Rojniki do ogrodu i doniczek - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2020-02-05 13:26 Michał Mazik

Rojniki to bardzo popularne byliny sadzone na skalniakach i w ogrodach na dachu. Tworzą charakterystyczne różyczki złożone z mięsistych liści. Są dość łatwe w uprawie i charakteryzują się dużą odpornością na suszę. Jak uprawiać i pielęgnować rojniki?

Rojniki (łac. Sempervivum) to byliny należące do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Osiągają niewielką wysokość, zazwyczaj nieprzekraczającą 15 cm (średnio 3-10 cm), ale rozrastają się wszerz. Tworzą efektowne, regularne różyczki złożone z zielonych liści z przebarwieniami (różowe, bordowe, fioletowe, brązowe).
Rojniki kwitną latem, tworząc atrakcyjne wierzchotkowate kwiatostany. Szybko rozrastają się, z czasem trzeba usuwać nadmiar sadzonek. Łacińska nazwa rojnika oznacza „wiecznie żywy”.

W przydomowych ogrodach najczęściej spotyka się:

  • rojnik murowy (Sempervivum tectorum),
  • rojnik ogrodowy (Sempervivum hybridum),
  • rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum).

Rojniki - wymagania i uprawa

Rojniki to rośliny sukulentowe, które najlepiej rozwijają się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Nie przeszkadza im bezpośrednie nasłonecznienie, nawet w uprawie pojemnikowej.

  • Rojniki są odporne na mróz, choć pojemniki z roślinami lepiej przed zimą zadołować lub odpowiednio zabezpieczyć, np. styropianem.
  • Rojniki są odporne nawet na długotrwałe susze. W ogrodzie bardzo rzadko wymagają podlewania, w donice lub skrzyni byliny trzeba nawadniać, ale znacznie rzadziej niż większość uprawianych gatunków. Rojnik pajęczynowaty dodatkowo ma gęste włoski, które chronią go przed nadmierną utratą wody i zbierają wilgoć.
  • Wymagania glebowe rojników są niewielkie. Rojnik radzi sobie na słabszych glebach, nawet na piaszczysto-żwirowych. Nadmiernie żyzne podłoże jest wręcz niekorzystne – byliny będą mniej kontrastowo wybarwione. Na wilgotnych glebach z tendencją do powstawania zastojów szybko może dochodzić do występowania chorób grzybowych i gnicia korzeni.
Rojniki
Autor: GettyImages Rojniki tworzą efektowne różyczki złożone z mięsistych liści
Rojniki
Autor: GettyImages Rojniki świetnie prezentują się w takich kompozycjach roślinnych

Wszechstronne zastosowanie rojników

Utarło się, że rojniki najlepiej wyglądają w ogrodach skalnych. I faktycznie to jedne z najpopularniejszych bylin skalniakowych chętnie łączone z rozchodnikami. Dobrze okrywają daną przestrzeń, radzą sobie na trudnym terenie, mogą nawet rosnąć w szczelinach muru lub między kamieniami.
Jednocześnie małe wymagania rojników sprawiają, iż są one chętnie sadzone w ogrodach wertykalnych oraz dachowych. Tworzą ciekawe kompozycje w pojemnikach, na przykład służące do aranżacji balkonu lub tarasu. Można uprawiać rojniki w ogródkach działkowych oraz na rzadziej odwiedzanych działkach letniskowych. Znakomicie dekorują przedogródki, czyli przestrzeń między ogrodzeniem a chodnikiem lub ulicą. Rojniki poradzą sobie także jako dekoracja studzienek, jeśli zapewni się im 3-4-centymetrową warstwę podłoża.

Rojniki pasują do ogrodów różnego typu: od rustykalnych po bardziej restrykcyjne ogrody śródziemnomorskie, a także nowoczesne. Znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie (zwłaszcza rojnik murowy).

>> Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Rojniki
Autor: GettyImages Rojniki to znakomite rośliny do ogrodów skalnych - najładniej wyglądają posadzone w grupie wśród kamieni
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE