Byliny wieloletnie zimujące w gruncie. Najpiękniejsze byliny wieloletnie, których nie trzeba wykopywać na zimę!
Byliny wieloletnie zimujące w gruncie warto posadzić na rabacie w ogrodzie, bowiem ich dekoracyjne liście będą zdobić nawet po sezonie. Wśród bylin znajdziemy wiele ciekawych, zimujących w gruncie bylin, które przez wiele lat będą ozdobą ogrodu. Poznaj te najpopularniejsze.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Rabata bylinowa to ozdoba ogrodu - warto dobrze ją zaplanować
Spis treści
- Jak przygotować byliny wieloletnie do zimowania w gruncie?
- Czy byliny zimujące w gruncie należy okryć na zimę?
- Jakie byliny zimują w gruncie?
- Funkie zimują w gruncie
- Żurawki zimują w gruncie
- Brunnera zimuje w gruncie
- Paprocie zimują w gruncie
- Języczki zimują w gruncie
- Rozchodnik zimuje w gruncie
- Dąbrówka zimuje w gruncie
Istnieje wiele gatunków bylin zimujących w gruncie, które można posadzić niemal w każdym ogrodzie. Niektóre z nich są dekoracyjnie zarówno z kwiatów, jak i z liści, które mogą mieć różne barwy lub ciekawe przebarwienia i wzory.
Jak przygotować byliny wieloletnie do zimowania w gruncie?
Jesienią (wrzesień/październik) wszystkie rośliny ogrodowe, w tym także byliny zimujące w gruncie, warto zasilić tzw. nawozami jesiennymi (z bardzo niską zawartością azotu albo nawet jego brakiem). Dzięki temu będą bardziej odporne na przemarzanie. Obumarłe lub zaschnięte części nadziemne bylin, zgniłe liście i inne szczątki roślin przed zimą należy usunąć (albo przeznaczyć do kompostowania), aby nie stały się powodem rozwoju chorób grzybowych i zimowania szkodników. W niektórych przypadkach zaschnięte (ale zdrowe) fragmenty pędów lub kwiatostanów można nawet pozostawić na czas zimy – będą stanowiły dekorację w czasie zimy.
Czy byliny zimujące w gruncie należy okryć na zimę?
Niektóre gatunki bylin zimujących w gruncie (szczególnie tych o mniejszej mrozoodporności) wymagają osłony przed mrozem. Z tego względu gatunki bylin, które zimują w gruncie (szczególnie młode sadzonki), warto okryć korą, stroiszem, słomą lub suchymi liśćmi, tworząc kopczyki lub przykrywając powierzchnię rabaty, w miejscach gdzie rosną rośliny.
Jakie byliny zimują w gruncie?
Spośród szerokiej gamy gatunków bylin zimujących w gruncie, z pewnością warte polecania są funkie, żurawki, brunnery, paprocie, języczki, rozchodniki, dąbrówki.
Funkie zimują w gruncie
Funkie (Hosta sp.) – od szeregu lat bardzo popularne i zadomowione w polskich ogrodach rośliny do półcienia; tworzą różnej wysokości (nawet do ponad 50 cm) kępy liści o różnych kształtach (od wąskich i języczkowatych po szeroko-eliptyczne) i barwach - w zależności od odmiany (jest ich bardzo wiele) mogą być zielone, żółte, biało lub żółto obrzeżone, sino-zielone; niektóre odmiany również ładnie kwitną na biało-fioletowo (od czerwca do września).
Przeczytaj też jak przygotować funkie do zimy.
Autor: Piotr Gorączko
Funkia 'Regal Splendor' to odmiana o regularnym, eleganckim, wazowym pokroju
Żurawki zimują w gruncie
Żurawki (Heuchera sp.) – największym walorem tych popularnych roślin są sercowate lub klapowane liście, które w zależności od odmiany mogą mieć kolor między innymi zielony, bordowy, miedziany, zielony z bordowymi przebarwieniami, pomarańczowy, czerwony; najlepiej rosną w miejscu lekko zacienionym i wilgotnym, żyznym podłożu, gdzie osiągają od 20 do 50 cm wysokości; wyhodowano bardzo wiele odmian (także mieszańcowych) o efektownych barwach liści - popularna jest np. 'Creme Brulee' o liściach w odcieniach beżu, czerwieni i pomarańczy.
Poznaj też kuzynki żurawek - żuraweczki.
Autor: GettyImages
Żurawka to urocza bylina o wyjątkowo ozdobnych liściach
Brunnera zimuje w gruncie
Brunnera 'Jack Frost' (Brunnera macrophylla) – wyróżniająca się spośród innych brunner oryginalnymi liśćmi i kwiatami; główną jej ozdobą są sercowate, ładne liście ze srebrzysto-zielonym wzorem i widocznymi zielonymi nerwami; w maju pojawiają się niebieskie (podobne do niezapominajek) kwiaty, wyglądające bardzo efektownie na tle liści.
Brunnera wielkolistna uwielbia zacienione miejsca w ogrodzie! Jak uprawiać brunnerę?
Autor: GettyImages
Brunnera wielkolistna
Paprocie zimują w gruncie
Nerecznica mocna (Dryopteris affinis) należąca do paproci ładna bylina o mocno powcinanych, dekoracyjnych, zielonych liściach; osiąga ponad 50 cm wysokości i rośnie na przeciętnej, ogrodowej, ale wilgotnej glebie i raczej na stanowiskach półcienistych lub zacienionych (np. pod drzewami). Warto posadzić także inne paprocie ogrodowe, np. nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium).
Przeczytaj też: Odkryj urodę paproci ogrodowych - galeria zdjęć i praktyczne wskazówki
Autor: GettyImages
Paprocie to rośliny drugiego planu w ogrodzie, świetne do sadzenia w zacienionych miejscach
Języczki zimują w gruncie
Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) - coraz bardziej popularna w polskich ogrodach, wysoka (do ponad 1 m) bylina o dużych, okrągłych lub sercowatych liściach (od spodu brązowo-purpurowych) i ozdobnych pomarańczowych kwiatach, pojawiających się w sierpniu i wrześniu; lubi wilgotną glebę i raczej półcieniste stanowiska. Ciekawe, duże dłoniaste liście i żółte kwiaty ma także języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii).
Autor: GettyImages
Języczka Przewalskiego to okazała bylina efektownie prezentująca się w ogrodzie
Rozchodnik zimuje w gruncie
Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) - z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością ze względu na nieduże wymagania oraz oryginalne łodygi i lekko ząbkowane liście oraz dekoracyjne kwiaty; osiąga wysokość około 40 cm, jest odporny i zwraca na siebie uwagę jasnozielonymi grubymi, mięsistymi łodygami i owalnymi, grubymi liśćmi; na szczytach pędów w sierpniu i wrześniu pojawiają się dekoracyjne, parasolowate karminowo-różowe kwiatostany; roślina wykorzystywana do obsadzania ogrodów skalnych, murków i słonecznych rabat; lubi przepuszczalne, średnio żyzne, niezbyt wilgotne gleby.
Rozchodniki - świetne rośliny na rabaty i skalniaki. Poznaj gatunki i sprawdź wskazówki uprawy
Autor: GettyImages
Rozchodnik okazały to pięknie kwitnąca jesienią bylina o grubych, mięsistych łodygach i liściach
Dąbrówka zimuje w gruncie
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – półzimozielona, w pełni mrozoodporna bylina; tworzy kępy, które mogą osiągać od 10 do 30 cm wysokości; dzięki płożącym, nadziemnym rozłogom, szybko się ukorzenia i porasta powierzchnię gleby - idealnie sprawdza się jako roślina okrywowa; kwitnie od maja do sierpnia na wzniesionych łodygach, a drobne, dzwonkowate, lekko owłosione kwiaty, zebrane w grona, mają zwykle barwę ciemnoniebieską (u odmian także białą lub różową) i są miododajne; ozdobą dąbrówki są też jajowate, lekko karbowe i zebrane w rozety liście, które zwykle są ciemnozielone, ale u odmian także czerwono-brunatne, różowawe lub kremowo nakrapiane.
Autor: GettyImages
Dąbrówka rozłogowa
Autor: www.thinkstockphotos.com
Rabata bylinowa to ozdoba ogrodu - warto dobrze ją zaplanować