Czy na ziemi wykopanej ze stawu można wysiać nasiona traw? Odpowiada ekspert

2025-05-21 10:14

Po pracach budowlanych muszę wyrównać teren dosypując około 10 cm ziemi. Znalazłem w okolicy taką ziemię, która po badaniach laboratoryjnych ma pH 7,56. Jest to ziemia wykopana ze stawu. Czy mogę spokojnie na takiej ziemi siać trawę, czy lepiej szukać innej? A może dosypać do tej ziemi trochę torfu? Właściwa ziemia jest trochę gliniasta - pyta nasz czytelnik.

Siew nasion traw

i

Autor: photka/Getty Images Czy na ziemi wykopanej ze stawu można wysiać trawę?

Spis treści

  1. Czy na ziemi wykopanej ze stawu można wysiać nasiona traw?
  2. Jaka powinna być ziemia pod trawnik?
  3. Jak przygotować miejsce pod trawnik?
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Czy na ziemi wykopanej ze stawu można wysiać nasiona traw?

Gleba o pH 7,56 jest zasadowa - nie nadaje się dla traw. Na takim podłożu trawnik będzie słabo rósł. Rośliny będą miały utrudnione pobieranie składników pokarmowych, na przykład narażone będą na chlorozę (jasne słabe pędy).

Trawniki najlepiej udają się na glebie przepuszczalnej o znacznej zawartości piasku i pH = 5,5-6,5. Rozłożenie ziemi ze stawu na macierzystej glebie gliniastej (warto sprawdzić pH gleby) nie wystarczy, by stworzyć odpowiednie podłoże. Trzeba do niej dodać także piasek dla rozluźnienia struktury i kwaśny torf, który obniży pH i równocześnie wpłynie na poprawę struktury gleby. To, jak dużo należy dodać torfu, zależeć będzie od kwasowości macierzystego podłoża.

Przeczytaj też: Jak rozluźnić ciężką, gliniastą glebę?

Jaka powinna być ziemia pod trawnik?

Ziemia pod trawnik musi mieć odpowiednią kwasowość (odczyn pH). Pod trawnik najlepsze pH to 5,5–6,5. W Polsce przeważają gleby kwaśne (pH poniżej 5), więc często wskazane jest wapnowanie podłoża dolomitem lub kredą. To, czy konieczne jest wapnowanie i jaką dawką nawozu, stwierdzamy po zbadaniu gleby kwasomierzem. Ziemię pod trawnik powinniśmy też wzbogacić w składniki pokarmowe, stosując np. długo działający nawóz wieloskładnikowy. Można także skorzystać ze specjalistycznych nawozów do trawnika. Nawóz po rozsypaniu należy zmieszać z ziemią.

Przeczytaj też: Kiedy i czym nawozić trawnik w ogrodzie?

Jak przygotować miejsce pod trawnik?

Przed założeniem trawnika najpierw należy przekopać podłoże i je odpowiednio przygotować. W efekcie powstają w nim przestrzenie wypełnione przez niezbędne roślinom powietrze i wodę. Podłoże na małym terenie można przekopać szpadlem (na tzw. sztych, czyli głębokość, na jaką sięga narzędzie), na większym lepiej posłużyć się glebogryzarką (zwaną też kultywatorem) lub przeorać pługiem (na głębokość 20–30 cm lub przy bardziej zwięzłej glebie - na 30-35 cm). Następnie, pomagając sobie widłami, trzeba dokładnie usunąć wszelkie rośliny wraz z ich korzeniami, kłączami, rozłogami. Nie należy lekceważyć nawet małych fragmentów, bo również z takich niewielkich części chwasty odrastają. Najlepiej jest poczekać dwa-trzy tygodnie i gdy chwasty się pojawią – starannie je usunąć.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, jaką mamy ziemię w ogrodzie? Jak rozpoznać typ gleby?

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Nawożenie trawnika
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE