Goździk chiński - radzimy jak uprawiać ten wdzięczny wielobarwny kwiat

2023-06-02 14:05

Goździk chiński pochodzi z Chin i Japonii, gdzie rośnie dziko i jest byliną. W naszym klimacie uprawia się go jednak jako roślinę jednoroczną. Jest ceniony za efektowny wygląd - szarozielone łodygi i liście oraz ząbkowane i powcinane różnokolorowe kwiaty. Jak uprawiać i pielęgnować goździk chiński?

Spis treści

  1. Jak wygląda goździk chiński?
  2. Kiedy kwitnie goździk chiński?
  3. Wymagania goździka chińskiego
  4. Uprawa goździka chińskiego - z nasion i z rozsady
  5. Goździk chiński - galeria zdjęć
  6. Najpopularniejsze odmiany goździka chińskiego
  7. Zastosowanie goździka chińskiego ogrodzie
  8. Choroby i szkodniki goździka chińskiego

Jak wygląda goździk chiński?

Goździk chiński (Dianthus chinensis) nie osiąga dużych rozmiarów - dorasta zwykle do wysokości 20-40 cm. Ma rozgałęzione pędy, które - podobnie jak lancetowate liście - są szarozielone (efekt nalotu woskowego). Pędy rośliny częściowo płożą się, a częściowo są wzniesione i rozgałęzione, tworząc luźne kępki. Główny walor dekoracyjny goździka chińskiego to osadzone na szczytach pędów (po 2-3) kwiaty, których płatki są na brzegach ząbkowane lub nawet mocniej powcinane. Wielkość, barwa i wypełnienie kwiatów mogą różnić się w zależności od odmiany, ale zwykle mają one średnicę 3-4 cm.

Kiedy kwitnie goździk chiński?

Kwitnienie goździka chińskiego trwa od końca czerwca (początku lipca) do października, a paleta barw kwiatów jest szeroka i mogą one być białe, różowe, czerwone, purpurowe i fioletowa – w różnych odcieniach, a także z rysunkiem lub wzorem na płatkach.

Wymagania goździka chińskiego

Goździk chiński jest dobrą rośliną dla początkujących ogrodników lub działkowców, ponieważ ma niewielkie wymagania glebowe. Toleruje przeciętne, ale dobrze przepuszczalne gleby i preferuje słoneczne stanowiska. Na słabszych glebach (ale także w uprawie pojemnikowej) wskazane jest regularne, niezbyt silne nawożenie (najlepiej wieloskładnikowymi rozpuszczalnymi nawozami mineralnymi dla roślin kwitnących). Nie potrzebuje silnego nawadniania, jednak w czasie okresów suszy należy regularnie go podlewać.

Goździk chiński
Autor: GettyImages Goździk chiński to doskonała propozycja na rabaty, skalniaki i obwódki

Uprawa goździka chińskiego - z nasion i z rozsady

Zwykle w produkcji goździka chińskiego stosuje się uprawę z nasion, które wysiewa się w marcu lub kwietniu (czasem już w lutym) pod osłonami. Następnie, gdy siewki wykształcą 3-4 liście pikuje się je pojedynczo do doniczek. Na miejsce stałe zaleca się wysadzać je w połowie maja w odstępach około 15-20 cm. W uprawie amatorskiej najprościej jednak kupić latem gotowe sadzonki w doniczkach i posadzić w ogrodzie lub w pojemnikach. Można także rozmnażać rośliny przez podział starszych okazów.

Goździk chiński - galeria zdjęć

Najpopularniejsze odmiany goździka chińskiego

Najbardziej cenione w uprawie są odmiany F1, charakteryzujące się niskim wzrostem i bardzo obfitym kwitnieniem. Symbol F1 oznacza, że są to nasiona odmian mieszańcowych, czyli tzw. heterozyjnych, uzyskanych w procesie hodowli. Chodzi tu o zwiększoną żywotność i bujność pierwszego pokolenia mieszańców powstałych z krzyżówek form odmiennych genetycznie.

Warte polecenia są tutaj odmiany goździka chińskiego z grupy ‘Aristo’, ‘Charm’ i ‘Diamond’, które występują w jednolitych barwach lub wielokolorowych mieszankach.

Często można także spotkać mieszańce F1 goździka chińskiego i goździka brodatego, które dorastają do wysokości 20-30 cm i polecane są uprawy pojemnikowej.

Wiele atrakcyjnych odmian, o różnych barwach kwiatów obejmują grupy ‘Marquis’, ‘Festival’ i ‘Ideal’.

Zastosowanie goździka chińskiego ogrodzie

Najczęściej jest sadzonych na rabatach kwiatowych oraz w różnego rodzaju pojemnikach ustawianych na balkonach tarasach oraz we wnętrzach. Sadzony jest również w ogrodach skalnych. Można też tworzyć z niego obwódki. Nadaje się na kwiat cięty.

Choroby i szkodniki goździka chińskiego

Często występującymi na goździku chorobami są:

szara pleśń (na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot) - w krótkim czasie osłabia i obejmuje całą roślinę; przy dużym nasileniu objawów zaleca się wykonać oprysk specjalistycznymi preparatami (np. Switch 62,5 WG, Polyversum WP).

mączniak prawdziwy (plamy pokryte mączystą, białą grzybnią) - powoduje marszczenie się i zwijanie liści; rozwojowi choroby sprzyjają wilgotne i ciepłe lata oraz duże zagęszczenie roślin; do zwalczania polecane są opryski preparatami grzybobójczymi (np. Discus 500 WG, Signum 33 WG).

Goździki mogą być atakowane przez mszyce, które żerują na pędach oraz pod kwiatami i liśćmi. Wysysają one soki z roślin, powodując ich osłabienie. Do zwalczania mszyc polecany jest środek Mospilan 20SP lub preparaty pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agricolle Spray.

Poznaj też inne goździki ogrodowe:

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?