Kwiat doniczkowy na prezent - jaki będzie oryginalny, a jaki elegancki? Co kupujemy najczęściej?

2023-12-08 15:37

Coraz częściej zamiast kwiatów ciętych wręczamy jako prezent rośliny doniczkowe, szczególnie te pięknie kwitnące. Poznaj najpopularniejsze kwiaty doniczkowe kupowane jako prezent na różne okazje.

Kwiaty doniczkowe mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza, dlatego idealnie nadają się na prezent. Oryginalnie zapakowane i dobrane zgodnie z upodobaniami osoby, dla której mają być przeznaczone, stanowią doskonałą alternatywę dla pięknych, ale krótkotrwałych kwiatów ciętych.

Spis treści

 1. Jak wybierać kwiaty doniczkowe na prezent?
 2. Galeria zdjęć: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na prezent
 3. Storczyki w doniczce - świetny prezent!
 4. Skrzydłokwiat i anturium - popularne prezenty
 5. Gloksynia - ciekawy kwiat na prezent
 6. Fiołek afrykański - prezent nie tylko dla babci
 7. Azalia w doniczce - prezent dla znawców
 8. Cyklameny - uroczy prezent
 9. Te kwiaty doniczkowe też będą świetne jako prezent

Jak wybierać kwiaty doniczkowe na prezent?

Przy wyborze kwiatów doniczkowych na prezent musimy jednak pamiętać o tych ważnych sprawach.

 • Rośliny na prezent powinny być efektowne, ale też łatwe w uprawie i mało wymagające.
 • Nie należy decydować się na kwiaty zupełnie nieznane, egzotyczne bądź kłopotliwe, gdyż taki prezent mógłby obdarowanej osobie przynieść zamiast radości, jedynie rozczarowanie.

W centrach ogrodniczych i kwiaciarniach, nie brakuje ciekawych propozycji kwiatów doniczkowych, dlatego wybór rośliny odpowiedniej na prezent nie powinien stanowić większego problemu.

Galeria zdjęć: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na prezent

Storczyki w doniczce - świetny prezent!

W czołówce najpopularniejszych kwiatów doniczkowych wybieranych na prezent znajdują się storczyki, które dzięki swoim egzotycznym i trwałym kwiatom zdobyły szerokie grono miłośników. Należy pamiętać, że na prezent nadają się jedynie te gatunki storczyków, które dobrze radzą sobie w domowych warunkach (np. Phalaenopsis), gdyż wiele z nich to rośliny bardzo kapryśne i wymagające.

Skrzydłokwiat i anturium - popularne prezenty

Kolejnym popularnym kwiatem doniczkowym wybieranym na prezent jest skrzydłokwiat, który dzięki dużym liściom, atrakcyjnym kwiatom oraz niewielkim wymaganiom może być ozdobą niemal każdego wnętrza. Nie mniejszym powodzeniem cieszy się także spokrewnione z nim anturium o barwnych, dużych kwiatach. Roślina wymaga jednak więcej troski niż skrzydłokwiat i ma od niego nieco wyższe wymagania uprawowe.

Gloksynia - ciekawy kwiat na prezent

Kwiatem często wybieranym na prezent jest także gloksynia (syningia okazała), która zachwyca barwnymi, dużymi kwiatami. Należy jednak pamiętać, że po kwitnieniu potrzebuje zimowego spoczynku, aby w kolejnym sezonie znów mogła rozwinąć piękne kwiaty.

Gloksynia doniczkowa - Syningia okazała - jak o nią dbać, by pięknie i długo kwitła?

Fiołek afrykański - prezent nie tylko dla babci

Uroczym prezentem mogą być też znacznie mniej wymagające i pięknie kwitnące saintpaulie, czyli fiołki afrykańskie. Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się kolorem kwiatów: od fioletowej i ciemnoniebieskiej, przez czerwoną, fiołkoworóżową i różową do białej. Niektóre odmiany mają kwiaty podwójne lub pełne, są także takie o postrzępionych brzegach płatków. Liście są ciemno- lub jasnozielone, z białymi brzegami bądź przebarwieniami, pokryte włoskami.

Fiołek afrykański (Saintpaulia) – jak dbać o sępolię w domowej uprawie, by zachwycała kwiatami?

Azalia w doniczce - prezent dla znawców

Na prezent bardzo chętnie wybieramy też azalię indyjską, której piękne, duże, często dwubarwne i pełne kwiaty, przypominają miniaturowe róże. Azalię powinniśmy jednak podarować osobie, która będzie wiedziała, jak się nią zająć, gdyż roślina ma dość szczególne wymagania i bez właściwej opieki szybko straci urodę.

Cyklameny - uroczy prezent

Podobnie powinniśmy postąpić, wręczając w prezencie bardzo popularne cyklameny, które w niewłaściwych warunkach szybko mogą zwiędnąć lub nawet całkowicie zaschnąć. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach w całej gamie barw – od białej przez różne odcienie różowej, różowofioletowej, łososiowej, do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. 

Te kwiaty doniczkowe też będą świetne jako prezent

Do kwiatów doniczkowych często wybieranych na prezent i posiadających dość szczególne wymagania należą również:

 • pachnące gardenie jaśminowate, stefanotisy bukietowe i jaśminy kwieciste,
 • atrakcyjnie róże miniaturowe, kalanchoe i afelandry czworokątne,
 • egzotyczne passiflory (męczennice), frizee, bromelie i medinille.
Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?