Pachira wodna - jak pielęgnować tę egzotyczną roślinę? Czego nie lubi pachira?

2023-12-28 13:08

Zachwycająca egzotyczną urodą i eleganckim pokrojem pachira wodna (Pachira aquatica) jest ostatnio bardzo modnym kwiatem domowym. Jak pielęgnować pachirę, aby zdrowo rosła.

Spis treści

  1. Pachira wodna jedna z najmodniejszych roślin doniczkowych
  2. Pachira wodna - jakie stanowisko w domu?
  3. Pachira wodna - galeria zdjęć
  4. Pachira wodna - jak ją pielęgnować?
  5. Podlewanie pachiry wodnej
  6. Czego nie lubi pachira wodna?
  7. Pachira wodna przycinanie i rozmnażanie
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Pachira wodna (Pachira aquatica) nazywana jest też drzewem butelkowym. W naszych warunkach z czasem tworzy nieduże drzewko około 100 cm wysokości. Często sprzedawane są okazy z pędami splecionymi w formie warkocza. Pachira silnie rośnie i nie jest trudna w uprawie. Polecana jest nawet dla osób, którym zdarza się zaniedbać rośliny. Pachira nie potrzebuje bardzo dużej donicy i nie trzeba zbyt często jej przesadzać. Najlepsze będzie podłoże do roślin o ozdobnych liściach lub do palm - gleba powinna być próchniczna o pH 5-6,5.

Pachira wodna jedna z najmodniejszych roślin doniczkowych

Do niedawna pachira wodna (Pachira aquatica) była mało znana, obecnie tak bardzo zyskała na popularności, że stała się jedną z najmodniejszych roślin doniczkowych. Trudno się temu dziwić, gdyż pachira wodna zachwyca egzotyczną urodą, eleganckim pokrojem i soczystą zielenią dużych, dłoniastych, błyszczących liści, zebranych na szczycie zgrubiałego u podstawy pieńka w piękną, parasolowatą rozetę. W takiej postaci prezentuje się doskonale, ale uwagę zwracają też okazy pachiry oferowane w formie „warkocza” splecionego z kilku pieńków i zwieńczonego pióropuszem liści. Takie rośliny wyglądają bardzo efektownie, ale decydując się na ich zakup musimy pamiętać, że po pewnym czasie mogą stracić swoją oryginalną urodę, gdyż część roślin tworzących „warkocz”, może zostać zagłuszona przez pozostałe.

Pachira wodna - jakie stanowisko w domu?

Pachira wodna nie jest typową rośliną doniczkową, gdyż w naturalnym środowisku (tropikalne, okresowo zalewane rejony Ameryki) ma postać ogromnego, dorastającego do ponad 20 m drzewa. W swojej ojczyźnie pachira pięknie kwitnie (ma kwiaty o ażurowym, niezwykle egzotycznym wyglądzie) i wydaje duże, jadalne owoce, przypominające orzechy.

Pachira wodna uprawiana w doniczkach nie kwitnie, nie owocuje i nie osiąga tak dużych rozmiarów (dorasta zwykle do 1,5-2 m wysokości), ale nadal zachowuje swoją wyjątkową urodę. Z tego względu może być wspaniałą ozdobą nowoczesnego salonu, gabinetu, jasnego holu, obszernej sypialni czy dużej, widnej łazienki (doskonałe miejsce dla pachiry ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza), wnosząc do wnętrza powiew egzotyki.

Pachire należy ustawić w jasnym pomieszczeniu, ale latem lepiej znaleźć jej miejsce, w którym nie będzie narażona na bezpośrednie działanie słońca. Doskonale nadaje się też do kącika wypoczynkowego. Ze względu na duże rozmiary i smukły, elegancki pokrój, pachira wodna najlepiej wygląda stojąc na podłodze, gdyż szybko rośnie i w krótkim czasie przestaje mieścić się na okiennym parapecie, komodzie czy stoliku kawowym.

Pachira wodna - galeria zdjęć

Pachira wodna - jak ją pielęgnować?

Mimo egzotycznego pochodzenia, uprawa pachiry w mieszkaniu nie jest szczególnie trudna. Roślina przez cały rok wymaga temperatury pokojowej (18-25ºC) i bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. W sezonie wegetacyjnym pachira wodna powinna być zasilana nawozami dla roślin zielonych lub biohumusem, wzbogacającym podłoże w materię organiczną 

Podlewanie pachiry wodnej

Pachira wymaga systematycznego, ale umiarkowanie podlewana. Tylko w okresie letnim roślinę podlewamy obficie, ale nie za często - dopiero wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa gleby. Zimą podlewamy rzadziej i raczej oszczędnie. Nadmiar wilgoci powoduje choroby. Wprawdzie w naturze pachira zasiedla tereny podmokłe lub okresowo zalewane, gdzie czuje się doskonale, ale rosnąc w niewielkiej doniczce cierpi na brak przestrzeni i powietrza. Taka sytuacja sprzyja procesom gnilnym, dlatego zalegająca w podłożu woda może prowadzić do gnicia korzeni pachiry.

Prawdziwym problemem w pielęgnacji pachiry może być natomiast zbyt suche powietrze (szczególnie w okresie zimowym). Aby unikać kłopotów z tym związanych, wskazane jest ustawienie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium, a także częste zraszanie liści pachiry letnią wodą.

Czego nie lubi pachira wodna?

Oprócz suchego powietrza, pachira nie lubi też zalewania, zimnych przeciągów oraz zbyt silnego lub zbyt słabego światła, na które reaguje żółknięciem i zasuszaniem liści.

Roślina nie lubi też przestawiania, dlatego najlepiej trzymać ją w jednym miejscu. Po przeniesieniu roślina musi zaadaptować się do nowych warunków. W tym czasie pojedyncze liście mogą zżółknąć i odpaść.

Pachira wodna przycinanie i rozmnażanie

Gdy pachira wodna stanie się zbyt duża, można skorygować jej pokrój za pomocą cięcia, polegającego na skróceniu nawet o połowę zbyt długich pędów. Przycinanie pachiry wykonujemy wczesną wiosną (od lutego do kwietnia). Jeśli pachirę przycina się od góry, ścięte wierzchołki można potraktować jako sadzonki i spróbować ukorzenić je w przepuszczalnym, wilgotnym i ciepłym podłożu (25-28 st. C). Zadanie jest jednak bardzo trudne, dlatego młode rośliny znacznie łatwiej jest kupić w centrum ogrodniczym lub u producenta.

Pachira
Autor: GettyImages Kwiat pachiry

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas