Aspidistra wyniosła, czyli żelazny liść. Jak uprawiać i pielęgnować aspidistrę?

2023-12-11 14:32

Aspidistra wyniosła, znana jako żelazny liść, to roślina polecana nie tylko osobom zaczynającym przygodę z domową zielenią. Jest bezproblemowa i można wykorzystać ją do „zadań specjalnych”. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu aspidistry.

Spis treści

  1. Aspidistra - jak wygląda żelazny liść?
  2. Podstawowe wymagania uprawowe aspidistry
  3. Jaka ziemia do aspidistry?
  4. Aspidistra - galeria zdjęć
  5. Jak pielęgnować żelazny liść?
  6. Aspidistra wyniosła - aranżacja w mieszkaniu

Wiele osób pyta na forach internetowych o rośliny pokojowe, które poradzą sobie w ciemnym pomieszczeniu (np. z małym oknem). Dla większości gatunków roślin jest to środowisko skrajnie niekorzystne, ale do nielicznych - tolerujących takie warunki - należy „żelazny liść”, tj. aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior).

Aspidistra wyniosła to bylina pochodząca z lasów Dalekiego Wschodu. W ojczyźnie pochodzenia pełni podobne funkcje co hosta. W Polsce jest uprawiana jako roślina pokojowa. Do popularności aspidistry przyczyniła się charakteryzująca ją duża wytrzymałość na niekorzystne warunki.

Aspidistra - jak wygląda żelazny liść?

Aspidistra wyniosła jest wolno rosnącą rośliną kłączową osiągającą maksymalnie 50 cm wysokości (zazwyczaj jest niższa). Jej ozdobą jest wyrastająca bezpośrednio z kłącza kępa osadzonych na długich ogonkach liści. Blaszki liściowe mają szeroko lancetowaty kształt, są skórzaste, z widocznym unerwieniem. Mają ciemnozieloną barwę (jaśnieją przy nadmiernym oświetleniu).

Zdarza się, że aspidistra zakwita w domowej uprawie - nierównomiernie, zwykle w miesiącach letnich. Kwiaty są małe, gwiazdkowate, wyrastają z kłącza na krótkich szypułkach. Znajdują się poniżej poziomu liści. Owocem jest kulista ciemnozielona jagoda. W warunkach domowych aspidistra nie zawiązuje owoców.

Podstawowe wymagania uprawowe aspidistry

  • Stanowisko dla aspidistry

Na stanowiskach naturalnych aspidistra rośnie przy drzewach i krzewach. Jest więc chroniona przed bezpośrednim nasłonecznieniem, dociera do niej światło rozproszone. Dlatego dobrze radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach, np. z oknem wystawy północnej. Optymalne warunki to półcień. Dobrze rozwija się w miejscach jasnych o dużej ilości światła rozproszonego (np. w pewnym oddaleniu od okna). Natomiast nie znosi prażącego słońca, należy unikać słonecznych parapetów.

  • Wilgotność powietrza dla aspidistry

Aspidistra preferuje miejsca o dużej wilgotności powietrza. Względnie dobrze znosi suche powietrze (np. przy uruchomieniu centralnego ogrzewania), chociaż może to objawić się zasychaniem końcówek liści.

Jaka ziemia do aspidistry?

Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Można użyć uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych, i dodać do niej odrobinę piasku oraz gliny. Dobra jest także ziemia dla jukk i dracen. Na dnie donicy powinno się usypać solidną warstwę drenażową (średnio 2-4 cm), ze żwiru, skruszonej cegły, keramzytu lub perlitu.

Aspidistra nie wymaga dużych pojemników, dobrze radzi sobie w ciasnych donicach. Toleruje kurz, dym tytoniowy, opary z kuchenki i przeciągi. Formy pasiaste wymagają lepszych warunków świetlnych i jednocześnie oszczędniejszego nawożenia (o tym poniżej).

Przeczytaj też:

Aspidistra - galeria zdjęć

Jak pielęgnować żelazny liść?

  • Podlewanie aspidistry. Najważniejszy zabieg w uprawie aspidistry to podlewanie. Wymaga pewnego doświadczenia i to faktycznie jedna z nielicznych prac, podczas których można roślinie zaszkodzić. Nie wolno podlewać zbyt często, gdyż nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż krótkotrwały niedobór. Żółknięcie liści, nieprzyjemny zapach gleby to oznaki przelewania. Podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Zwykle roślinę podlewa się 1-2 razy w tygodniu latem i co 1-2 tygodnie zimą (oczywiście dokładna częstotliwość zabiegu zależy od warunków).
  • Nawożenie aspidistry wykonuje się rzadko, raz na miesiąc - od wiosny do jesieni. Stosuje się rozcieńczone dawki (mniejsze od zalecanych przed producenta – w przypadku nawozów dla roślin o ozdobnych liściach). Przy nadmiarze składników pokarmowych może dojść do rozszczepienia liści.
  • Czyszczenie liści aspidistry. Zakurzone liście zaleca się przemywać, np. wilgotną szmatką. Nie należy stosować nabłyszczaczy.

W miesiącach zimowych warto aspidistrę zraszać, aby pomimo jej wytrzymałości, przeciwdziałać skutkom suchego powietrza. Przesadzanie rośliny wykonuje się nie częściej niż co 2-3 lata. Można to robić dopiero, gdy zaczyna „przerastać” donice. Przy okazji aspidistrę warto rozmnożyć - przez podział. Sporadycznie liście trzeba przeglądać w poszukiwaniu szkodników (przędziorki, wciornastki, tarczniki).

Aspidistra wyniosła
Autor: GettyImages Aspidistra to znakomita roślina dla tych, którzy zapominają o podlewaniu

Aspidistra wyniosła - aranżacja w mieszkaniu

Aspidistra wyniosła jest wartościowym gatunkiem dla miłośników roślin, gdyż radzi sobie tam, gdzie większość gatunków źle rośnie lub zamiera. Można ustawić ją w ciemnym pokoju, np. sypialni, w słabo oświetlonej łazience lub w kuchni. Nadaje wnętrzom pewnej egzotyki. Jej popularność w ostatnich latach wzrasta, podążając podobną drogą jak sansewieria (wężownica gwinejska) i nefrolepis, które były podstawowymi gatunkami w okresie PRL-u, później - z niewiadomych przyczyn - zniknęły z pomieszczeń, a teraz moda na nie powróciła.

Przeczytaj też:

Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.