Pięknie pachnące kwiaty na balkon: wybieramy kwiaty balkonowe

2013-03-13 18:12 Opracowanie: redakcja serwisu
heliotrop
Autor: Magdalena Michalak Heliotrop

Wybierając kwiaty balkonowe, zwróćmy uwagę na ich zapach. Poznaj najładniej pachnące kwiaty na balkon. Sprawdź jakie kwiaty balkonowe wybrać i na co zwracać uwagę przy obsadzaniu donic na balkonie.

Pachnące kwiaty balkonowe dostarczą zmysłowych doznań. Ale wybierając kwiaty balkonowe, pamiętajmy że każdy inaczej odbiera zapachy, dlatego zanim kupimy pachnące kwiaty na balkon, sprawdźmy najpierw, jak na nas działają, odwiedzając np. ogród botaniczny lub działki przyjaciół.

  • Wiosną najładniej pachnące kwiaty balkonowe to: hiacynty, konwalie majowe, fiołki, maciejka.
  • Latem polecamy pachnące kwiaty na balkon: pelargonie (najpiękniej pachną liście odmian 'Graveolens','Veriegatum', 'Fragrans' i 'Tomentosum'), których cytrynowy zapach odstrasza insekty, goździki brodate, groszki pachnące, maciejkę, heliotrop, lawendę, iglaki i zioła, zwłaszcza szałwię, miętę, majeranek, melisę, oregano i tymianek.
  • Jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz robi się chłodno i rośliny potrzebują odpoczynku, mieszkanie mogą wypełniać zapachem przeniesione z balkonu oleandry, imirt oraz cytryny.

Pachnące kwiaty balkonowe

Intensywnie pachnące kwiaty balkonowe należy tak dobierać, by kwitły jeden po drugim, dzięki temu przez cały sezon balkon będzie przyjemnie pachniał. Kwiaty balkonowe wysadzajmy w grupach, w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej od strony południowej – zapach roślin słabiej pachnących nie będzie wówczas rozcieńczany przez wiatr. Starajmy się też nie mieszać kwiatów balkonowych kwitnących w tym samym okresie, aby ich zapach nie mieszał się i w efekcie nie był dla nas przykry.

Pachnące kwiaty na balkon: by zapach nie był męczący

Zapach niektórych pachnących kwiatów na balkonie, np. lilii lub hiacyntów, jest bardzo intensywny i może męczyć, a nawet uczulać. Jeśli zauważymy, że coś nas męczy, przenieśmy pojemnik z tymi roślinami w miejsce oddalone od okien i kącika wypoczynkowego. Pamiętajmy również, że silny zapach kwiatów na balkonie zwabia motyle i pszczoły.

heliotrop
Autor: Magdalena Michalak Heliotrop
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE