Spis treści
- Jak wygląda ketmia syryjska?
- Czy z hibiskusa ogrodowego można zrobić żywopłot?
- Jak uprawiać hibiskus ogrodowy?
- Jak zabezpieczyć ketmię syryjską przed mrozem?
Jak wygląda ketmia syryjska?
Ketmia syryjska to piękny i wspaniale kwitnący krzew ozdobny. Mimo swojej niewątpliwej urody, ketmia nie jest w naszym kraju zbyt popularną, gdyż uznaje się ją za roślinę trudną i wymagającą. Warto jednak pamiętać, że ketmia syryjska należy do najbardziej odpornych na niskie temperatury gatunków ketmii i chociaż pochodzi z łagodniejszego klimatu (Chiny), jej wymagania nie są szczególnie wygórowane. W odpowiednich warunkach krzew może osiągać spore rozmiary i każdego roku obsypywać się licznymi, dużymi kwiatami. Pierwsze pąki kwiatowe na krzewie ketmii syryjskiej pojawiają się już w czerwcu, a kwitnienie może trwać nawet do października.
Wybieramy najpiękniejsze krzewy ozdobne do ogrodu!

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Czy z hibiskusa ogrodowego można zrobić żywopłot?
Z hibiskusa ogrodowego, czyli ketmii syryjskiej, można tworzyć żywopłoty sezonowe (to roślina zrzucająca na zimę liście). Ponieważ krzew dość szeroko rozrasta się na boki, sadzić rośliny należy w odległości około 1 m jedna od drugiej.
Trzeba jednak pamiętać, że hibiskus ogrodowy wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego przed podmuchami wiatru. W surowe zimy jego pędy mogą przemarzać aż do nasady (poza rejonami Polski o łagodnym klimacie lepiej okrywać ketmię na zimę). Jako „ogrodzenie” ketmia będzie narażona na podmuchy wiatru - zimowe silne i mroźne są dla niej zabójcze, a przecież trudno okryć cały żywopłot.
Jak uprawiać hibiskus ogrodowy?
Roślinie powinniśmy zapewnić słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko, gdyż tylko wtedy będzie pięknie i obficie kwitła oraz dobrze zimowała. Krzew może rosnąć na typowej glebie ogrodowej, o lekko kwaśnym odczynie, ale ze względu na obfite kwitnienie, od wiosny do połowy sierpnia powinien być zasilany nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla krzewów ozdobnych (nie zawierających związków wapnia). Hibiskus jest bardzo wrażliwy na suszę, dlatego w kresach bezdeszczowych należy ją systematycznie podlewać.
Jak zabezpieczyć ketmię syryjską przed mrozem?
Ketmia wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą. Aby roślina dobrze zniosła zimowe chłody, należy osłonić jej pędy grubą włókniną lub słomianymi matami, a podstawę krzewu obsypać ziemią i obłożyć korą, stroiszem lub liśćmi. Mimo zimowej osłony, silny mróz może uszkodzić część pędów, dlatego wiosną (marzec–kwiecień) należy krzew dokładnie obejrzeć i usunąć z niego wszystkie przemarznięte pędy.

Inne porady tego eksperta