Wytrzymałe i niewymagające kwiaty balkonowe - 7 roślin nie do zdarcia!
Czy jest możliwe, aby wybrać na balkon tak wytrzymałe rośliny, by nic przy nich nie robić? Niestety nie, ale wśród roślin balkonowych znajdziemy takie gatunki, które są dość odporne na niesprzyjające warunki wzrostu, a ich pielęgnacja nie zajmie zbyt dużo czasu. Chcesz poznać superwytrzymałe rośliny na balkon?
Autor: Pelargonium for Europe
Jakie rośliny balkonowe odznaczają się dużą wytrzymałością np. na mocne słońce?
Spis treści
- Pelargonie - rośliny na balkon wytrzymałe na słońce i brak wody
- Osteospermum, czyli stokrotka afrykańska - idealna na mocne sońce
- Begonia stale kwitnąca - ta roślina wytrzyma duże słońce
- Aptenia sercolistna - wytrzymały sukulent do uprawy na balkonie
- Kocanki włochate wytrzymałe na upały
- Macierzanka piaskowa zniesie ekstremalne warunki
- Portulaka wielkokwiatowa niezwykle wytrzymała na słońce i suszę
Kupując kwiaty na balkon, kierujemy się ich wyglądem i wybieramy takie, które nam się podobają i będą atrakcyjnie dekorować letni salon, często nie zastanawiając się nad tym, czy warunki panujące na naszym balkonie będą dla nich odpowiednie i czy znajdziemy czas, żeby się nimi zająć.
Podlewanie, przycinanie i nawożenie jest dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem? Nie wszystkie rośliny wymagają dużej uwagi. Jest wiele takich, które dobrze przetrwają trudne warunki bez dodatkowej pielęgnacji. Spróbujmy znaleźć choć kilka naprawdę wytrzymałych roślin na balkon.
Pelargonie - rośliny na balkon wytrzymałe na słońce i brak wody
Do roślin, które z powodzeniem poradzą sobie na nasłonecznionym balkonie i nic im nie powinno się stać, jeśli zapomnimy o ich regularnym podlewaniu, należą pelargonie. To jedne z najbardziej wytrzymałych i łatwych w pielęgnacji sezonowych roślin balkonowych. Ze względu na swoje południowoafrykańskie pochodzenie, są przystosowane do suchych okresów, ponieważ magazynują wodę w mięsistych łodygach i liściach. Choć potrafią przetrwać okresy suszy, to jednak nie możemy nie podlewać ich w ogóle. Brak wody w podłożu zaburzy bowiem kwitnienie.
Autor: Pelargonium for Europe
Balkon czy taras to idealne miejsce na pełne relaksu wakacje we własnym ogrodzie. Bujne, czerwone pelargonie zapewniają letni nastrój
Osteospermum, czyli stokrotka afrykańska - idealna na mocne sońce
Osteospermum - podobnie jak pelargonia - pochodzi z Afryki i kocha słońce. Dlatego doskonale będzie rosnąć w pełnym nasłonecznieniu. Roślina jest wrażliwa na zalanie i nie znosi wody zalegającej wokół korzeni, dlatego należy zadbać, by ziemia w doniczce nie była zbyt mokra (grozi to gniciem korzeni!). Lepiej więc podlewać ją rzadziej niż zbyt często, co jest dobrą wiadomością dla zapominalskich. Stokrotka afrykańska jest bardzo wytrzymała na suszę i - co ciekawe - znosi lekkie przymrozki.
Autor: GettyImages
Osteospermum, czyli stokrotka afrykańska, zachwyca kolorami kwiatów
Begonia stale kwitnąca - ta roślina wytrzyma duże słońce
Kwiaty begonii stale kwitnącej zdobią balkon od czerwca do października (a nawet dłużej, jeśli pierwsze przymrozki pojawią się później). Choć lubi nasłonecznione miejsca i dobrze na nich rośnie (w przeciwieństwie np. do begonii bulwiastej), to nie toleruje suszy i powinna mieć stale wilgotną glebę. Dlatego podczas upalnych dni trzeba pamiętać o jej podlaniu, choć nic złego się nie stanie, jeśli zapomnimy o nawodnieniu przez kilka dni.
Autor: Anna Małek
Begonia stale kwitnąca dobrze rośnie w glebie żyznej, próchniczej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym
Aptenia sercolistna - wytrzymały sukulent do uprawy na balkonie
Aptenia sercolistna to ciepłolubny sukulent pochodzący z południowej Afryki - do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużo słońca i mało wody (magazynuje wodę w liściach). Najlepiej rośnie na mocno nasłonecznionych stanowiskach, może rosnąć nawet w pełnym słońcu i dlatego doskonale nadaje się na balkony o wystawie południowej. Nie wymaga obfitego podlewania, jest odporna na suszę.
Autor: GettyImages
Pędy aptenii są gęsto pokryte naprzeciwległymi parami sercowatych, zielonych, siedzących, mięsistych, błyszczących liści
Kocanki włochate wytrzymałe na upały
Kocanki włochate również pochodzą z Afryki. Dekoracyjne są ich gęsto ulistnione długie pędy. Liście są owłosione (włoski chronią roślinę przed utratą wody i chronią przed ostrym światłem słonecznym), owalne, srebrzystoszare (są odmiany o liściach zielonożółtych lub jasnożółtych). Potrzebują stanowiska słonecznego i ciepłego - to doskonała roślina na słoneczny balkon. Nie lubią zalewania korzeni, więc podlewa się je rzadko. Bardzo dobrze znoszą upał, pełne słońce i przejściową suszę.
Przeczytaj też:
Macierzanka piaskowa zniesie ekstremalne warunki
Macierzanki są roślinami łatwymi w uprawie. Potrzebują słonecznego stanowiska (więc doskonale poradzą sobie na nasłonecznionym balkonie), a do tego doskonale znoszą suszę i mają minimalne wymagania pokarmowe. Wytrzymują naprawdę ekstremalne warunki.
Na balkony polecana jest macierzanka piaskowa, która dorasta do 5-20 cm wysokości tworząc dekoracyjne "poduchy". Dzięki zawartości olejków eterycznych wydziela przyjemny zapach.
Portulaka wielkokwiatowa niezwykle wytrzymała na słońce i suszę
Portulaka wielkokwiatowa pochodzi z Argentyny i Brazylii. Dorasta zaledwie do 5–10 cm wysokości, ma płożące się, mięsiste i dość grube pędy oraz grube, mięsiste, wałeczkowate liście. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby przepuszczalnej i suchej oraz słonecznego stanowiska (może być wystawiana na pełne słońce). Zazwyczaj też nie potrzebuje nawożenia. Jest rośliną niezwykle wytrzymałą na suszę, dlatego też nie należy jej często podlewać.
Przeczytaj też:
- Kwiaty balkonowe zwisające - posadź je na balkonie, a nie pożałujesz!
- Uprawa warzyw na balkonie - jak uprawiać warzywa w skrzynkach?
- Oleander pospolity – uprawa oleandra w pojemnikach. Jak pielęgnować i zimować oleander?
Autor: GettyImages
Portulaka to roślina płożąca dorastająca do 10-15 cm wysokości - to doskonała roślina okrywowa