielęgnować pelargonie?
Z zabiegów pielęgnacyjnych w sezonie najważniejsze jest regularne i obfite podlewanie pelargonii (w ciepłe dni na południowych wystawach należy robić to codziennie, a nawet dwa razy dziennie). Pelargonie warto także nawozić, najlepiej raz na 1–2 tygodnie. Odpowiednie będą specjalistyczne nawozy dla pelargonii lub nawozy dla roślin kwitnących. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuża kwitnienie. Co pewien czas zaleca się sprawdzić, czy rośliny nie są atakowane przez szkodniki.
Zobacz galerię zdjęć: Pelargonie na balkonie i tarasie

Inne porady tego eksperta