OGRODOWE INSPIRACJE. Naturalistyczne rabaty Chrisa Beardshaw’a

2019-11-04 13:52

"Ogród jest tymczasowym i dynamicznym dziełem sztuki, któremu często stawiamy wymagania dotyczące inspiracji, stymulacji i przyjemności. Nic dziwnego, że od tysiącleci i w różnych kulturach wyraz doskonałego szczęścia człowieka jest przedstawiany jako ogród" - Chris Beardshaw.

Ogród naturalistyczny
Autor: GettyImages Ogród naturalistyczny czerpie pomysły z natury, jest idealnie wpisany w krajobraz

Chris Beardshaw jest znany głównie z prowadzenia ogrodniczych programów telewizyjnych, takich jak „Gardeners' World”, „Hidden Gardens” i niezwykle popularny „The Flying Gardener”. Swoją popularność zawdzięcza również programowi „Gardeners' Question Time” na antenie radia BBC Radio 4, gdzie regularnie spotyka się z entuzjastami ogrodnictwa. Obecnie najbardziej rozpoznawalnym programem Chrisa jest „Beechgrove Garden”, w którym prezenter odwiedza inspirujące ogrody.

Chris Beardshaw jest dyplomowanym architektem krajobrazu i ogrodnikiem. Jest entuzjastą roślin, sztuki oraz natury, czego wyraz możemy odnaleźć w jego projektach. Jego firma projektowa istnieje od ponad 18 lat i pozwala Chrisowi na kreatywną swobodę pracy z klientami prywatnymi i komercyjnymi przy wielu projektach w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Chris jest niezwykle popularnym projektantem ogrodów. Zaprojektował ogrody pokazowe wielokrotnie nagradzane na wszystkich wystawach RHS oraz innych wystawach międzynarodowych. „Chris Beardshaw Design”zebrał ponad 35 nagród, w tym wiele medali RHS „Best in Show's” i „Gold”, jak również pokaźną liczbę prestiżowych międzynarodowych wyróżnień.
Chris jest niezależnym pisarzem, który współpracuje z czasopismami ogrodniczymi i lifestylowymi, takimi jak ”The English Garden” i „Cotswold Life”. Jest autorem wielu książek. Jego książka "100 Plants that Almost Changed the World”, zdobyła nagrodę "Independent Publishers" w USA.

Projekty Chrisa Beardshaw'a znane na całym świecie!

Co sprawia, że projekty Chrisa Beardshaw'a są znane na całym świecie? Przede wszystkim ogromna wiedza oraz doświadczenie w dziedzinie ogrodnictwa. Chris jest nie tylko projektantem ogrodów, ale także ogrodnikiem. Ta specjalistyczna wiedza pozwala mu na swobodne operowanie najważniejszą materią w ogrodzie oraz niezbędnym narzędziem projektanta - roślinami. Dzięki temu Chris potrafi doskonale komponować rośliny nie tylko pod względem ich faktury i kolorystyki, ale również pod względem ich właściwości i wymagań. Tak praktycznej wiedzy często brakuje wielu projektantom, którzy zapominają, że ogród to nie martwy obraz, a żywy organizm, który zmienia się w czasie i jest zależny od warunków siedliskowych.
Rabaty projektowane przez Chrisa Beardshaw'a są nasycone kolorami, sprawiają wrażenie jakby były wytworem natury, a nie człowieka. Zwykle nie są ujmowane w geometryczne ramy, choć bywa, że projektant zestawia je z bryłami strzyżonych krzewów zimozielonych. Jego realizacje to nie tylko ogrody w stylu naturalistycznym, ale również ogrody nowoczesne utrzymane w stylu formalnym, których prostota jest przełamywana wielobarwnością i sielskością rabat.

Na co zwrócić uwagę przy komponowaniu naturalistycznej rabaty?

1. Komponując rabatę naturalistyczną przede wszystkim uwagę zwrócić należy na dobór gatunków dostosowanych do panujących warunków siedliskowych. Nie ma nic bardziej prostszego i łatwego w uprawie niż gatunki rodzime dostosowane do warunków glebowych, a tym samym nie ma nic gorszego niż niewłaściwy dobór roślin do siedliska! Jeśli zależy nam na stworzeniu naturalistycznej rabaty, która będzie przypominała sielską i malowniczą łąkę kwietną, mieniącą się kolorami, musimy pamiętać, że prawidłowy dobór gatunków to podstawa. Pamiętajmy! Warunki glebowe nie odgrywają aż tak dużej roli jak warunki świetlne. Jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiedniego nasłonecznienia, nie pomogą jej nawet odpowiednie warunki glebowe.

2. Naturalistyczna rabata zachwyca kolorami przez cały sezon wegetacyjny! Zaplanujmy tak nasadzenia, by o każdej porze roku (z wyjątkiem zimy) były obsypane kwiatami. Niech wiosna będzie tak samo bogata jak lato, a jesień niech okaże się kontynuacją lata!

3. Malownicza rabata to feeria barw. Najbardziej „przyjazne” dla oka to te pastelowe, choć przełamywane bardziej jaskrawymi, dają efekt prawdziwej niepowtarzalności, która jest przecież domeną natury.

4. Rabata w stylu angielskim to z pewnością nie symetria! Im bardziej spontaniczny i nieregularny układ przyjmuje, tym bardziej wpisuje się w charakter ogrodu naturalistycznego.

>> Przeczytaj też:

Naturalistyczna rabata
Autor: Katarzyna Augustyniak Propozycja rabaty naturalistycznej: 1. Turzyca oszimska 2. Miskant chiński 'Morning Light' 3. Szałwia omszona 4. Cynia wytworna 5. Naparstnica purpurowa 6. Jeżówka purpurowa 7. Miskant chiński 'Silberfeder'

Zobacz film: Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród

Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie