Jak założyć nowy trawnik na starym trawniku? Likwidacja starego trawnika i założenie nowego krok po kroku
Zakładanie nowego trawnika na starym brzmi atrakcyjnie, gdyż wydawać się może, że praca ogranicza się do samego dosiewu nasion traw. Nic bardziej mylnego. W praktyce jest to uciążliwe i czasochłonne zadanie, ale czasem trzeba je wykonać, aby doprowadzić stary trawnik do porządku. Jak założyć nowy trawnik na starym trawniku?
Spis treści
- Kiedy zakładać nowy trawnik na starym?
- Na początek trzeba usunąć starą darń
- Jak przygotować ziemię pod nowy trawnik?
- Zakładanie nowego trawnika na starym trawniku
Kiedy zakładać nowy trawnik na starym?
Jeśli trawnik przypomina obraz nędzy i rozpaczy - trawa jest wypłowiała, mocno zarośnięta chwastami i mchem, z pustymi miejscami (po wyschnięciu roślin lub po kretach), a teren trawnika jest nierówny - warto rozważyć założenie nowego trawnika w miejsce obecnego. Rozwiązywanie każdego z wymienionych problemów jest zazwyczaj nieopłacalne. Co prawda można pokusić się i zregenerować trawnik w miejscach rzadziej używanych (np. na działce letniskowej, gdzie utrzymanie jednolitego trawnika pod linijkę jest prawie niewykonalne), ale to też wymaga pracy. Należy usunąć z trawnika chwasty (najlepiej ręcznie), skosić trawnik, przekopać puste miejsca, wyrównać teren (grabiami, wałem ogrodowym) i wykonać dosiewy trawy. Jednakże finalnie będzie to trochę ładniejszy trawnik niż poprzednio. Na pewno funkcjonalny, ale mniej ozdobny. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakładanie nowego trawnika na starym z uwzględnieniem wszystkich etapów.
Na początek trzeba usunąć starą darń
Jeśli nowy trawnik ma być założony wzorowo, starą murawę należy usunąć. Darń najlepiej zrywać za pomocą szpadla, niezbyt głęboko wkopując się w ziemię. Co ważne, darń tę należy usunąć - nie wystarczy "przewrócić" górą do dołu. Fragmenty roślin z częścią podłoża zaleca się umieścić w kompostowniku (można przemieszać z bieżącymi pryzmami kompostowymi).
Autor: GettyImages
Kiedy siać trawę na wiosnę?
Jak przygotować ziemię pod nowy trawnik?
Następnie podłoże trzeba przekopać glebogryzarką, następnie wyrównać grabiami i wałem ogrodowym.
Kolejne zabiegi nie są obowiązkowe i czasem pomija się je z braku czas ( tj. by szybciej uzyskać efekt) oraz dla ograniczenia kosztów.
- Po wyrównaniu podłoża należy odczekać 7-10 dni. W tym czasie pojawią się kiełki chwastów. Usuwa się je mechanicznie lub chemicznie, przy pomocy herbicydów. Oszczędzi to problemów w przyszłości.
- Dobrym sposobem na ochronę trawnika jest zainstalowanie gęstej siatki przeciw kretom. Wiąże się to z inwestycją, ale finalnie opłaca się, gdyż gryzonie nie niszą darni. Siatkę układa się szczelnie, a poszczególne rolki łączy ze sobą. Następnie przysypuje się ją kilkucentymetrową warstwą podłoża, które później należy wyrównać. W przypadku wprowadzenia tego elementu zabieg odchwaszczania wykonuje się na końcu.
Na starym trawniku mogą wystąpić problemy ze szkodnikami glebowymi (pędraki, drutowce). Mają dobre warunki do rozwoju i zazwyczaj nie są niepokojone przez wiele lat. Problem jest wzmożony w przypadku działek sąsiadujących z zadrzewieniami i lasami. Dlatego jeśli założenie trawnika nie jest pilne (np. działka wymaga wielu innych działań, zanim będzie wykorzystywana rekreacyjnie) na miejscu trawnika warto posiać grykę. Roślina wydziela substancje, które hamują rozwój szkodników. Część larw zwalcza się przy okazji – wykonując przekopywanie podłoża. W przypadku wysiewu gryki można wstrzymać się do przyszłego roku z odchwaszczaniem i założeniem siatki.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Zakładanie nowego trawnika na starym trawniku
Zakładanie nowego trawnika po usunięciu starego i przygotowaniu podłoża jest bardzo proste, wręcz schematyczne. Do wyboru jest wysiew trawy lub układanie trawnika z rolek.
- Zakładanie nowego trawnika przez wysiew nasion traw – należy odpowiednio dobrać mieszankę traw kierując się stanowiskiem, typem podłoża, a także potencjalnym wykorzystaniem trawnika. Nasiona najlepiej siać za pomocą siewnika ogrodowego. Nasiona traw są drobne, dlatego można wymieszać je z piaskiem. Następnie wykonuje się dwa przejazdy z siewnikiem, wzdłuż i wszerz danego obszaru, na którym ma powstać trawnik. Przy użyciu odwrotnej strony grabi nasiona wciska się delikatnie w podłoże lub przykrywa lekką warstwą ziemi. Ma to na celu głównie ochronę przez wiatrem, ptakami, a także „ustabilizowanie” nasion. Przykrywanie nasion grubą warstwą ziemi jest niepotrzebne (nasiona traw kiełkują na świetle), a opóźnia kiełkowanie. Obszar następnie należy potraktować wałem ogrodowym.
- Zakładanie nowego trawnika przez układanie rolek – trawnik układa się zaraz po przywiezieniu rolek, nie powinny leżeć dłużej niż 1-2 dni, gdyż darń szybko wysycha. Rolki układa się tak, aby ściśle przylegały do siebie. Poszczególne fragmenty układa się naprzemianlegle, na wzór muru z cegły. Rolki można pociąć na fragmenty nożem na potrzebę newralgicznych miejsc i „wykończeń”. Trawa powinna być dociśnięta do podłoża, nie można pozostawiać pustych miejsc między korzeniami a ziemią. Dlatego po ułożeniu rolek, podobnie jak przy siewie, wykonuje się przejazd wałem ogrodowym.
Jeśli prognoza pogody nie przewiduje opadów, obszar trawnika należy nawadniać lekkim strumieniem wody. Dzięki temu kiełkuje szybciej. Trzeba jednocześnie pamiętać, że kiełki są wrażliwe na przesuszenie. Na etapie zakładania trawnika warto zadbać o obrzeża, jak również wyznaczenie granic rabat, drzew i innych elementów, które znajdują się na trawniku. Dzięki temu nie wyglądają, jakby powstały pośrodku niczego.
Przeczytaj też:
- Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku? Sadzenie roślin cebulowych jesienią
- Nawożenie trawnika - jaki nawóz do trawy? Kiedy i czym nawozić trawnik w ogrodzie?