Nawóz zielony - co to jest, jaki najlepszy? Kiedy siać rośliny na nawóz zielony?

2024-06-12 9:03

Nawozy zielone należą do grupy nawozów naturalnych. Ich zadaniem jest wzbogacenie gleby w próchnicę, a tym samym polepszenie warunków do rozwoju systemu korzeniowego roślin. Jakie rośliny nadają się na nawóz zielony? Kiedy siać rośliny na nawóz zielony?

Spis treści

 1. Co to jest nawóz zielony?
 2. Gdzie wysiewać rośliny na nawóz zielony?
 3. Kiedy siać rośliny na nawóz zielony?
 4. Najlepsze rośliny na nawozy zielone
 5. Rośliny ozime na nawozy zielone

Coraz więcej osób szuka nawozów pochodzenia organicznego. Nawozy naturalne dobrze jest stosować w warzywniku czy sadzie. Podpowiadamy, jakie rośliny nadają się na nawozy zielone.

Co to jest nawóz zielony?

Nawozy zielone to świeża masa roślinna, którą wprowadzamy do gleby, by podnieść jej żyzności. Rośliny na nawóz zielony mogą być wysiewane jako plon główny, międzyplon lub poplon.

Gdzie wysiewać rośliny na nawóz zielony?

Rośliny na nawóz zielony warto posiać wszędzie, gdzie to możliwe, a zwłaszcza: na rabatach po roślinach jednorocznych, w warzywniku po zbiorze warzyw, w miejscach jeszcze niezagospodarowanych. Na nawóz zielony stosuje się rośliny szybko i bujnie rosnące, z których po rozłożeniu w ziemi powstaje dużo urodzajnej próchnicy.

Kiedy siać rośliny na nawóz zielony?

Rośliny na nawóz zielony wysiewa się zwykle po zbiorze plonu głównego. Trzeba to zrobić jednak na tyle wcześnie, by jeszcze przed nadejściem jesiennych chłodów rośliny te zdążyły wytworzyć możliwie dużą masę pędów oraz liści i dobrze rozbudowały system korzeniowy. Najczęściej wysiewa się je w sierpniu bądź na początku września.

Najlepsze rośliny na nawozy zielone

Rośliny na nawóz zielony wysiane i przekopane w odpowiednim terminie, gwarantują nie tylko wzbogacenie podłoża w cenne substancje organiczne, ale także chronią glebę przed nadmiernym rozwojem chwastów, transportują składniki pokarmowe z głębokich warstw podłoża na powierzchnię oraz zapobiegają erozji gleby.

Do najbardziej powszechnych nawozów zielonych, zalicza się rośliny należące do rodziny bobowatych:

 • łubin żółty (łac. Lupinus luteus),
 • groch zwyczajny polny nazywany też peluszką (Pisum sativum subsp. arvense),
 • seradelę (Ornithopus)
 • oraz wykę kosmatą lub inaczej ozimą (Vicia villosa).

Te rośliny na nawóz zielony poza organiczną masą zieloną, dostarczają do podłoża bardzo cenny azot, zgromadzony na ich korzeniach przez bakterie brodawkowe, wiążące ten pierwiastek z powietrza. Rośliny bobowate zwykle wykorzystuje się jako poplon letni, przeznaczony do przekopania jesienią. Aby jednak dobrze spełniły swoje zadanie, ich nasiona muszą zostać wysiane odpowiednio wcześnie (w lipcu lub najdalej na początku sierpnia), bo tylko wtedy zdążą wytworzyć dużą ilość masy zielonej.

Na poplon letni wykorzystuje się także rośliny z innych rodzin botanicznych, np.:

 • facelię błękitną (Phacelia tanacetifolia),
 • gorczycę białą (Sinapis alba),
 • słonecznik (Helianthus)
 • rzepak (Brassica napus L. var. napus).

Warto jednak pamiętać, że gorczycę i facelię należy wysiewać później, niż rośliny bobowate (od połowy do końca sierpnia), gdyż siane zbyt wcześnie, szybko zakwitną i nie wytworzą odpowiednio dużej masy zielonej.

Rośliny ozime na nawozy zielone

Nawozy zielone możemy uzyskać także z roślin uprawianych jako międzyplon ozimy. Muszą to jednak być gatunki dobrze znoszące niskie temperatury jak wyka ozima czy rzepak ozimy. Nasiona tych roślin wysiewa się pod koniec lata lub jesienią. Norma wysiewu dla wszystkich roślin przeznaczonych na nawóz zielony, uzależniona jest od gatunku rośliny oraz rodzaju podłoża, dlatego przed uprawą należy zapoznać się z zaleceniami producenta (np. dla łubinu żółtego norma wynosi 180-250g/10m2, a dla seradeli 40-60 g/10m2).

Rośliny uprawiane na nawóz zielony w poplonie letnim, przekopuje się późną jesienią, natomiast gatunki ozime, uprawiane jako międzyplon ozimy, przekopuje się wiosną. Decydując się na uprawę roślin przeznaczonych na zielony nawóz, należy jednak pamiętać, że niewiele z nich poradzi sobie na słabym podłożu (łubin, seradela), dlatego przed wysiewem dobrze jest zastosować uzupełniające nawożenie mineralne, a także starannie przekopać i wyrównać glebę przeznaczoną pod ich uprawę.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Sadzenie pomidorów do gruntu
Materiał sponsorowany

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to: