Łubiny. Gatunki łubinów do uprawy w ogrodzie

2014-06-24 14:50

Łubiny to rośliny o pięknych i efektownych kwiatostanach, a do tego łatwe w uprawie. Poznaj jakie gatunki łubinów można uprawiać w ogrodzie. Łubiny wieloletnie i jednoroczne.

Łubiny (łac. Lupinus) to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych kwitnących latem. W obrębie rodzaju Lupinus występuje prawie 200 gatunków, niektóre z nich mają znaczenie rolnicze, inne uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Łubiny polecane do uprawy w ogrodach to zazwyczaj rośliny wysokie o regularnym pokroju, które stanowią istotny akcent na rabacie. Efektownie wyglądają posadzone w grupie jako tło dla roślin o niższym wzroście, szczególnie dla roślin okrywowych. Komponując rabatę z łubinami warto wziąć pod uwagę, to, że ich dolne części po wytworzeniu kwiatostanu nie są już zbyt dekoracyjne (liście żółkną i opadają). Dlatego pomyślmy o posadzeniu przed nimi niższe rośliny, które zakryją mało efektowne dolne partie łubinów. Poznaj gatunki łubinów, które można uprawiać w ogrodach przydomowych i na działkach.

Gatunki łubinów do ogrodu

  • Łubin trwały (łac. Lupinus polyphyllus) – bylina dorastająca do 100–150 cm wysokości, o liściach złożonych z kilkunastu lancetowatych liści, owłosionych pod spodem. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Fioletowoniebieskie kwiaty zebrane są w długie (do 50 cm) kłosowate grona. Gatunek tworzy liczne mieszańce o kwiatach w różnych kolorach i odcieniach. Najbardziej znane to mieszańce Russela. Łubin trwały potrzebuje gleby o pH 3,0–5,0.
  • Łubin Hartwega (łac. Lupinus hartwegii) – gatunek jednoroczny, o grubych wzniesionych pędach i długich gęstych kwiatostanach. Dorasta do 60–80 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września, kwiaty są lila-niebiesko-białe i lekko pachną. Może rosnąć na stanowisku słonecznym bądź półcienistym. Wysiewa się go wprost do gruntu, nie znosi przesadzania. Może rosnąć na ubogich, piaszczystych glebach.
  • Łubin indyjski (łac. Lupinus mutabilis) – uprawiany jako roślina jednoroczna, podobnie jak łubin trwały dorasta do 100–150 cm wysokości. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty przyjemnie pachną, mają niebieskawy kolor. Łubin indyjski potrzebuje słonecznego stanowiska, urośnie nawet na ubogiej, piaszczystej glebie.
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE