Pięknie pachnące kwiaty na balkon: wybieramy kwiaty balkonowe

2021-04-23 14:52

W ogrodzie możemy uprawiać wiele pięknie pachnących kwiatów, jednak wśród roślin balkonowych ich wybór jest znacznie mniejszy, dlatego warto wiedzieć, jakich kwiatów szukać. Poznaj najładniejsze pachnące kwiaty na balkon.

Lilie w doniczkach
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Pachnące lilie w doniczkach znakomicie dekorują balkon lub taras

Najpopularniejszymi roślinami balkonowymi są pelargonie, ale ich kwiaty właściwie nie pachną. Licznymi odmianami o pachnących kwiatach może się natomiast pochwalić druga najpopularniejsza roślina balkonowa czyli petunia i jej bliska kuzynka surfinia.

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy

Pachnące petunie i surfinie na balkon

Ich pachnących odmian możemy poszukać po nazwie (np. petunie z serii Tumbelina), ale możemy też sprawdzić zapach kwiatów przed zakupem rośliny na targu lub w centrum ogrodniczym. Petunie to bardzo wdzięczne, długo i obficie kwitnące rośliny, które do prawidłowego rozwoju potrzebują głównie słońca i wilgotnego podłoża.

Pachnący heliotrop na balkon

Kolejną rośliną balkonową o pięknym, słodkim, waniliowym zapachu kwiatów jest heliotrop peruwiański. Roślina ma krzaczasty, gęsty pokrój i dorasta do 30-40 c. wys. Aby długo i obficie kwitła potrzebuje słońca, ciepła i stale lekko wilgotnego podłoża. Przez całe lato na szczytach jej pędów rozwijają się drobne, zebrane w duże baldachogrona kwiaty, zwykle w niebieskofioletowym, rzadziej białym kolorze. Kwiaty wydzielają delikatny zapach przez cały dzień, ale najmocniej pachną wieczorem, dlatego warto umieścić je w pobliżu balkonowej ławeczki lub otwartego okna.

Pachnący goździk chiński na balkon

Znacznie mniejszą (15-20 cm wys.), choć niezwykle uroczą, obficie kwitnącą i pięknie pachnącą rośliną balkonową jest także goździk chiński. Roślina ma wiele atrakcyjnych odmian o barwnych kwiatach i lepiej od heliotropu zanosi przesuszenie. Do długiego i obfitego kwitnienia potrzebuje jednak sporo słońca.

Przeczytaj też: 

Goździki na ogrodowe rabaty i skalniaki: gatunki i odmiany, wymagania i zastosowanie >>

Pachnąca lawenda na balkon

Na balkonie nie powinno też zabraknąć pięknie pachnącej lawendy wąskolistnej, której intensywny zapach nie tylko kwiatów, ale też liści i pędów, przywodzi na myśl gorące ogrody południa Europy, skąd roślina pochodzi. Lawenda także kocha słońce i ciepło, ale podobnie jak goździk, preferuje przepuszczalne i niezbyt wilgotne podłoże. Na balkonie możemy też uprawiać pachnące pnącza.

Przeczytaj też:

Jak zrobić olejek lawendowy >>

Lawenda na balkonie
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Lawenda na balkonie to fantastyczny pomysł!

Groszek pachnący na balkon

Jednym z najpopularniejszych jest groszek pachnący, który posiada mnóstwo atrakcyjnych odmian. Groszek rośnie szybko i tworzy długie, cienkie, elastyczne pędy, wspinające się po podporach za pomocą wąsów czepnych, dlatego może posłużyć jako osłona balkonowej barierki lub kratki umieszczonej na ścianie domu.

Groszek kwitnie jednak krócej niż poprzednie gatunki (VI-VIII), dlatego chcąc cieszyć się pięknym zapachem kwiatów przez resztę sezonu, pod koniec kwitnienia trzeba zastąpić go innymi roślinami np. niezbyt wysokimi, pachnącymi powojnikami (np. powojnik wonny) lub pachnącymi odmianami nasturcji pnącej. 

Pachnąca maciejka na balkon

Dość długo kwitnącą rośliną o pięknie pachnących kwiatach jest też lewkonia dwurożna, znana jako maciejka. Roślina nie jest wymagająca i dobre rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, ale potrzebuje przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża.

Ze względu na swój luźny, trochę nieporządny pokrój, nie prezentuje się dobrze na eksponowanych stanowiskach, ale może być posadzona w donicach z innymi roślinami, jako ich uzupełnienie.

Maciejka przez cały dzień pachnie dość umiarkowanie, ale wieczorem jej zapach staje się wyjątkowo intensywny, dlatego tak jak heliotropy, powinna rosnąć w pobliżu balkonowej ławeczki lub otwartego okna.

Przeczytaj też:

Kiedy i jak wysiewać maciejkę i jak ją pielęgnować? >>

Pachnąca smagliczka na balkon

Do grona roślin balkonowych o pachnących kwiatach należy też niepozorna smagliczka nadmorska. Ta mała (20-30 cm wys.), jednoroczna, kępiasta roślinka może przez całe lato obsypywać się drobnymi, białymi, fioletowymi lub różowymi kwiatkami, roztaczającymi wokół siebie przyjemny aromat.

Smagliczka dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu i potrzebuje przepuszczalnego, ale lekko wilgotnego podłoża. Roślina najobficiej kwitnie wczesnym latem (VI-VII), jeśli jednak po pierwszej fali kwitnienia przytniemy jej pędy, w krótkim czasie zakwitnie ponownie.

Smagliczka dobrze wygląda w niewielkich doniczkach jako soliter, ale doskonale nadaje się też do uzupełniania kompozycji z innych roślin balkonowych.

Heliotrop peruwiański
Autor: GettyImages Kwiaty heliotropu pięknie pachną!

Pachnący tytoń oskrzydlony na balkon

Latem przepięknym zapachem kwiatów może pochwalić się też tytoń oskrzydlony. Roślina jest jednak dość wysoka i ma luźny, rozłożysty pokrój (wys. 80-150 cm), wiec nadaje się do uprawy tylko na dużych balkonach. Jej kwiaty otwierają się głównie wieczorem, roztaczając wokół siebie słodką, intensywną woń.

Jeśli chcemy podziwiać piękny zapach kwiatów już wczesną wiosną, na balkonie możemy posadzić też hiacynty i laki pospolite. Rośliny kwitną wprawdzie krótko (IV-V), ale jeśli pogoda jest sprzyjająca, podczas wiosennego odpoczynku na balkonowej ławeczce, będziemy mogli podziwiać uroczy zapach ich kwiatów.

warto wiedzieć

Co zrobić, aby zapach kwiatów nie był męczący

Intensywnie pachnące kwiaty balkonowe należy tak dobierać, by kwitły jeden po drugim, dzięki temu przez cały sezon balkon będzie przyjemnie pachniał. Kwiaty balkonowe wysadzajmy w grupach, w miejscach osłoniętych od wiatru, najlepiej od strony południowej – zapach roślin słabiej pachnących nie będzie wówczas rozcieńczany przez wiatr. Starajmy się też nie mieszać kwiatów balkonowych kwitnących w tym samym okresie, aby ich zapach nie mieszał się i w efekcie nie był dla nas przykry.

Zapach niektórych pachnących kwiatów na balkonie, np. lilii lub hiacyntów, jest bardzo intensywny i może męczyć, a nawet uczulać. Jeśli zauważymy, że coś nas męczy, przenieśmy pojemnik z tymi roślinami w miejsce oddalone od okien i kącika wypoczynkowego. Pamiętajmy również, że silny zapach kwiatów na balkonie zwabia motyle i pszczoły.

Polecany artykuł:

Pomysł na pachnący ogród

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Nasi Partnerzy polecają