Spis treści
- Dlaczego kalla nie wyrasta z kłączy?
- Jakie wymagania ma kalla?
- Kiedy sadzić kłącze kalli?
- Jak przezimować kallę?

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego kalla nie wyrasta z kłączy?
Trudno powiedzieć w ciemno, co jest przyczyną opieszałości kalli - kiedy kłącze było kupione (może było zasuszone), ile czasu upłynęło od posadzenia (może jeszcze wypuści pędy), może było posadzone zbyt głęboko, a może ma zbyt suche podłoże?
Jakie wymagania ma kalla?
Kalla sadzona w ogrodzie lub pojemniku na balkonie potrzebuje podłoża żyznego i stale wilgotnego, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym.
Kiedy sadzić kłącze kalli?
Kłącze kalli sadzi się w maju. Powinno być umieszczone poziomo na głębokości 8-10 cm. Kupione w sklepie ogrodniczym może być pędzone – wtedy zakwitnie już w czerwcu, ale może też kwitnąć dopiero w październiku. Po kwitnieniu należy ograniczyć podlewanie, a gdy liście zżółkną i zamrą wykopać. Przechowywać w dość chłodnym miejscu (poniżej 10 st. C).
Jak przezimować kallę?
Po przekwitnieniu kalie należy wykopać z gruntu (rośliny nie znoszą niskiej temperatury), umieścić w doniczce i przenieść do widnego, ale chłodnego pomieszczenia o temperaturze około 10 st. C. W tym czasie należy też zaprzestać podlewania, co pozwoli roślinom przejść niezbędny, 2-miesieczny okres spoczynku. W styczniu doniczkę z rośliną należy ponownie przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej i wznowić podlewanie. Po przejściu wiosennych przymrozków, roślinę wysadza się do gruntu.
Przeczytaj też: Do rodziny obrazkowatych należy wiele popularnych roślin doniczkowych! Czym się wyróżniają?

Inne porady tego eksperta