Pachnące powojniki - najciekawsze gatunki i odmiany pachnących clematisów [ZDJĘCIA i WIDEO]

2018-01-26 10:16

Nie każdy wie, że istnieją pachnące powojniki, które zachwycają wyjątkowo silnym i przyjemnym zapachem kwiatów. Dobrze jest je sadzić tam, gdzie często przebywamy, w pobliżu okien, furtek, ścieżek oraz w miejscach wypoczynku. Poznaj najciekawsze pachnące powojniki.

Wśród licznych gatunków i odmian powojników znajdziemy również takie, które zachwycają pachnącymi kwiatami. Dowiedz się, które z powojników najmocniej pachną i gdzie najlepiej sadzić pachnące powojniki.

Które powojniki pachną najmocniej?

Jednym z najwdzięczniejszych powojników pachnących jest stosunkowo łatwy w uprawie powojnik mandżurski (Clematis mandschurica). Jest to bylina, która dorasta do 2 m. Nie czepia się podpór, lecz o nie się wspiera. Latem roślina wydaje masę białych, gwiazdkowatych, pachnących kwiatów. Jeśli szukamy rośliny o zdecydowanym kolorze, to świetnym wyborem będzie powojnik ‘Sweet Summer Love’ o wielotonowych kwiatach w odcieniach czerwieni i fioletu. Powojnik ten rośnie silnie i dorasta do 3,5 m, dlatego może być sadzony także przy ogrodzeniach, bramkach, dużych altanach.Przyjemnie i silnie pachną również małe, ciemnofioletowe kwiaty powojnika wonnego (Clematis ×aromatica). Kwiaty rozwijają się od lipca do września.

>>Nie przegap: Pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki jako rośliny okrywowe [WIDEO]

Pachnące rarytasy wśród powojników

Szafirowoniebieskie kwiaty ma powojnik barszczolistny 'Cassandra', który kwitnie dość późno (w sierpniu-wrześniu), co czyni go dużą atrakcją jesiennego ogrodu. Ma sztywne pędy i hiacyntokształtne, słodko pachnące kwiaty, przyciągające liczne motyle. Wiosną kwitną pachnące odmiany powojników z grupy Atragene z serii wyhodowanej przez polskiego hodowcę Szczepana Marczyńskiego. Są to: 'Lemon Dream'PBR, 'Purple Dream'PBR, 'Pink Dream'PBR, ‘Pink Swing’PBR i 'Lemon Beauty'PBR. Ich zapach jest delikatny, grapefruitowy, a kwiaty efektowne, większe niż u odmian z tej grupy.

Wśród powojników z grupy Viticella wyróżnia się odmiana ‘Betty Corning’ o dużej liczbie dzwonkowatych, jasnofioletowych kwiatów mających bardzo przyjemny zapach. Zaletą tej odmiany jest także jej stosunkowo dobra odporność i długo utrzymujące się ulistnienie, dlatego można sadzić ją jako osłony na płotach. Dla wybrednych i poszukiwaczy ogrodniczych rarytasów polecamy zachwycającą odmianę ‘Princess Red’.  Uroda amarantowych, dzwonkowatych kwiatów przemawia sama za siebie, a ich zapach przypomina eleganckie perfumy. A co dla posiadaczy małych balkonów? W typowych skrzynkach balkonowych wieszanych na balustradach sprawdzi się uroczy powojnik Hakuree o białych dzwonkowaty kwiatach. Ten bylinowy powojnik jest wyjątkowo filigranowy (dorasta do 0,5 m) i dobrze komponuje się z innymi roślinami.

>>Przeczytaj też: Powojniki - sadzenie: jak prawidłowo sadzić powojniki [WIDEO]

Gdzie sadzić pachnące powojniki?

Pachnące powojniki najlepiej sadzić w miejscach, gdzie często przebywamy: przy altankach, na balkonach i tarasach, a także przy bramkach wejściowych i przy oknach. Powojniki kochają słońce, dlatego wybierzmy dla nich dobrze oświetlone stanowisko. W przypadku powojników pachnących warto także wziąć pod uwagę kierunek wiatru, który będzie kierował zapach w stronę naszego miejsca wypoczynku.

Zobacz film: Szkółkarz i znawca pnączy dr Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy pokazuje najefektowniejsze powojniki o pachnących kwiatach. >>kliknij tu

Powojniki - szkółka Clematis
Autor: dr Szczepan Marczyński Powojnik ‘Sweet Summer Love’PBR
Powojniki: kwitnące pnącza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE