Spis treści
- Czym zakwasić ziemię pod trawnik?
- Jaki odczyn powinna mieć ziemia pod trawnik?
- Jak poprawić jakość gleby pod trawnik?
- Zastosuj nawozy zielone przed założeniem trawnika

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Czym zakwasić ziemię pod trawnik?
Najlepszym sposobem na obniżenie pH gleby jest wymieszanie jej z nieodkwaszonym torfem. Należałoby wymieszać z podłożem na głębokość 15-20 cm (w proporcji 1:1). Proszę jednak sprawdzić czy takie pH utrzymuje się na całym terenie przeznaczonym pod ogród.
Oczywiście wrzosowisko potrzebuje specyficznego stanowiska. Najlepiej oprócz torfu dodać specjalnego podłoża, które można kupić np. w szkółce specjalizującej się w roślinach wrzosowatych. Trawnik rzeczywiście wymaga pH 5,5-6,5, ale wiele roślin sadzonych na skalniakach preferuje podłoże lekko zasadowe (nie należy więc przesadzać z zakwaszaniem). Można też zastosować nawozy zakwaszające.
Trawę można siać a rośliny sadzić, gdy ustali się pH - trzeba je sprawdzać co jakiś czas po przeprowadzeniu zabiegu (po około 3 tygodniach, jeśli gleba jest uboga - można zastosować nawóz wieloskładnikowy lub kompost). Najlepsza pora wysiewu nasion traw to przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września.
Jaki odczyn powinna mieć ziemia pod trawnik?
Gleba pod trawnik musi mieć odpowiednią kwasowość (odczyn pH). Pod trawnik najlepsze pH to 5,5–6,5. W Polsce przeważają gleby kwaśne (pH poniżej 5), więc często wskazane jest wapnowanie podłoża dolomitem lub kredą. To, czy konieczne jest wapnowanie i jaką dawką nawozu, stwierdzamy po zbadaniu gleby kwasomierzem.
Jak poprawić jakość gleby pod trawnik?
Najlepszym podłożem dla trawnika jest gleba urodzajna i przewiewna. Co zrobić, gdy gleba jest:
- Ziemia zbyt zwięzła, gliniasta – należy ją rozluźnić piaskiem, rozkładając go mniej więcej 10-centymetrową warstwą i mieszając z podłożem na głębokości 20 cm.
- Ziemia zbyt luźna, piaszczysta – należy ją wzbogacić ziemią próchniczną lub kompostem, rozkładając mniej więcej 10-centymetrową warstwę i mieszając z podłożem na głębokość 20 cm.
- Ziemia zniszczona, jałowa – najlepiej wymienić wierzchnią warstwę do głębokości 15-20 cm na ziemię urodzajną przywiezioną z zewnątrz.
Przeczytaj też: Co daje piaskowanie trawnika, kiedy wykonać zabieg piaskowania i jak to zrobić prawidłowo?
Zastosuj nawozy zielone przed założeniem trawnika
W sytuacji gdy można sobie pozwolić na odłożenie prac przy zakładaniu trawnika, warto po przekopaniu i odchwaszczeniu gleby wysiać rośliny na zielony nawóz (na przykład facelię, peluszkę, bobik). Tuż przed kwitnieniem ściąć je, rozdrobnić i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Gdy resztki roślin rozłożą się (po dwóch-ośmiu tygodniach, zależnie od gatunku rośliny i od panującej pogody), można przystąpić do dalszych prac.
Przeczytaj też: Jaka trawa na trawnik do ogrodu? Najlepsza trawa na trawnik przydomowy. Wybieramy

Inne porady tego eksperta