Jak doprowadzić zaniedbany trawnik do dobrego stanu? Odpowiada ekspert

Poprzedni właściciele ogrodu nie dbali o trawnik (trawnik siany, nie z rolki). Jest na nim trochę chwastów i kępy trawy. Miejscami podłoże jest gliniaste - jest dość mokro po deszczu. Na trawniku jest też kilka dziur po dużych kamieniach, które zostały usunięte. Jak doprowadzić trawnik do dobrego stanu? - pyta nasz czytelnik.

Zaniedbany trawnik

i

Autor: Yesim Sahin/Getty Images Jak doprowadzić zaniedbany trawnik do dobrego stanu?

Spis treści

  1. Kiedy przeprowadzić rekultywację trawnika?
  2. Jak doprowadzić zaniedbany trawnik do dobrego stanu?
  3. Odnowa trawnika na gliniastym podłożu

Kiedy przeprowadzić rekultywację trawnika?

Wyschnięty, oszpecony kępami mchu i zniszczony trawnik nie jest ani atrakcyjny ani przyjemny dla oka, dlatego wymaga rekultywacji, przywracającej mu dawną świetność.

Rekultywacja trawnika to trudne i pracochłonne zadanie, ale efekty końcowe z pewnością warte są wysiłku. Jeśli trawnik jest stosunkowo młody i niezbyt mocno zniszczony, jego stan mogą poprawić zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone wczesną wiosną. Takim zabiegiem jest rekultywacja. Wiosna to najlepszy czas żeby zadbać o trawnik, przeprowadzając właśnie jego rekultywację. Na rekultywację trawnika może się składać nawet kilka zabiegów, jak wertykulacja, aeracja, wapnowanie. Jak je wykonać i kiedy trawnik ich potrzebuje?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jak doprowadzić zaniedbany trawnik do dobrego stanu?

Warunkiem stworzenia ładnego trawnika jest staranne przygotowanie podłoża. W przypadku już istniejącego, zaniedbanego trawnika, należy dążyć do usunięcia wypiętrzeń i dołków oraz rozluźnienia i napowietrzenia podłoża. Jak to zrobić? Wszystko zależy od tego, jak zły jest stan trawnika.

  • Dobrze, jeśli uda się usunąć wypiętrzone kępy trawy, przeprowadzić wertykulację (stosując wertykulator - narzędzie ogrodowe o ruchomych nożach, które nacinają podłoże). Wertykulację przeprowadza się dwukrotnie, tak aby nacięcia układały się wzdłuż i w poprzek powierzchni trawnika.
  • Następnie należy rozgrabić na trawniku piasek, tak by wypełnił szczeliny powstałe podczas wertykulacji.
  • Zagłębienia i obniżenia trzeba wypełnić żyznym podłożem (ziemia urodzajna wymieszana z piaskiem) i wysiać nową mieszankę nasion.

Odnowa trawnika na gliniastym podłożu

Obawiam się jednak, że w opisanym przypadku głównym problemem jest gliniaste podłoże i woda stagnująca po deszczu. Być może trawnik trzeba założyć na nowo. Głównym działaniem musi być przygotowanie podłoża. Zacząć trzeba od zaorania i zbronowania (trzeba oczyścić ze starej trawy i chwastów). Następnie warto wysiać rośliny na zielony nawóz, np. łubin żółty, skosić go tuż przed kwitnieniem, rozdrobnić i gdy zwiędnie przykopać, czyli płytko wymieszać z ziemią, tak by nie ograniczyć całkowicie dostępu powietrza.

Warto też dodać odkwaszonego torfu i piasku. To sprawi, że poprawi się struktura gleby i jej przepuszczalność. A to warunek niezbędny dla dobrego rozwoju traw. Pozostawienie gliniastego, zimnego, okresowo mokrego podłoża sprawi, że znowu dominować zaczną chwasty i ekspansywne trawy psujące obraz gładkiej murawy.

Sprawdź, kiedy i czym nawozić trawnik w ogrodzie.

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE