Jak przezimować rośliny z balkonu? Kiedy je zabrać, gdzie i jak przechować przez zimę?

2023-09-27 14:01

Niektóre rośliny balkonowe, które latem zdobiły balkony i tarasy, można przechować do następnego sezonu. Trzeba je tylko odpowiednio przygotować i zapewnić właściwe warunki zimowania. A wraz z nadejściem jesiennych chłodów, trzeba te rośliny wnieść do pomieszczeń.

Zimowanie roślin tarasowych
Autor: GettyImages Niektóre rośliny, które zdobiły taras czy balkon w sezonie, na zimę należy przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem

Spis treści

  1. Jakie rośliny należy zabrać z balkonu i tarasu przed zimą?
  2. Jak przygotować rośliny balkonowe do zimowania?
  3. Gdzie przechować zimą rośliny z balkonu?
  4. Jak pielęgnować rośliny podczas zimowego przechowywania?
  5. Kiedy wynieść rośliny na zewnątrz po zimowaniu?

Jakie rośliny należy zabrać z balkonu i tarasu przed zimą?

Z nadejściem jesiennych chłodów, zanim temperatura spadnie poniżej zera, do pomieszczeń musimy przenieść rośliny uprawiane w donicach na balkonach i tarasach, takie jak: bielunie (datury), fuksje, lantany, ołowniki, psiankę Rantonnetta, zaślazy (abutilony), aukuby (ospielice), pospornice, kufliki, rośliny cytrusowe, dipladenie, bugenwille i męczennice (passiflory). Do pierwszych przymrozków możemy trzymać na zewnątrz wawrzyny (laury), oliwki, rozmaryny i oleandry.

Jeśli chcemy cieszyć się kwiatami pelargonii w następnym sezonie, również trzeba je przed nastaniem zimy zabrać z balkonu i odpowiednio zabezpieczyć pelargonie na zimę.

Jak przygotować rośliny balkonowe do zimowania?

Przeniesione do pomieszczeń rośliny oczyszczamy ze zwiędłych i uschniętych kwiatów oraz liści, a ich pędy skracamy do około 2/3 długości – ograniczy to transpirację i ułatwi przechowywanie.

Pędy pnączy (dipladenia, męczennica, bugenwilla) zdejmujemy z podpór (drabinek, kratek) i przycinamy kilkanaście centymetrów nad ziemią.

Gdzie przechować zimą rośliny z balkonu?

Rośliny umieszczamy w widnym pomieszczeniu, zapewniając im jak najlepszy dostęp światła. Pozbawione liści rośliny można umieścić w ciemnym pomieszczeniu. Wiosną powinno się pojawić u nich nowe ulistnienie.

Miejsce zimowania powinno być dość chłodne, dla większości gatunków optymalna jest temperatura 5–10 st.C, nieco wyższej (12–15 st.C) wymaga dipladenia, a wawrzyn, pospornica, oliwka i aukuba mogą być przechowywane nawet w 2–5 st.C. Bielunie, bugenwille, ołowniki zwykle tracą liście podczas zimowania – to normalne zjawisko.

Rośliny w doniczkach na zimę ustawiamy na przykład na werandzie, w nieogrzewanym przedsionku, holu lub widnym garażu.

Jak pielęgnować rośliny podczas zimowego przechowywania?

  • Podlewanie. W tym okresie powinno się je bardzo oszczędnie podlewać (nie dopuszczając do całkowitego przeschnięcia podłoża i bryły korzeniowej) i zaprzestać całkowicie nawożenia. W marcu przenosimy rośliny w cieplejsze miejsce, aby mogły rozpocząć wegetację i zaczynamy intensywniej je podlewać.
  • Przycinanie. Wtedy też przycinamy wierzchołki pędów, aby rośliny silnie się rozkrzewiły. Przy okazji usuwamy zwykle dość wiotkie i słabe pędy, wyrosłe pod koniec zimowania. Fuksje, lantany, psianki, wawrzyny, rozmaryny, zaślazy, oliwki prowadzone w formie piennej (drzewkowatej) poddajemy cięciu formującemu, aby wytworzyły zgrabne kuliste korony. W tym celu pędy tworzące koronę przycinamy kilka cm powyżej najbliższego rozgałęzienia.
  • Przesadzanie. Wiosną możemy też przesadzić rośliny w świeże podłoże. Przed wystawieniem na zewnątrz rośliny warto zahartować, wystawiając je przez kilka dni na zewnątrz na kilka godzin dziennie.

Kiedy wynieść rośliny na zewnątrz po zimowaniu?

Przezimowane rośliny można na stałe wynieść na balkony, tarasy i do ogrodów w drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków (po Zimnej Zośce).

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa