Kwiaty na balkon słoneczny: poznaj najlepsze gatunki kwiatów do uprawy w pełnym słońcu!

Jakie kwiaty wybrać na słoneczny balkon, czyli południowy, aby od wiosny do jesieni cieszyć się ich urokiem? Dużo kwiatów balkonowych lubi słoneczne stanowisko, dlatego właściciele południowych balkonów mogą wybierać spośród wielu roślin.

Spis treści

  1. Kwiaty na balkon słoneczny - poznaj najlepsze gatunki
  2. Pielęgnacja kwiatów na południowym balkonie
  3. W jakich pojemnikach sadzić kwiaty na południowym balkonie?

Balkon południowy przez cały dzień skąpany jest w słońcu. Należy więc wybierać tutaj kwiaty, które lubią słońce i doskonale radzą sobie w mocnym słońcu.

Kwiaty na balkon słoneczny - poznaj najlepsze gatunki

Na słonecznym balkonie południowym dobrze się będą czuły następne kwiaty balkonowe:

  • Sanwitalia

Sanwitalia, zwana też polegnatką, to roślina balkonowa uwielbiająca słońce. Jej intensywnie żółte kwiaty (czasem z brązowym środkiem), przypominające miniaturowe słoneczniki, pięknie kontrastują z drobnymi zielonymi liśćmi. Sanwitalia tworzy dość zwarte kępy lekko przewieszających się pędów. Nie znosi przesuszenia – więdnie gdy podłoże w pojemniku choć na krótko zostanie przesuszone.

  • Lantana

Lantana – to kilkuletni półkrzew, często oferowany w formie piennej (drzewka na pniu). Jej liście są pomarszczone i owłosione, jajowatego kształtu, po roztarciu nieprzyjemnie pachną i drażnią skórę. Lantana kwitnie od wiosny do późnej jesieni, obficie w upalne lata, a słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe. Kwiaty są początkowo żółte, potem zmieniają barwę przez pomarańczową do czerwonej.

  • Petunie i surfinie

Petunie i surfinie (grupa odmian petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i przewisających pędach) – to kwiaty znakomicie nadające się na słoneczny balkon. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian zarówno petunii, jak i surfinii, o kwiatach różnego koloru. Surfinie doskonale nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach. Rośliny potrzebują stale wilgotnego podłoża oraz regularnego nawożenia.

  • Pelargonie

Pelargonie należą do najpopularniejszych kwiatów balkonowych. W sprzedaży jest bogata oferta odmian pelargonii, wśród nich szczególnie efektowne są te o kwiatach pełnych. Dostępne są także pelargonie zwisające, znakomite do wiszących pojemników. Pelargonie kwitną całe lato.

  • Werbena

Werbeny – kwitną nieprzerwanie od lipca do późnej jesieni. Szczególnie polecane są odmiany zwisające, tworzące luźne przewieszające się kępy. Drobne kwiaty werbeny w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany o kształcie główki. Werbeny należy podlewać codziennie, a podczas kwitnienia zasilać nawozem do roślin kwitnących. Trzeba także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi.

  • Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca – ma grube, mięsiste, rozgałęzione, często czerwonopurpurowe łodygi i jajowate lub owalne, mięsiste, błyszczące liście, które mogą być zielone lub czerwonopurpurowe w różnych odcieniach. Kwiaty w zależności od odmiany mają barwę białą, różową lub czerwoną w różnych odcieniach. Begonia stale kwitnąca kwitnie od czerwca do października.

  • Szałwia błyszcząca

Szałwia błyszcząca – ma zwarty pokrój i od 25 do 50 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty o intensywnie czerwonej barwie są zebrane na szczytach pędów w grona o długości do 10 cm długości.

  • Scewola

Scewola – mocno rozkrzewiona roślina o zwisających pędach dorastających do kilkudziesięciu cm długości. Kwiaty scewoli mają oryginalny kształt, przypominający dłoń lub wachlarz, mają jasnofioletowy lub biały kolor. Scewola kwitnie od czerwca do przymrozków. Znakomita do wiszących pojemników.

Przeczytaj też: Kwiaty na taras długo kwitnące – jakie wybrać? Te rośliny będą super kwitły całe lato!

  • Aksamitki

Aksamitki – to bardzo popularne kwiaty na słoneczne stanowiska. W zależności od gatunku oraz odmiany aksamitki mają różną wysokość, a ich kwiaty mogą mieć różne odcienie koloru żółtego i pomarańczowego. Dodatkową zaletą aksamitek jest to, że odstraszają swoim zapachem szkodniki.

  • Bratki

Bratki – niskie rośliny, osiągające 10–25 cm wysokości. Można je sadzić na balkonach już od wczesnej wiosny, ponieważ są odporne na niska temperaturę. Kwiaty bratków mają różną wielkość i barwy – w zależności od odmiany. W sprzedaży jest wiele grup oraz odmian bratków. Niektóre mają zwisające pędy i znakomicie nadają się do wiszących pojemników.

  • Cynie

Cynie – na balkony najlepsze są odmiany niskie. Cynie kwitną od końca czerwca do października. Kwiaty języczkowe są sztywne, pokryte aksamitnymi włoskami, purpurowe, u odmian białe, żółte, pomarańczowe, różowe łososiowe, szkarłatne, w różnych odcieniach. Kwiaty rurkowe zajmujące środek koszyczka są żółte, z ząbkami aksamitnie owłosionymi.

  • Uczep

Uczep rózgowaty, zwany także bidensem lub złotym deszczem, ma liczne, silnie rozgałęzione pędy, które w miarę wzrostu stają się wiotkie i zwisające. Bidens kwitnie od maja do października. Liczne złocistożółte kwiaty są zebrane w koszyczki kwiatowe. Są odmiany o kwiatach zewnętrznych ułożonych w jednym okółku, a także odmiany o kwiatach półpełnych, złożonych z dwóch okółków.

Nie przegap: Pielęgnacja roślin balkonowych w sezonie: podlewanie, nawożenie, ochrona i usuwanie przekwitłych kwiatów

Pielęgnacja kwiatów na południowym balkonie

Kwiaty na balkonie południowym wymagają znacznie więcej wody, dlatego należy pamiętać o ich regularnym i obfitym podlewaniu!

Południowe balkony czasem nagrzewają się tak bardzo, że grozi to poparzeniem liści i zasychaniem roślin w wyniku nadmiernej utraty wody z podłoża. Można temu zaradzić, rozkładając np. parasole przeciwsłoneczne lub cieniowanie w porze największego nasłonecznia. 

Poznaj też:

W jakich pojemnikach sadzić kwiaty na południowym balkonie?

Kwiaty balkonowe uprawiane na balkonie południowym powinny być sadzone do dużych i jasnych pojemników, ponieważ ciemne kolory absorbują promienie słoneczne i ziemia dodatkowo się nagrzewa, więc korzenie narażone są na przesuszanie i przegrzanie.

Przeczytaj też: Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?
Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa