Fiołek afrykański (sępolia, Saintpaulia) w doniczce – domowa uprawa i pielęgnacja

2021-04-12 14:51
Fiołek afrykański
Autor: GettyImages Fiołek afrykański to potoczna nazwa sępolii fiołkowej (Saintpaulia ionantha), zwanej też saintpaulią

Fiołek afrykański (sępolia, Saintpaulia) to popularna kwitnąca roślina doniczkowa, uprawiana w naszych domach od lat. Jak sprawić, by fiołek afrykański kwitł długo i obficie? Saintpaulia - domowa uprawa i pielęgnacja.

Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha), zwany też sępolią, to bardzo popularna roślina doniczkowa. Nazwę swą roślina zawdzięcza baronowi barona Walterowi von Saint Paul St Claire, który odkrył ją w końcu XIX wieku w Afryce Południowej.Fiołek afrykański osiąga 10–15 cm wysokości i 12–15 cm średnicy – jest to więc roślina niewielkich rozmiarów, dzięki czemu znakomicie nadaje się do każdego wnętrza.

Fiołek afrykański – różne kolory kwiatów

Kwiaty fiołka afrykańskiego, zebrane w uroczy bukiecik oraz mięsiste, miękko owłosione liście sprawiają, że fiołek afrykański to wyjątkowo wdzięczna roślina. Na rynku dostępnych jest wiele wyhodowanych odmian fiołka afrykańskiego, różniących się barwą kwiatów – od fioletowej i ciemnoniebieskiej, przez czerwoną, fiołkoworóżową i różową do białej, ich budową (kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, o gładkich bądź postrzępionych brzegach płatków) i kolorem liści (ciemno- lub jasnozielone, z białymi brzegami bądź przebarwieniami). Sainpaulia kwitnie cały rok, szczególnie obficie latem.

Zobacz też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. ZDJĘCIA kwiatów >>>

Jak czyścić liście roślin doniczkowych

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w domu: podlewanie, nawożenie, przesadzanie

  • Najlepsze dla fiołka afrykańskiego jest stanowisko widne, ale do którego dociera światło rozproszone (nie lubi bezpośrednio padających promieni słonecznych).
  • Saintpaulia lubi wilgotne powietrze, ale nie znosi spryskiwania wodą liści i kwiatów.
  • Liści fiołka nie wolno moczyć, ponieważ wtedy zwiększa się niebezpieczeństwo porażenia rośliny przez choroby oraz możliwość poparzenia liści (gdy słońce świeci bezpośrednio na roślinę). Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny najlepiej ustawić doniczkę z fiołkiem na podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem zalanymi wodą lub umieścić doniczkę w większym pojemniku wypełnionym wilgotnym mchem.
  • Liście sainpaulii czyści się z kurzu miękkim, suchym pędzelkiem. Absolutnie nie wolno używać płynu ani środków do nabłyszczania liści!
  • Fiołek afrykański nie lubi przeciągów. Od wiosny do jesieni należy co dwa tygodnie zasilać roślinę, stosując nawóz płynny do roślin kwitnących.
  • Fiołka podlewamy wlewając wodę do podstawek (a nie do doniczki), dwa razy w tygodniu, używając wody odstałej o temperaturze pokojowej. Między podlewaniami podłoże powinno lekko przeschnąć.

Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe >>>

Fiołek najlepiej rośnie w ziemi ogrodniczej z dodatkiem torfu i ewentualnie piasku lub perlitu. Przesadza się go zazwyczaj co roku, do doniczki tylko o numer większej, gdyż lepiej kwitnie w doniczce nieco za ciasnej. Ze względu na to, że fiołek afrykański ma płytki system korzeniowy, najlepsze dla niego są doniczki płaskie.Systematycznie należy usuwać złamane, uszkodzone, zbrązowiałe i zeschnięte liście oraz przekwitłe kwiaty.

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego

Fiołek afrykański najłatwiej rozmnaża się przez sadzonki liściowe. Najlepszym terminem pobierania sadzonek (liść z ogonkiem) jest późna wiosna. Sadzonki ukorzenia się w ziemi lub w wodzie. W ten sposób otrzymane rośliny zachowują cechy rośliny matecznej i zakwitają po około 6 miesiącach.Fiołek można też rozmnażać przez nasiona wysiewane wiosną, ale trzeba pamiętać o tym, że tak uzyskane egzemplarze nie muszą powtarzać cech rośliny, z której pobrano nasiona.

Jak kupować fiołek afrykański – na co zwrócić uwagę kupując sępolię

Przy zakupie fiołka afrykańskiego należy wybierać roślinę o zdrowych (bez plam i przebarwień, śladów gnicia, zniekształceń), błyszczących liściach, która obok już rozwiniętych kwiatów ma dużo dobrze wykształconych pąków kwiatowych (wtedy będzie dłużej kwitła).

Saintpaulia jest bardzo wrażliwa na zimno, jeśli więc kupujemy go w chłodne dni, szczególnie zimą, należy zadbać o dobre zabezpieczenie rośliny, aby nie zmarzła podczas transportu do domu. Można na przykład owinąć zakupioną roślinę w gazetę lub karton.

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. Poradnik: gdzie i jak kupować rośliny doniczkowe kwitnące zimą >>>

Fiołek afrykański
Autor: www.thinkstockphotos.com Wybierając saintpaulię w sklepie zwróćmy uwagę na to, by liście nie miały plam i przebarwień, śladów gnicia, znikształceń
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE