Kwiaty doniczkowe, które przynoszą szczęście i bogactwo! Przekonaj się, czy to prawda

2024-11-18 15:10

Kwiaty doniczkowe uprawiamy głównie ze względu na ich urodę, jednak niektórym przypisujemy również dodatkowe cechy, uznając je za rośliny przynoszące szczęście. Wprawdzie trudno ocenić, ile w tym jest prawdy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować ich uprawy, bo z pewnością ozdobią wnętrze i poprawią nam nastrój. Poznaj rośliny doniczkowe, które przynoszą szczęście i bogactwo.

Spis treści

  1. Drzewko szczęścia przynosi dobrobyt
  2. Pieniążek - dba o finanse
  3. Pachira wodna sprzyja bogactwu
  4. Lucky Bamboo przyciąga dobrą energię
  5. Skrzydłokwiat przywraca w życiu harmonię
  6. Aglonema, anturium, szczawik też przynoszą szczęście
  7. Te rośliny przynoszą szczęście czy pecha?

Drzewko szczęścia przynosi dobrobyt

Za jedną z najpopularniejszych roślin domowych przynoszących szczęście uznaje się grubosza jajowatego. Roślina nazywana jest nawet „drzewkiem szczęścia”, gdyż jej nieduże, owalne, przypominające monety liście, mają symbolizować dobrobyt i bogactwo. Grubosz nie jest trudny w uprawie, jednak należy mu zapewnić bardzo jasne stanowisko i przez cały rok dość wysoką, pokojową temperaturę, która jedynie zimą powinna być nieco niższa (15-16°C). W żadnym wypadku nie wolno go też przelewać, gdyż jest wrażliwy na mokre podłoże.

Pieniążek - dba o finanse

Kolejna roślina uważana za symbol finansowego szczęścia to tzw. „pieniążek” czyli pilea peperomiowata. Pilea nie jest wprawdzie duża i efektowna, mimo to przyciąga uwagę swoimi urokliwymi, mięsistymi, zielonymi, okrągłymi listkami, osadzonymi na długich, cienkich ogonkach i zebranymi na szczycie krótkiego, sztywnego pędu w rozłożystą rozetę. A ponieważ jej liście przypominają swoim kształtem duże, okrągłe monety czyli …pieniążki, pilea tak właśnie została nazwana i uznana za symbol bogactwa i dobrobytu oraz roślinę przyciągającą pieniądze.

Niestety, w przeciwieństwie do grubosza, pieniążek jest trochę trudniejszy w uprawie, dlatego zanim postawimy go na parapecie, poznajmy bliżej jego oczekiwania i postarajmy się zapewnić mu jak najlepsze warunki, aby mógł długo cieszyć nas swoją urodą.

Pachira wodna sprzyja bogactwu

Zaszczytnym mianem „drzewka szczęścia” może się też pochwalić nieco mniej popularna roślina doniczkowa czyli pachira wodna. Choć roślina pochodzi z Ameryki, jest niezwykle popularna głównie w krajach azjatyckich, gdzie uważa się ją za roślinę sprzyjającą finansom, bogactwu oraz dobrobytowi (określa się nawet drzewkiem pieniężnym czyli "money tree"), a przez to chętnie uprawia w domach, firmach i biurach.

W Polsce jej popularność także rośnie, ale ponieważ podobnie jak pieniążek, pachira jest dość wymagająca, przed rozpoczęciem uprawy, warto bliżej poznać jej wymagania.

Lucky Bamboo przyciąga dobrą energię

Mianem szczęśliwej rośliny określana jest też dracena sanderiana. W rejonie, z którego pochodzi (Azja, głównie Chiny), nazywana jest szczęśliwym bambusem - Lucky Bamboo, choć w rzeczywistości z bambusem nie ma nic wspólnego (zliczana jest do rodziny szparagowatych, natomiast bambus do wiechlinowatych), z wyjątkiem podobnie wyglądającego pędu głównego, naznaczonego bliznami po odpadłych liściach.

Dracena „Lucky Bamboo” uważana jest za roślinę przynoszącą pomyślność, szczęście i bogactwo oraz przyciągającą dobrą energię, dlatego nie tylko chętnie się ją uprawia, ale też wybiera tę roślinę na prezent dla bliskich i znajomych. W Chinach symbolika rośliny jest jednak dość złożona i uzależniona od ilości jej pędów i tak np. roślina o 5 pędach oznacza bogactwo, 6 pędowa zdrowie, a 21 pędowa szczęście, zdrowie i bogactwo naraz. Niepopularna, kojarzona nawet ze śmiercią, jest natomiast dracena o czterech pędach, gdyż słowo „cztery” i „śmierć” mają w języku chińskim podobny wydźwięk.

„Lucky Bamboo” wart jest uwagi jednak nie tylko ze względu na swoją bogatą symbolikę, ale też urodę, a często również fantazyjny kształt pędów, nadany mu przez producentów. W mieszkaniu może być uprawiany w szklanym naczyniu, częściowo wypełnionym wodą (na wzór hydroponiki) lub tradycyjnie w podłożu.

Skrzydłokwiat przywraca w życiu harmonię

Do grona kwiatów przynoszących szczęście należy też lubiany skrzydłokwiat. Roślina nie jest wprawdzie symbolem bogactwa i dobrobytu, ale uważa się, że przyciąga dobrą energię i przywraca w życiu harmonię. A ponieważ skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn, poprawiając tym samym atmosferę we wnętrzu, jej obecność faktycznie może poprawić nam samopoczucie i nastrój, a więc też poczucie szczęścia.

Skrzydłokwiat wart jest jednak uwagi nie tylko ze względu na swoją symbolikę, ale też niezaprzeczalną urodę i łatwość uprawy. Dobrze rośnie w półcieniu i w przepuszczalnym, próchniczym, lekko wilgotnym podłożu. Musi mieć jednak zapewnioną przez cały rok pokojowa temperaturę i nie może być narażony na przesuszenie, na które zareaguje szybkim więdnięciem liści.

Aglonema, anturium, szczawik też przynoszą szczęście

Do roślin przynoszących szczęście, można zaliczyć również:

  • aglaonemę, sprzyjającą wygranym na loteriach,
  • anturium poprawiające nastrój, zapewniające dobrą energię i sprzyjające przyjaźni,
  • szczawik czterolistny, będący odpowiednikiem przynoszącej szczęście czterolistnej koniczyny.
To ciekawe!

Te rośliny przynoszą szczęście czy pecha?

Oprócz dobrze nam znanych i kojarzonych ze szczęściem roślin doniczkowych, jest też kilka gatunków, których symbolika nie jest tak jednoznaczna. Należą do nich między innymi sępolie fiołkowe, nazywane popularnie fiołkami afrykańskimi. Wprawdzie bardzo je lubimy i chętnie uprawiamy, ale nie zawsze jesteśmy zgoni w sprawie ich symboliki, gdyż niektórzy kojarzą roślinę z dobrobytem, szczęściem i dobrą energią, natomiast inni uważają, że ich obecność w mieszkaniu może przynosić pecha. Tak czy inaczej, sępolie ze swoimi małymi, owłosionymi listkami i urokliwymi, kolorowymi kwiatkami, z pewnością mogą stanowić ozdobę każdego półcienistego parapetu, dlatego przesądy na ich temat lepiej traktować z przymrużeniem oka.

Dwuznaczną symbolikę przypisuje się też pięknej, choć trudnej w uprawie kamelii, którą z jednej strony uważa się za roślinę sprzyjającą miłości, oddaniu, harmonii i długowieczności, z drugiej natomiast za symbol smutku i żałoby.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają