Jak pozbyć się kreta z ogrodu raz na zawsze? Odkryj najprostszy sposób na kreta

2024-06-12 8:09

Jak pozbyć się kreta, jak go odstraszyć raz na zawsze, żeby nie niszczył nam ogrodu? Kret w ogrodzie to problem wielu ogrodników, a wypłoszenie go nie jest wcale takie łatwe. Jak pozbyć się kreta - mamy na to sposoby.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu raz na zawsze?
Autor: www.thinkstockphotos.com Kret w ogrodzie nie jest zwierzęciem pożądanym. Dlaczego?

Kret zasiedla gleby wilgotne i próchniczne, unika miejsc suchych, kamienistych i gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. Kret ryjący korytarze w ogrodzie, to prawdziwe utrapienie: niszczy korzenie roślin i tworzy kretowiska. Co warto wiedzieć o krecie? Jak go wypłoszyć z ogrodu?

Spis treści

  1. Co warto wiedzieć o krecie?
  2. Dlaczego kret uważany jest za szkodnika?
  3. Kret nie tylko szkodzi!
  4. Jak pozbyć się kreta z ogrodu?
  5. Odstraszacze na krety
  6. Jakie rośliny odstraszają krety?
  7. Jaka siatka przeciw kretom?

Co warto wiedzieć o krecie?

Kret europejski jest ssakiem o ciele krępym, wałeczkowatym, długości 11–17 cm, z krótkim ogonem (2–4 cm). Głowę ma małą, wciągniętą w ryjek, oczy prawie całkowicie zredukowane, szyja nie wyróżnia się od reszty ciała. Pokryty jest miękkim, aksamitnym włosem (od strony grzbietowej czarnym, błyszczącym, od spodu – szarym). Stopy przednich nóg są łopatowate, przystosowane do drążenia kanałów.

  • Kret zimuje w korytarzach w glebie na głębokości 50–60 cm (poniżej poziomu zamarzania), ale nie zapada w sen zimowy. Wiosną kopie pod powierzchnią gleby korytarze, tworząc kopczyki – kretowiska. Wiosną zakłada komorę lęgową, do której prowadzi labirynt podziemnych korytarzy. Po 3–4 tygodniach od kopulacji samica rodzi 2–7 młodych, w gnieździe zbudowanym z trawy, liści i mchu na głębokości 30–50 cm. Młode przebywają w nim około 35 dni. Dojrzałość płciową osiągają w następnym roku.
  • Kret żyje do 3 lat. W ciągu doby ma trzy ośmiogodzinne cykle, podczas każdego z nich około 4 godziny wędruje w korytarzach i żeruje, pozostałe 4 przesypia w gnieździe. Najbardziej aktywny jest w godzinach porannych – wtedy powstaje najwięcej kretowisk.
  • Kret żywi się wyłącznie pokarmem zwierzęcym znalezionym w glebie: dżdżownicami, pędrakami, drutowcami, ślimakami, larwami i poczwarkami owadów. Może też zjadać drobne gryzonie, ślimaki i żaby. Na zimę gromadzi znaczne zapasy, złożone przeważnie z dżdżownic, które zakopuje w pobliżu gniazda.
  • Kret ma niezwykły słuch, podczas żerowania wyszukuje swoje ofiary słuchem. Słyszy nawet odgłosy spadających kropli deszczu na powierzchnię gleby, dlatego wykorzystuje się dźwięki do wypłaszania nieproszonego gościa z ogrodów.

Dlaczego kret uważany jest za szkodnika?

Kret dobrze czuje się w glebach wilgotnych i próchnicznych, unika miejsc suchych i kamienistych oraz terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Dlatego bardzo chętnie zamieszkuje pod starannie pielęgnowanym trawnikiem, grządkami kwiatowymi i warzywnikiem.

Drążąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia kret niszczy korzenie roślin, które przewracają się i zamierają, powoduje gnicie roślin zasypanych przez kopce.

Kretowiska utworzone przez kreta utrudniają koszenie traw. Wyjadając dżdżownice, które stanowią 90% jego menu, kret powoduje szkodę pośrednią (dżdżownice spulchniają i przewietrzają glebę, wzbogacają ją w próchnicę), zatem pośrednio przyczynia się do pogarszania warunków glebowych; zjada też żaby, które są pożyteczne.

Kret nie tylko szkodzi!

Jednocześnie kret jest naszym sprzymierzeńcem w walce z groźnymi szkodnikami glebowymi, bo zjada ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki wielu innych gatunków owadów. Zjada też drobne gryzonie, które często czynią szkody w ogrodach.

Kret jest u nas objęty ochroną gatunkową i zabijanie go jest zabronione!

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Aby zniechęcić krety do zasiedlania naszego ogrodu, można wykorzystać ich wrażliwość na zapachy, dźwięki i drgania. Ogrodnicy stosują wiele „domowych sposobów” odstraszania kretów:

  • do korytarzy wkopują puste butelki z szyjkami skierowanymi do góry i wystającymi 5–10 cm nad poziom gleby, wpadający do butelek wiatr wydaje dźwięki;
  • instalują wiatraczki, których skrzydła poruszając się na wietrze wydają dźwięki, gdy uderzają o sprężystą deseczkę;
  • rozpinają naprężone druty między palikami wbitymi w ziemię;
  • wbijają w kretowisko kołek drewniany i co jakiś czas uderzają w niego drugim kołkiem – powstający w ten sposób hałas rozchodzi się w glebie.

Odstraszacze na krety

Można też zastosować elektroakustyczny odstraszacz gryzoni i kretów, zasilany bateriami, który wysyła sygnały akustyczne ciągłe o wysokiej częstotliwości. Urządzenia te mogą być stosowane profilaktycznie, tj. jeszcze przed zasiedleniem terenów przez krety (umieszcza się je w ziemi, w odległości 8–10 m od siebie). Ponieważ krety żerują cały rok, zaleca się używanie odstraszaczy także jesienią i zimą. Gdy już mamy „gościa” u siebie, odstraszacz montuje się w jego korytarzu.

W krecich korytarzach można też umieszczać gotowe preparaty zapachowe odstraszające krety, szmaty namoczone w ropie, nafcie czy terpentynie lub kłębki sierści psa i psich lub kocich odchodów.

Jakie rośliny odstraszają krety?

Odstraszająco na kreta działają również zapachy wydzielane przez aksamitki, bazylię, komosę i wilczomlecz, dlatego rośliny te warto posadzić wzdłuż ogrodzenia otaczającego ogród.

Opracowanie: na podstawie artykułu prof. Stanisława Ignatowicza

warto wiedzieć

Jaka siatka przeciw kretom?

Przeciw kretom i nornicom stosujemy siatkę o kwadratowych oczkach wielkości minimum 7 x 7 mm. Siatka ta wygląda jak tzw. cieniówka przeznaczona do okrywania roślin na zimę, ale sztywniejsza i o grubszych włóknach. Kosztuje około 3 zł za metr kwadratowy w hurcie. Można też stosować inne siatki, np. w kolorze czarnym i grubsze ale już będą droższe.

Siatkę po trawnik zakładamy na głębokości około 10 cm, natomiast pod inspekty czy rabaty kwiatowe - na głębokości 20–30 cm.

Tekst: Przemysław Sochański

Jak pozbyć się kreta? PORADNIKOWY FILM FABULARNY
Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Nasi Partnerzy polecają