Goździk chiński - radzimy jak uprawiać ten wdzięczny wielobarwny kwiat

2023-06-02 14:05

Goździk chiński pochodzi z Chin i Japonii, gdzie rośnie dziko i jest byliną. W naszym klimacie uprawia się go jednak jako roślinę jednoroczną. Jest ceniony za efektowny wygląd - szarozielone łodygi i liście oraz ząbkowane i powcinane różnokolorowe kwiaty. Jak uprawiać i pielęgnować goździk chiński?

Spis treści

  1. Jak wygląda goździk chiński?
  2. Kiedy kwitnie goździk chiński?
  3. Wymagania goździka chińskiego
  4. Uprawa goździka chińskiego - z nasion i z rozsady
  5. Goździk chiński - galeria zdjęć
  6. Najpopularniejsze odmiany goździka chińskiego
  7. Zastosowanie goździka chińskiego ogrodzie
  8. Choroby i szkodniki goździka chińskiego

Jak wygląda goździk chiński?

Goździk chiński (Dianthus chinensis) nie osiąga dużych rozmiarów - dorasta zwykle do wysokości 20-40 cm. Ma rozgałęzione pędy, które - podobnie jak lancetowate liście - są szarozielone (efekt nalotu woskowego). Pędy rośliny częściowo płożą się, a częściowo są wzniesione i rozgałęzione, tworząc luźne kępki. Główny walor dekoracyjny goździka chińskiego to osadzone na szczytach pędów (po 2-3) kwiaty, których płatki są na brzegach ząbkowane lub nawet mocniej powcinane. Wielkość, barwa i wypełnienie kwiatów mogą różnić się w zależności od odmiany, ale zwykle mają one średnicę 3-4 cm.

Kiedy kwitnie goździk chiński?

Kwitnienie goździka chińskiego trwa od końca czerwca (początku lipca) do października, a paleta barw kwiatów jest szeroka i mogą one być białe, różowe, czerwone, purpurowe i fioletowa – w różnych odcieniach, a także z rysunkiem lub wzorem na płatkach.

Wymagania goździka chińskiego

Goździk chiński jest dobrą rośliną dla początkujących ogrodników lub działkowców, ponieważ ma niewielkie wymagania glebowe. Toleruje przeciętne, ale dobrze przepuszczalne gleby i preferuje słoneczne stanowiska. Na słabszych glebach (ale także w uprawie pojemnikowej) wskazane jest regularne, niezbyt silne nawożenie (najlepiej wieloskładnikowymi rozpuszczalnymi nawozami mineralnymi dla roślin kwitnących). Nie potrzebuje silnego nawadniania, jednak w czasie okresów suszy należy regularnie go podlewać.

Goździk chiński
Autor: GettyImages Goździk chiński to doskonała propozycja na rabaty, skalniaki i obwódki

Uprawa goździka chińskiego - z nasion i z rozsady

Zwykle w produkcji goździka chińskiego stosuje się uprawę z nasion, które wysiewa się w marcu lub kwietniu (czasem już w lutym) pod osłonami. Następnie, gdy siewki wykształcą 3-4 liście pikuje się je pojedynczo do doniczek. Na miejsce stałe zaleca się wysadzać je w połowie maja w odstępach około 15-20 cm. W uprawie amatorskiej najprościej jednak kupić latem gotowe sadzonki w doniczkach i posadzić w ogrodzie lub w pojemnikach. Można także rozmnażać rośliny przez podział starszych okazów.

Goździk chiński - galeria zdjęć

Najpopularniejsze odmiany goździka chińskiego

Najbardziej cenione w uprawie są odmiany F1, charakteryzujące się niskim wzrostem i bardzo obfitym kwitnieniem. Symbol F1 oznacza, że są to nasiona odmian mieszańcowych, czyli tzw. heterozyjnych, uzyskanych w procesie hodowli. Chodzi tu o zwiększoną żywotność i bujność pierwszego pokolenia mieszańców powstałych z krzyżówek form odmiennych genetycznie.

Warte polecenia są tutaj odmiany goździka chińskiego z grupy ‘Aristo’, ‘Charm’ i ‘Diamond’, które występują w jednolitych barwach lub wielokolorowych mieszankach.

Często można także spotkać mieszańce F1 goździka chińskiego i goździka brodatego, które dorastają do wysokości 20-30 cm i polecane są uprawy pojemnikowej.

Wiele atrakcyjnych odmian, o różnych barwach kwiatów obejmują grupy ‘Marquis’, ‘Festival’ i ‘Ideal’.

Zastosowanie goździka chińskiego ogrodzie

Najczęściej jest sadzonych na rabatach kwiatowych oraz w różnego rodzaju pojemnikach ustawianych na balkonach tarasach oraz we wnętrzach. Sadzony jest również w ogrodach skalnych. Można też tworzyć z niego obwódki. Nadaje się na kwiat cięty.

Choroby i szkodniki goździka chińskiego

Często występującymi na goździku chorobami są:

szara pleśń (na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot) - w krótkim czasie osłabia i obejmuje całą roślinę; przy dużym nasileniu objawów zaleca się wykonać oprysk specjalistycznymi preparatami (np. Switch 62,5 WG, Polyversum WP).

mączniak prawdziwy (plamy pokryte mączystą, białą grzybnią) - powoduje marszczenie się i zwijanie liści; rozwojowi choroby sprzyjają wilgotne i ciepłe lata oraz duże zagęszczenie roślin; do zwalczania polecane są opryski preparatami grzybobójczymi (np. Discus 500 WG, Signum 33 WG).

Goździki mogą być atakowane przez mszyce, które żerują na pędach oraz pod kwiatami i liśćmi. Wysysają one soki z roślin, powodując ich osłabienie. Do zwalczania mszyc polecany jest środek Mospilan 20SP lub preparaty pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agricolle Spray.

Poznaj też inne goździki ogrodowe:

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE