Mango z pestki - jak wyhodować drzewko mango w domu

2020-01-16 14:16

W domowych warunkach jesteśmy w stanie wyhodować drzewko mango z pestki! Ten „owoc bogów” w samych Indiach stanowi połowę produkcji owoców. Jest uznane za narodowe dobro tego kraju, tak samo jak Pakistanu czy Filipin. Znajduje się także na liście narodowych drzew Bangladeszu.

Mango z pestki
Autor: Piotr Sosnowski Drzewko mango można wyhodować samodzielnie z pestki owocu

Świeży owoc mango jest źródłem wielu składników odżywczych, ale przede wszystkim witaminy C i kwasu foliowego. W Azji Południowej uprawiane jest na masową skalę. Mango jest drzewem długowiecznym, o pięknych liściach. Jeśli oderwiemy liść poczujemy niesamowicie intensywny  orzeźwiający zapach owocu. Polecam zrobić ten eksperyment dla poczucia samego zapachu mango.

Sam miąższ owocu mango jest słodki i aromatyczny. Mango ma w kuchni wiele zastosowań: można je jeść na surowo, wykorzystuje się do wyrobu soków czy słynnego mango lassi, konserwuje w puszkach, robi dżemy, galaretki, a suszone owoce można dodawać do sosów albo spożywać.

Uprawa mango w domu

Jeśli chodzi o uprawę mango w warunkach domowych, to mamy dwie możliwości: albo kupujemy gotowe drzewko, albo próbujemy wyhodować drzewko mango z pestki. I, uwierzcie, spokojnie możemy to zrobić. Uda się! Oto mój sposób.

Jak wyhodować mango z pestki: krok po krou

1. Owoc mango dostępny jest praktycznie w każdym markecie czy sklepie z warzywami. Do posadzenia wybieramy owoc dojrzały.2. Nacinamy owoce wzdłuż pestki i odkrawamy miąższ ostrym nożem kawałek po kawałku. Z miąższu przygotowujemy pyszną sałatkę lub zjadamy na surowo. Oczyszczamy włochatą osłonkę nasiona z resztek owocu.

3. Nacinamy pestkę ostrożnie nożem wzdłuż osłonki i wyjmujemy nasiono.

4. Po wyjęciu nasiona z osłonki szukamy lekko zielonego miejsca. To jest zalążek korzenia mango.

5. Obieramy nasiono z brązowej osłonki (jeśli tego nie zrobimy pestka może pleśnieć).

6. Przygotowujemy pumeks ogrodniczy na drenaż, drobny żwirek oraz ziemię do roślin zielonych. Na dnie doniczki układamy warstwę pumeksu ogrodniczego, mieszamy ziemię z drobnym żwirkiem (zapewni lepszą przepuszczalność podłoża – korzenie mango są bardzo delikatne i nie lubią zbyt mokrego podłoża).

7. Nasiono mango układamy w ziemi zielonym zalążkiem korzenia do ziemi, lekko ugniatając ziemię wokół nasiona.

8. Podłoże w doniczce zraszamy letnią wodą, która wcześniej została przegotowana.

9. Na doniczkę z pestką nakładamy foliowy woreczek strunowy z odzysku. Robimy kilka nakłuć wykałaczką, aby umożliwić cyrkulację powietrza, i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po około 7-10 dniach pojawi się pęd z małymi liśćmi.

10. Po osiągnięciu przez drzewko 10-15 cm zdejmujemy foliowy woreczek. Staramy się utrzymać podłoże lekko wilgotne, ale nie mokre! Podlewamy przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej (nie używajmy do podlewania wody z kranu, bo może zmienić odczyn podłoża). Drzewko mango nawozimy po 6-8 tygodniach od posadzenia, stosując nawóz naturalny. Mango lubi dużą wilgotność powietrza, więc dobrze jest postawić doniczkę na tacy lub talerzyku wypełnionym kamykami zalanymi wodą. Starajmy się nie zraszać liści, bo mogą się pomarszczyć.

Pozostaje nam tylko cieszyć się drzewkiem mango!

Mango z pestki
Autor: Piotr Sosnowski Drzewko mango wyhodowane z pestki
O autorze
Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski

Znany jako Sosna i jego sadzonki. Miłośnik roślin doniczkowych i natury. Pasjonat projektów z drewna z odzysku i designu. Prowadzi autorską pracownię ze swoim tatą Wacławem, gdzie realizują projekty upcyklingowe.

Jak dobrze znasz rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Jaka to roślina?
Filodendron