Dlaczego skrzydłokwiat ma zielone kwiaty? Ekspertka wyjaśnia

2023-10-01 7:47

Zdarza się, że skrzydłokwiat dobrze rośnie i kwitnie, ale jego kwiaty zamiast być śnieżnobiałe, stają się zielone. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się to wyjaśnić.

Skrzydłokwiat
Autor: GettyImages Skrzydłokwiat - zielenienie kwiatów
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Przyczyną zielenienia pochew kwiatostanowych skrzydłokwiatu może być zbyt mała ilość światła. Skrzydłokwiat wprawdzie nie lubi zbyt intensywnego nasłonecznienia, wtedy liście tracą swą intensywną zieloną barwę i jaśnieją, ale jeśli światła jest zbyt mało, to kwiaty nie wybarwiają się na biało, lecz pozostają zielone.

Kolejnym powodem tego, że kwiaty skrzydłokwiatu są zielone może być niedobór składników pokarmowych w glebie. Jeśli jesteśmy pewni, że odmiana skrzydłokwiatu, którą uprawiamy powinna zakwitać na biało, proponuję przestawić go w jaśniejsze miejsce (ale nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych). Może być to na przykład wschodnie okno, przesłonięte firanką. Dodatkowo warto pokusić się o zastosowanie nawożenia dowolnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin domowych (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu). To również powinno pomóc.

Warto też wiedzieć, że zielenienie pochew kwiatostanowych jest naturalnym procesem, zachodzącym w trakcie przekwitania kwiatostanów i zapowiadającym zawiązywanie nasion. Warto usunąć taki kwiatostan, aby zaoszczędzić roślinie wysiłku, a w zamian żeby energię wykorzystała do wypuszczenia nowych kwiatów lub młodych liści.

Trzeba też wiedzieć, że na rynku dostępnych jest także kilka odmian skrzydłokwiatu, które mają pochwy kwiatostanowe w kolorze jasnej zieleni.

Inne porady tego eksperta