Żyworódka – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

2014-12-29 7:00 Katarzyna Józefowicz
kalanchoe
Autor: www.thinkstockphotos.com Kalanchoe pierzaste (łac. Kalanchoe pinnata) to roślina o właściwościach leczniczych

Wśród gatunków żyworódki (łac. Kalanchoe) są rośliny posiadające lecznicze właściwości. Poznaj właściwości lecznicze i pielęgnacyjne żyworódki. Jakie działanie mają preparaty z żyworódki?

Zaliczane do rodziny gruboszowatych kalanchoe (łac. Kalanchoe), bardziej znane jako żyworódka, to rodzaj liczący obecnie ponad 130 gatunków roślin. Zdecydowana większość kalanchoe pochodzi z klimatu ciepłego (m.in. tropikalnej Afryki i Ameryki), dlatego w naszym kraju rośliny te mogą być uprawiane wyłącznie w mieszkaniach. Żyworódki cenione są głównie za ciekawe i atrakcyjne kwiaty oraz za oryginalne liście, ale kilka z nich posiada też cenne właściwości lecznicze.

Żyworódka – roślina lecznicza: właściwości

Jednym z najważniejszych gatunków leczniczych jest kalanchoe pierzaste (łac. Kalanchoe pinnata) nazywane też żyworódką pierzastą, którego właściwości lecznicze i skład chemiczny są obecnie najlepiej poznane. W mięsistych tkankach rośliny znajdują się między innymi: witaminy (głównie C), sole mineralne (wapń, żelazo, potas, glin, selen, mangan, krzem, miedź), kwasy tłuszczowe (m.in. arachidonowy, stearynowy) i flawonoidy (min. kwercetynę, rutynę). Dzięki nim sok z żyworódki wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, lekko znieczulające, ściągające i regenerujące. Uzyskane z niego preparaty (wyciągi, maceraty, surowy sok), wykorzystuje się głównie do leczenia różnego rodzaju chorób skóry, np. trądziku, owrzodzeń, grzybic, odleżyn, liszaju, łupieżu, kurzajek, egzem, trudno gojących się ran i oparzeń. Właściwości przeciwzapalne, powlekające i regenerujące wykorzystuje się też w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej, a także w łagodzeniu objawów nieżytu żołądka i w leczeniu wrzodów układu pokarmowego. Żyworódka pomaga również zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych i łagodzi objawy astmy.

Żyworódka do pielęgnacji skóry

Właściwości regenerujące żyworódki wykorzystywane są także do pielęgnacji skóry. Zawarte w soku substancje wpływają na skórę odżywczo, ściągająco i nawilżająco oraz regenerują drobne uszkodzenia (takie jak pęknięcia czy zranienia).

Domowy preparat z żyworódki

Najprostszym sposobem skorzystania z właściwości rośliny jest użycie świeżych, zdrowych, dojrzałych liści, pozyskanych z egzemplarzy uprawianych w domu. Liście można wykorzystać w formie okładu, nacinając od spodu ich skórkę i przykładając miąższ bezpośrednio na chore miejsce lub też zmiksować i po przetarciu przez sito pić trzy razy dziennie po 1–2 łyżeczki. Uzyskany z liści sok należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż przez 2–3 dni. Dla poprawienia smaku, sok można zmieszać z miodem lub z osłodzoną wodą.

kalanchoe
Autor: www.thinkstockphotos.com Kalanchoe pierzaste (łac. Kalanchoe pinnata) to roślina o właściwościach leczniczych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
okplanet
|

Jeden z lepszych opisów działania żyworódki na necie, dzięki! A co do samej roślinki, to w tym roku aktywnie zaczęłam ją hodować, dodawać do shake'ów i smoothie itp. polecam każdemu!