Żyworódka pierzasta – właściwości. Cudowna roślina na wszystko! Jak dbać o żyworódkę? Jak wygląda żyworódka?

2023-12-28 18:30

Wśród gatunków żyworódki (łac. Kalanchoe) są rośliny mające lecznicze właściwości. Żyworódka to niesamowita roślina, która wraca do łask. Jak powinniśmy ją sadzić i o nią dbać? Jak wygląda żyworódka?

Spis treści

  1. Jak wygląda żyworódka? Galeria zdjęć
  2. Żyworódka - sadzenie i pielęgnacja
  3. Właściwości lecznicze żyworódki
  4. Domowy preparat z żyworódki
Pomysły na rośliny w mieszkaniu

Żyworódka swego czasu była na pierwszym miejscu przed aloesem, którego właściwości leczniczych nikomu nie trzeba przedstawiać.

Zarówno żyworódkę jak i aloes spotkałem jako mały chłopiec na parapetach u Babci, lecz wtedy nie doceniałem tych przecudownych roślin. Z wiekiem zrozumiałem dlaczego tak licznie gościły u mojej Babci w domu.

Zaliczane do rodziny gruboszowatych kalanchoe (łac. Kalanchoe), bardziej znane jako żyworódka, to rodzaj liczący obecnie ponad 130 gatunków roślin. Zdecydowana większość kalanchoe pochodzi z klimatu ciepłego (m.in. tropikalnej Afryki i Ameryki), dlatego w naszym kraju rośliny te mogą być uprawiane wyłącznie w mieszkaniach. Żyworódki cenione są głównie za ciekawe i atrakcyjne kwiaty oraz za oryginalne liście, ale kilka z nich ma też cenne właściwości lecznicze.

Jak wygląda żyworódka? Galeria zdjęć

Żyworódka - sadzenie i pielęgnacja

Zatem jak o żyworódkę dbać? Do jakiego podłoża posadzić po zakupie?

Zaczynamy od podłoża. Potrzebne będzie nam podłoże do kaktusów i sukulentów, drobny żwirek rzeczny, piasek oraz pumeks ogrodniczy na drenaż (taka mieszanka ma za zadanie odprowadzać nadmiar wody tak, aby nie dopuścić do przelania).

  • Na dno doniczki sypiemy warstwę pumeksu ogrodniczego (z moich doświadczeń wynika iż mniej chłonie wodę niż keramzyt, dzięki czemu korzenie nie stoją w mokrym podłożu), na warstwę pumeksu sypiemy warstwę piasku.
  • Następnie mieszamy podłoże do kaktusów i sukulentów ze żwirkiem rzecznym frakcji 3mm oraz piaskiem.
  • Sypiemy wymieszane podłoże do doniczki i umieszczamy roślinę, a następnie uzupełniamy warstwą podłoża i delikatnie ugniatamy wokół rośliny.

Tak posadzoną żyworódkę zostawiamy na około 1,5 tygodnia i nie podlewamy!

Po upływie tego czasu podlewamy oszczędnie - żyworódka nie lubi przelania, dlatego uważamy z wodą. Stosujemy tu zasadę tak jak przy podlewaniu gruboszy. Po około 6 tygodniach od posadzenia zaczynamy nawozić żyworódkę. Stosujemy tu rozwiązania ekologiczne, nie używamy nawozów chemicznych, ponieważ będziemy stosować tę roślinę do celów leczniczych.

Ja już posadziłem swoją żyworódkę. Liczę, że czytelnicy Muratora pochylą się nad tą wyjątkową rośliną i zaproszą ją do siebie! 

Żyworódka
Autor: Piotr Sosnowski Żyworódka to roślina o właściwościach leczniczych
Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski

Znany jako Sosna i jego sadzonki. Miłośnik roślin doniczkowych i natury. Pasjonat projektów z drewna z odzysku i designu. Prowadzi autorską pracownię ze swoim tatą Wacławem, gdzie realizują projekty upcyklingowe.

Warto wiedzieć
Żyworódka pierzasta

Autor: GettyImages

Żyworódka pierzasta

Właściwości lecznicze żyworódki

Jednym z najważniejszych gatunków leczniczych jest kalanchoe pierzaste (łac. Kalanchoe pinnata) nazywane też żyworódką pierzastą. W mięsistych tkankach rośliny znajdują się m.in. witaminy (głównie C), sole mineralne (wapń, żelazo, potas, glin, selen, mangan, krzem, miedź), kwasy tłuszczowe (m.in. arachidonowy, stearynowy) i flawonoidy (m.in. kwercetyna, rutyna). Dzięki nim sok z żyworódki wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, lekko znieczulające, ściągające i regenerujące. Preparaty z żyworódki (wyciągi, maceraty, surowy sok), wykorzystuje się głównie do leczenia różnego rodzaju chorób skóry, np. trądziku, owrzodzeń, grzybic, odleżyn, liszaju, łupieżu, kurzajek, egzem, trudno gojących się ran i oparzeń. Właściwości przeciwzapalne, powlekające i regenerujące wykorzystuje się też w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej, a także w łagodzeniu objawów nieżytu żołądka i w leczeniu wrzodów układu pokarmowego. Żyworódka pomaga również zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych i łagodzi objawy astmy. Właściwości regenerujące żyworódki wykorzystywane są także do pielęgnacji skóry. Zawarte w soku substancje wpływają na skórę odżywczo, ściągająco i nawilżająco oraz regenerują drobne uszkodzenia (takie jak pęknięcia czy zranienia).

Domowy preparat z żyworódki

Najprostszym sposobem skorzystania z właściwości rośliny jest użycie świeżych, zdrowych, dojrzałych liści, pozyskanych z egzemplarzy uprawianych w domu. Liście można wykorzystać w formie okładu, nacinając od spodu ich skórkę i przykładając miąższ bezpośrednio na chore miejsce lub też zmiksować i po przetarciu przez sito pić trzy razy dziennie po 1–2 łyżeczki. Uzyskany z liści sok należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż przez 2–3 dni. Dla poprawienia smaku, sok można zmieszać z miodem lub z osłodzoną wodą.

tekst: Katarzyna Józefowicz

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Nasi Partnerzy polecają