Jakie byliny posadzić na zacienionej działce? Radzi ekspert

2025-05-09 14:36

Mam działkę, na której jest mało słońca - jest zacieniona. Jakie byliny nadają się do posadzenia w cieniu? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Zasady aranżacji zacienionych miejsc w ogrodzie
  2. Jak dobierać rośliny do miejsc zacienionych?
  3. Jakie byliny posadzić na zacienionej działce?

Zasady aranżacji zacienionych miejsc w ogrodzie

W miejscach zacienionych w ogrodzie ziemia zazwyczaj jest wilgotna i wolniej się nagrzewa, nawet w gorące letnie dni. A więc ogród w cieniu ma warunki siedliskowe, których większość roślin ozdobnych nie toleruje. Jeżeli w ogrodzie w cieniu posadzimy drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne, ignorując ich potrzeby, będą kwitły mało lub wcale, ich liście staną się blade, a pędy słabe i wyciągnięte. Usytuowanie ogrodu w cieniu źle wpłynie też na kondycję roślin, wzrośnie ich podatność na choroby i ataki szkodników. W efekcie ogród w cieniu będzie wyglądał żałośnie. By uniknąć takiej sytuacji, wystarczy zaakceptować istniejące w nim warunki i docenić zalety cienistych kompozycji. Aranżacje ogrodów w cieniu muszą być dobrze przemyślane.

Projektując ogród w cieniu postawmy na bujne rośliny – a tak zazwyczaj rosną te tolerujące niedobór słońca – to doskonały materiał kompozycyjny. Pamiętaj, że ogród w cieniu potrzebuje mniej podlewania, zaś zastane na działce duże drzewa (mimo że jesienią przysparzają pracy, zasypując ogród liśćmi) są prawdziwym skarbem – dostarczają tlenu oraz chronią przed wiatrem.

Jak dobierać rośliny do miejsc zacienionych?

W aranżacji ogrodu w cieniu powinny się znaleźć jedynie takie rośliny, które w mniejszym lub większym stopniu tolerują niedobór światła. Wbrew pozorom w tej grupie roślin do cienia jest wiele gatunków pięknie kwitnących. Najlepiej czują się tu rośliny, których „przodkowie” pochodzą z lasów. By rosły w odpowiednich warunkach, warto przez kilka dni (pochmurnych i słonecznych), o różnych porach, uważnie przyglądać się miejscu, które chcemy zagospodarować. To pozwoli wyznaczyć w aranżacji ogrodu strefy całkowicie zacienione oraz te, które słońce oświetla w godzinach rannych lub popołudniowych.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jakie byliny posadzić na zacienionej działce?

Jest sporo bylin, które można posadzić na zacienionej działce. W cieniu dobrze czują się: hosty (ale nie białoobrzeżone i nie o plamistych liściach!, serduszki, dąbrówka rozłogowa, przywrotnik ostroklapowy, kopytnik pospolity, bergenia sercolistna, dzwonek brzoskwiniolistny, konwalia majowa, brunnera wielkolistna, turzyca ptasie łapki 'Variegata', cymbalaria murowa (płożąca), bożykwiat Meada, bodziszek korzeniasty, bluszczyk kurdybanek (płożący, uwaga! ekspansywny), gajowiec żółty (bylina zadarniająca, półzimozielona), tojeść rozesłana (roślina zadarniająca), ułudka wiosenna, płomyk kanadyjski, skalnica cienista, tiarella sercolistna, fiołek wonny, fiołek motylkowaty, pragnia syberyjska (roślina zadarniająca).

W cieniu i półcieniu dobrze czują się też krzewy: azalie i różaneczniki wielkokwiatowe. A także barwinek pospolity (zaliczany do krzewinek).

Przeczytaj też: Krzewy do cienia: oto najlepsze gatunki, które ozdobią zacienione miejsca w ogrodzie!

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murator Ogroduje #2: Brunera i inne byliny cieniolubne
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE