Bergenia – długowieczna kwitnąca bylina. Jak uprawiać bergenię, by dobrze rosła i pięknie kwitła?

2024-07-21 6:27

Bergenia to roślina chętnie sadzona w ogrodach na rabatach skalniakach oraz przy oczkach wodnych. Dowiedz się, jak pielęgnować i rozmnażać bergenię i poznaj cztery najpopularniejsze gatunki bergenii.

Spis treści

  1. Bergenia - jak wygląda?
  2. Gatunki bergenii do ogrodu
  3. Bergenie w ogrodzie. Zdjęcia
  4. Czy bergenia lubi słońce?
  5. Jak ziemia dla bergenii?
  6. Jak pielęgnować bergenię?
  7. Rozmnażanie bergenii
  8. Gdzie posadzić bergenię w ogrodzie?

Bergenia to jedna z bardziej dekoracyjnych i najmniej wymagających bylin ogrodowych. Przez wiele lat bergenia może rosnąć w tym samym miejscu. Jest w stanie dostosować się do różnych warunków środowiskowych.

Bergenia - jak wygląda?

Bergenia to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Pochodzi z gór Azji Środkowej. Osiąga 25–50 cm wysokości, tworzy mocne kłącze, które do połowy wystaje nad powierzchnię gleby. Liście bergenii są duże, sercowate, skórzaste i zimozielone, wyrastają na długich ogonkach. Bergenia kwitnie od kwietnia do maja. Jej białe, różowe (w różnych odcieniach) lub różowoczerwone kwiaty osadzone są na grubym pędzie kwiatowym.

Gatunki bergenii do ogrodu

Rodzaj bergenia nie jest zbyt liczny, gdyż skupia zaledwie około 10 gatunków, za to większość z nich z powodzeniem może być uprawianych w ogrodach. Do najczęściej spotkanych w ogrodach gatunków bergenii należą:

  • bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia) - ma bardzo duże, jajowate, gładkie, błyszczące, sztywne, grube liście, których obrzeże jest delikatnie ząbkowane. Lilioworóżowe, dzwonkowate, zwisające kwiaty, pojawiają się na szczycie sztywnego, czerwonawego pędu od marca do kwietnia;
  • bergenia orzęsiona - gatunek rzadziej spotykany w ogrodach, ma duże, niemal okrągłe, miękkie i silnie owłosione na brzegach liście (u niektórych form owłosiona może być też cała blaszka liściowa). Pojawiające się w marcu kwiaty są białoróżowe, wzniesione i zebrane w szczytowe kwiatostany na końcach sztywnych pędów;
  • bergenia sercowata (syn. bergenia sercolistna, Bergenia cordifolia) - należy do gatunków późno kwitnących, gdyż jej dzwonkowate, liczne, ciemnoróżowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany pojawiają się na szczytach pędów dopiero w maju. Liście mają sercowaty lub owalny kształt i są duże, gładkie, błyszczące, skórzaste oraz ząbkowane i pofalowane na brzegach. Na zimę część z nich brązowieje lub czerwienieje;
  • bergenia mieszańcowa - wyjątkowo ozdobny gatunek o dużych, błyszczących, skórzastych, zielonych i lekko pofałdowanych na brzegach liściach oraz licznych, dzwonkowatych, czerwonych, różowych lub białych kwiatach, zebranych na szczycie pędu w okazałe kwiatostany. Gatunek ma wiele ciekawych odmian, np. 'Silberlicht', 'Abendglut', 'Baby Doll', 'Morgenrote', 'Ballawley'.

Spotykane są także odmiany mieszańcowe, które powstały w wyniku krzyżowania różnych gatunków bergenii.

Bergenie w ogrodzie. Zdjęcia

Czy bergenia lubi słońce?

Bergenie najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych oraz słonecznych. Mogą również rosnąć w cieniu, choć w takich warunkach kwiatów będzie mniej oraz nie będą zbyt okazałe.

Jak ziemia dla bergenii?

Podłoże dla bergenii powinno być średnio żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

Jak pielęgnować bergenię?

Bergenia to rośliny mrozoodporna, choć niektóre gatunki mogą zostać uszkodzone przez silniejsze mrozy, a kwiaty przez wiosenne przymrozki (np. u bergenii orzęsionej).

Bergenia jest roślina wyjątkowo odporną na niesprzyjające warunki wzrostu. Roślina nie wymaga przycinania. Po zimie warto jednak usunąć martwe, uschnięte liście – roślina będzie się wtedy lepiej prezentować.

Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie podłoża, w którym rośnie bergenia. Bylina ta dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych. Nawożenie bergenii nie jest konieczne.

Rozmnażanie bergenii

Bergenię rozmnaża się przez podział dużych, rozrośniętych roślin wczesną wiosną. Do tego celu wybierane są rośliny duże i dobrze rozrośnięte. Bergenię można także rozmnażać przez podział półzdrewniałego kłącza na odcinki 8–10 cm. Poszczególne części umieszcza się płasko w piasku w skrzynkach, które przetrzymuje się w inspektach. Po wytworzeniu pędów sadzi się je pojedynczo do doniczek. Po roku rośliny nadają się do wysadzenia na miejsce stałe w rozstawie 40 x 30 cm.

Bergenia
Autor: photos.com Bergenia to znakomita roślina na skalniaki i do obsadzania oczek wodnych

Gdzie posadzić bergenię w ogrodzie?

Bergenia jest rośliną długowieczną – na jednym miejscu może rosnąć nawet do 10 lat.

  • Ze względu na żywotność i małe wymagania oraz z powodu okazałych liści i pięknych kwiatów, zastosowanie bergenii jest bardzo szerokie. Rośliny mogą być wykorzystane do tworzenia bylinowych kompozycji rabatowych (dobrze wyglądają z liliowcami, funkiami i tawułkami), do obsadzania skarp i murków, a także do sadzenia w ogrodach skalnych.
  • Ze względu na duże zdolności przystosowawcze, rośliny można też wykorzystać do zadarniania przestrzeni pod drzewami. Często sadzi się ją w grupach.

Posadzona w miejscu pozbawionym chwastów, nie dopuszcza do ich wzrostu w swoim otoczeniu. Stosowana jest także leczniczo, m.in. w schorzeniach skóry i infekcjach układu moczowego.

Bergenia
Autor: GettyImages Bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia)
Rabata bylinowa pod koronami drzew

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski