Spis treści
- Dlaczego pąki kwiatowe pelargonii zasychają?
- Jak podlewać pelargonie?
- Nawożenie pelargonii
- Obrywanie przekwitłych kwiatów pelargonii

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego pąki kwiatowe pelargonii zasychają?
Zamieranie pąków kwiatowych pelargonii może być objawem szarej pleśni (choroba grzybowa). Ale na liściach wystąpiłyby objawy w postaci wodnistych plam i towarzyszącego im szarawego, mączystego nalotu (to grzybnia z zarodnikami). Zarodniki grzyba przenoszone są przez wiatr i z rośliny na roślinę podczas prac pielęgnacyjnych.
Jeżeli nie ma takich objawów, przyczyną zaschnięcia pączków może być zbyt silne nasłonecznienie (były takie dni, gdy temperatura w dzień była bardzo wysoka, a skok względem poprzednich dni był gwałtowny). Sądzę, że to właśnie jest przyczyna uschnięcia delikatnych młodych pączków. Pogoda się stabilizuje i rośliny będą dobrze rosły. Suche pączki warto usunąć. Można też rośliny profilaktycznie opryskać biopreparatem Biosept 33 SL (chroni przed chorobami grzybowymi). Gdyby jednak się okazało, że to szara pleśń, trzeba opryskać jednym z preparatów, np. Switch® 62,5 WG.
Przeczytaj też: Choroby pelargonii: jak rozpoznać i skutecznie leczyć chore pelargonie
Jak podlewać pelargonie?
Mimo że krótkie okresy niedoboru wody zwykle nie stanowią problemu dla pelargonii, rośliny te lubią być podlewane regularnie i obficie, w gorące dni nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Osoby, dla których stanowi to zbyt duży problem, mogą nabyć specjalne systemy samonawadniające, dostępne w sklepach ogrodniczych, lub samodzielnie wykonać taki system w wersji ekonomicznej, na przykład przy użyciu plastikowych butelek. Zbyt wysoka wilgotność i przelanie zaszkodzi roślinie. Nadmiar wody zawsze musi mieć ujście, tak aby nie doszło do gnicia korzeni. Podczas dłuższych okresów utrzymującego się deszczu warto rozważyć tymczasowe przeniesienie pelargonii w bardziej osłonięte miejsce.
Przeczytaj też: Dlaczego pelargonia nie kwitnie? Oto cztery częste przyczyny braku kwiatów u pelargonii
Nawożenie pelargonii
Aby pelargonie kwitły długo i obficie należy je zasilać nawozem raz w tygodniu. Najlepiej stosować specjalny nawóz przeznaczony dla pelargonii albo nawóz dla roślin kwitnących. Zastosowanie specjalnego nawozu o spowolnionym uwalnianiu lub ziemi z dodatkiem nawozu wyeliminuje konieczność cotygodniowego nawożenia.
Obrywanie przekwitłych kwiatów pelargonii
Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i zaschniętych liści pelargonii sprawia, że roślina wygląda lepiej, jest zdrowsza i jest stymulowana do tworzenia nowych kwiatów. Istnieją odmiany pelargonii "samooczyszczające się", głównie wśród zwisających odmian, których zwiędnięte kwiaty same odpadają od łodyg; na ich miejscu wyrastają nowe, zwykle w bardzo krótkim czasie. Jedynie wysuszone liście trzeba usuwać ręcznie.
Przeczytaj też: Oferta pelargonii jest tak bogata, że przyprawia o zawrót głowy!

Inne porady tego eksperta