Jaka może być przyczyna usychania bugenwilli? Odpowiada ekspert

Jaka może być przyczyna usychania mojej bugenwilli 'Vera Deep Purple'? Roślina ma około 50 cm wysokości, ekspozycja: wschód, doniczka mała, nie przesadzałam od zakupu. To, że kwiaty opadają i usychają rozumiem, ale teraz to samo dzieje się z liśćmi. Taki problem ma nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda bugenwilla?
  2. Jaka może być przyczyna usychania bugenwilli?
  3. Jak zimować bugenwillę?

Jak wygląda bugenwilla?

Bugenwilla (łac. Bougainvillea) pochodzi z Brazylii. To okazałe pnącze o zdrewniałych pędach pokrytych cierniami. W naszym kraju ze względu na klimat, bugenwillę zazwyczaj uprawia się w pojemnikach.

Ozdobą bugenwilli są kolorowe, delikatne przykwiatki najczęściej w różnych odcieniach różu, które otaczają bardzo niepozorne kwiaty.W krajach o cieplejszym klimacie bugenwille sadzi się w ogrodach, przy ogrodzeniach, pergolach i ścianach domów. W Polsce uprawia się bugenwillę jako roślinę doniczkową.

Przeczytaj też: Kwitnące krzewy w doniczkach na balkon i taras: Najlepsze opcje do ozdobienia przestrzeni

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jaka może być przyczyna usychania bugenwilli?

Jeżeli doniczka jest mała roślina może zamierać z głodu i braku wody. Bougainvillea to gatunek intensywnie rosnący, potrzebuje więc częstego zasilania: od kwietnia do sierpnia należy zasilać ją nawozami do roślin kwitnących używając 1/2 dawki zalecanej w opisie podanym na opakowaniu.

Bougainvillea lubi ciasne pojemniki - przesadzać należy ją w marcu, ale dopiero wtedy, gdy korzenie wypełnią pojemnik. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu, wschodnia wystawa może więc być zbyt słabo oświetlona i to też może być przyczyną utraty liści. Rosnąc w cieniu bugenwilla będzie kwitła słabo, a do tego straci liście i nie zawiąże pąków kwiatowych na następny rok.

Jak zimować bugenwillę?

Bugenwilla nie przezimuje na zewnątrz, więc przed nadejściem chłodów trzeba ją wnieść do domu. Od listopada do lutego bugenwilla przechodzi okres spoczynku. Należy ustawić ją wtedy w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza i podlewać raz w tygodniu (nie dopuszczając do przeschnięcia bryły korzeniowej). W tym czasie roślina może zrzucić wszystkie liście – jeśli jednak nie dopuści się do zaschnięcia pędów, w marcu wypuści nowe liście. Pod koniec okresu spoczynku (w połowie lutego) bugenwillę trzeba silnie przyciąć (nawet o połowę długości pędów), aby się rozkrzewiła, a pędy zagęściły.

Przeczytaj też: TOP 10 pnączy na balkon - odkryj najlepsze rośliny pnące do uprawy w pojemnikach!

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE
Tytuł: Murator Ogroduje #2: Pnącza na balkon i do ogrodu