Dzielżan jesienny i dzielżan ogrodowy - jak uprawiać i gdzie sadzić te długo kwitnące byliny?

2023-09-14 11:51

Dzielżan jesienny i dzielżan ogrodowy to wdzięczne i atrakcyjne rośliny ozdobne, których kwitnące kępy zdobią nasze ogrody w drugiej połowie lata. Radzimy, jak uprawiać dzielżany w ogrodzie. Zastosowanie dzielżanów w ogrodzie: poznaj te piękne kwiaty do ogrodu i ciesz się ich kwiatami nawet do października!

Dzielżany nie są roślinami trudnymi w uprawie i nie mają szczególnie wysokich wymagań, dlatego z roku na rok cieszą coraz większą popularnością. Najczęściej spotykanymi w ogrodach gatunkami dzielżanów są dzielżan ogrodowy – mieszaniec o licznych odmianach ozdobnych oraz dzielżan jesienny.

Spis treści

  1. Dzielżan jesienny - wygląd i kwitnienie
  2. Dzielżan ogrodowy - jak wygląda? Kiedy kwitnie?
  3. Dzielżan ogrodowy i dzielżan jesienny - uprawa dzielżanów w ogrodzie
  4. Kwiaty do ogrodu: zastosowanie dzielżanów
Dzielżan jesienny
Autor: GettyImages Dzielżan jesienny

Dzielżan jesienny - wygląd i kwitnienie

Dzielżan jesienny  to okazała bylina, która dorasta od 50 do 130 cm wysokości. Ma prosto wzniesione pędy, rozgałęzione w górnej części, owłosione (mocniej w dolnej części). Niezbyt liczne, siedzące liście są także owłosione, mają lancetowaty lub eliptyczny kształt, są nieco węższe w dolnej i górnej części pędu, a szersze w części środkowej. Gdy roślina kwitnie, dolne liście więdną i zasychają.

Dzielżan jesienny kwitnie od lipca do października (czasem nawet do listopada). Kwiaty dzielżanu jesiennego są zebrane po w koszyczki o średnicy około 5 cm, które z kolei są zebrane od kilku do kilkudziesięciu w baldachogrona na szczycie pędu.

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania

Dzielżan ogrodowy - jak wygląda? Kiedy kwitnie?

Dzielżan ogrodowy dorasta zwykle do 60–80 cm wysokości, ale wśród odmian zdarzają się też rośliny bardzo wysokie, przekraczające nawet 150 cm wysokości. Duże, zwykle pojedyncze kwiaty, złożone z okółka barwnych, nieco odgiętych do dołu płatków i mocno wypukłego koszyczka, rozwijają się na szczytach pędów w sierpniu i zdobią rabaty aż do późnej jesieni (do października).

W zależności od odmiany, kwiaty dzielżanu ogrodowego mogą mieć barwę żółtą, ceglastopomarańczową, czerwoną lub brązową, a u niektórych odmian mogą być też dwubarwne.

Dzielżan ogrodowy i dzielżan jesienny - uprawa dzielżanów w ogrodzie

Pod uprawę dzielżanów w ogrodzie należy przeznaczyć miejsce słoneczne oraz zapewnić roślinom bardzo żyzne, stale wilgotne podłoże. Rośliny źle znoszą suszę, a na brak wody reagują słabym kwitnieniem i zasuszaniem dolnych liści. Z tego względu podczas przedłużających się okresów bezdeszczowych, dzielżany należy systematycznie podlewać.

Dzielżany nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jeśli chcemy liczyć na długie kwitnienie, powinniśmy przycinać pędy kwiatostanowe zaraz po przekwitnieniu kwiatów. W maju możemy też przyciąć nieco pędy odmian wysokich. Po takim zabiegu, rośliny zakwitną wprawdzie nieco później, ale będą niższe, bardziej zwarte i lepiej rozgałęzione.

Dzielżan
Autor: GettyImages Dzielżan na rabacie wyróżnia się intensywnym kolorem kwiatów

Kwiaty do ogrodu: zastosowanie dzielżanów

Dzielżany najpiękniej prezentują się w ogrodach urządzonych w stylu angielskim, naturalistycznym lub rustykalnym, ale z powodzeniem można je również wykorzystywać w inne style ogrodowe. Wysokie odmiany dzielżanów doskonale sprawdzają się w ogrodzie jako górne piętro rabaty i znakomicie komponują się z astrami, rudbekiami, jeżówkami czy floksami.

Można również z dzielżanów tworzyć w ogrodzie ciekawe, wieloodmianowe grupy ozdobne lub sadzić wzdłuż murów, płotów i ogrodzeń. Dzielżany nadają się także na kwiat cięty, chociaż w wazonie utrzymują się nieco krócej od rudbekii czy jeżówek.

Pędy odmian wysokich dzielżanów wymagają czasami podpór, gdyż mogą pokładać się na boki, tracąc walory ozdobne. Niższe odmiany dzielżanów można sadzić z przodu rabaty, zestawiając rośliny z kocimiętkami, liliowcami, krwawnikami, trawami ozdobnymi, szałwią omszoną, przetacznikiem kłosowym lub niskimi astrami.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE