Byliny zimujące w gruncie - tych roślin nie trzeba wykopywać

2021-11-23 8:00
Byliny zimujące w gruncie
Autor: GettyImages Wśród bylin sadzonych w ogrodach wiele z powodzeniem zimuje w gruncie

Na rabacie bylinowej w ogrodzie warto posadzić nie tylko gatunki kwitnące, ale także te o dekoracyjnych liściach. W tej grupie roślin znajdziemy wiele ciekawych, zimujących w gruncie bylin, które przez wiele lat będą ozdobą ogrodu.

Istnieje wiele gatunków bylin zimujących w gruncie, które można posadzić niemal w każdym ogrodzie. Niektóre z nich są dekoracyjnie zarówno z kwiatów, jak i z liści, które mogą mieć różne barwy lub ciekawe przebarwienia i wzory.

Jak zadbać o byliny zimujące w gruncie przed zimą?

Jesienią (wrzesień/październik), wszystkie rośliny ogrodowe, w tym także byliny zimujące w gruncie, warto zasilić tzw. nawozami jesiennymi (z bardzo niską zawartością azotu albo nawet jego brakiem). Dzięki temu będą bardziej odporne na przemarzanie. Obumarłe lub zaschnięte części nadziemne bylin, zgniłe liście i inne szczątki roślin przed zimą należy usunąć (albo przeznaczyć do kompostowania), aby nie stały się powodem rozwoju chorób grzybowych i zimowania szkodników. W niektórych przypadkach zaschnięte (ale zdrowe) fragmenty pędów lub kwiatostanów można nawet pozostawić na czas zimy – będą stanowiły dekorację w czasie zimy.

Niektóre gatunki bylin (szczególnie tych o mniejszej mrozoodporności) wymagają osłony przed mrozem. Z tego względu gatunki bylin, które zimują w gruncie (szczególnie młode sadzonki), warto okryć korą, stroiszem, słomą lub suchymi liśćmi, tworząc kopczyki lub przykrywając powierzchnię rabaty, w miejscach gdzie rosną rośliny.

Spis treści

  1. Jak zadbać o byliny zimujące w gruncie przed zimą?
  2. Byliny zimujące w gruncie: funkie
  3. Byliny zimujące w gruncie: żurawki
  4. Byliny zimujące w gruncie: brunnera
  5. Byliny zimujące w gruncie: paprocie
  6. Byliny zimujące w gruncie: języczka
  7. Byliny zimujące w gruncie: rozchodnik
  8. Byliny zimujące w gruncie: dąbrówka
Byliny zimujące w gruncie
Autor: GettyImages Częśc bylin zimujących w gruncie wymaga okrycia na zimę, inne tego nie potrzebują

Spośród szerokiej gamy gatunków bylin zimujących w grunice, z pewnością warte polecania są:

Byliny zimujące w gruncie: funkie

Funkie (Hosta sp.) – od szeregu lat bardzo popularne i zadomowione w polskich ogrodach rośliny do półcienia; tworzą różnej wysokości (nawet do ponad 50 cm) kępy liści o różnych kształtach (od wąskich i języczkowatych po szeroko-eliptyczne) i barwach - w zależności od odmiany (jest ich bardzo wiele) mogą być zielone, żółte, biało lub żółto obrzeżone, sino-zielone; niektóre odmiany również ładnie kwitną na biało-fioletowo (od czerwca do września).

Byliny zimujące w gruncie: żurawki

Żurawki (Heuchera sp.) – największym walorem tych popularnych roślin są sercowate lub klapowane liście, które w zależności od odmiany mogą mieć kolor między innymi zielony, bordowy, miedziany, zielony z bordowymi przebarwieniami, pomarańczowy, czerwony; najlepiej rosną w miejscu lekko zacienionym i wilgotnym, żyznym podłożu, gdzie osiągają od 20 do 50 cm wysokości; wyhodowano bardzo wiele odmian (także mieszańcowych) o efektownych barwach liści - popularna jest np. 'Creme Brulee' o liściach w odcieniach beżu, czerwieni i pomarańczy.

Byliny zimujące w gruncie: brunnera

Brunnera 'Jack Frost' (Brunnera macrophylla) – wyróżniająca się spośród innych brunner oryginalnymi liśćmi i kwiatami; główną jej ozdobą są sercowate, ładne liście ze srebrzysto-zielonym wzorem i widocznymi zielonymi nerwami; w maju pojawiają się niebieskie (podobne do niezapominajek) kwiaty, wyglądające bardzo efektownie na tle liści.

Byliny zimujące w gruncie: paprocie

Nerecznica mocna (Dryopteris affinis) należąca do paproci ładna bylina o mocno powcinanych, dekoracyjnych, zielonych liściach; osiąga ponad 50 cm wysokości i rośnie na przeciętnej, ogrodowej, ale wilgotnej glebie i raczej na stanowiskach półcienistych lub zacienionych (np. pod drzewami). Warto posadzić także inne paprocie ogrodowe, np. nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium).

Byliny zimujące w gruncie: języczka

Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) - coraz bardziej popularna w polskich ogrodach, wysoka (do ponad 1m) bylina o dużych, okrągłych lub sercowatych liściach (od spodu brązowo-purpurowych) i ozdobnych pomarańczowych kwiatach, pojawiających się w sierpniu i wrześniu; lubi wilgotną glebę i raczej półcieniste stanowiska. Ciekawe, duże dłoniaste liście i żółte kwiaty ma także języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii).

Języczka pomarańczowa, Przewalskiego i inne gatunki - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie języczek w ogrodzie >>>

Byliny zimujące w gruncie: rozchodnik

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) - z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością ze względu na nieduże wymagania oraz oryginalne łodygi i lekko ząbkowane liście oraz dekoracyjne kwiaty; osiąga wysokość około 40 cm, jest odporny i zwraca na siebie uwagę jasnozielonymi grubymi, mięsistymi łodygami i owalnymi, grubymi liśćmi; na szczytach pędów w sierpniu i wrześniu pojawiają się dekoracyjne, parasolowate karminowo-różowe kwiatostany; roślina wykorzystywana do obsadzania ogrodów skalnych, murków i słonecznych rabat; lubi przepuszczalne, średnio żyzne, niezbyt wilgotne gleby.

Rozchodniki - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie i na balkonie >>>

Byliny zimujące w gruncie: dąbrówka

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – półzimozielona, w pełni mrozoodporna bylina; tworzy kępy, które mogą osiągać od 10 do 30 cm wysokości; dzięki płożącym, nadziemnym rozłogom, szybko się ukorzenia i porasta powierzchnię gleby - idealnie sprawdza się jako roślina okrywowa; kwitnie od maja do sierpnia na wzniesionych łodygach, a drobne, dzwonkowate, lekko owłosione kwiaty, zebrane w grona, mają zwykle barwę ciemnoniebieską (u odmian także białą lub różową) i są miododajne; ozdobą dąbrówki są też jajowate, lekko karbowe i zebrane w rozety liście, które zwykle są ciemnozielone, ale u odmian także czerwono-brunatne, różowawe lub kremowo nakrapiane.

Zobacz galerię: Rabaty bylinowe

Zabezpieczenie roślin w ogrodzie na zimę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE