Kora sosnowa do ściółkowania krzewów owocowych. Jak ją wykorzystać?

2024-07-16 12:02

Czy można krzaczki porzeczki czarnej oraz aronii podsypać korą? Jeśli tak, to jaką i czy co roku trzeba ją wymieniać? Tym sposobem chcę zapobiec rośnięciu chwastów pod krzewami. Czy to dobry pomysł?

Kora
Autor: GettyImages Kora to znakomity materiał na ściółkowanie powierzchni wokół roślin

Spis treści

  1. Jak ściółkować krzewy owocowe korą?
  2. Jakie rośliny lubią, a jakie nie lubią kory?
  3. Czy świeża kora nadaje się do ściółkowania?
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Zarówno porzeczkę czarną, jak i aronię można ściółkować korą sosnową. Porzeczka czarna najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej – pH 6,2-6,7. Także aronia preferuje gleby kwaśne, choć może rosnąć też w takiej o odczynie wapiennym.

Inne porady tego eksperta

Jak ściółkować krzewy owocowe korą?

Aby kora spełniła swe zadanie, czyli chroniła korzenie zimą i zapobiegała wyrastaniu chwastów w sezonie wegetacyjnym, należy ją rozłożyć warstwą o grubości nie mniejszej niż 5 cm. Kora będzie się stopniowo rozkładać i zamieniać w próchnicę, więc co jakiś czas warto jej warstwę uzupełnić. Można też całą wymienić - wtedy starą najlepiej przenieść na kompost.

Jakie rośliny lubią, a jakie nie lubią kory?

Kora sosnowa to znakomity materiał ściółkujący, ale ponieważ ma kwaśny odczyn (pH 4,5-5,5), nadaje się głównie do ściółkowania roślin kwasolubnych takich jak krzewy iglaste czy rośliny wrzosowate (np. różaneczniki, azalie, wrzosy). Kora sosnowa nadaje się pod drzewka owocowe (porzeczka, aronia). Nie może jednak być wykorzystywana do ściółkowania lawendy czy bukszpanu, które preferujących zasadowy odczyn podłoża. 

Zobacz także: Ściółka - czym ściółkować rośliny w ogrodzie? Rodzaje i zastosowanie ściółek

Czy świeża kora nadaje się do ściółkowania?

Kora nie tylko doskonale sprawdza się w roli ściółki, ale jest też bardzo estetyczna i może stanowić znakomitą ozdobę ogrodu. Aby zbyt szybko nie ulegała rozkładowi, warto rozłożyć pod nią ciemną agrowłókninę, która odizoluje korę od gleby. Wykorzystując w ogrodzie korę, należy jednak pamiętać, że musi być ona wcześniej przekompostowana (co najmniej kilka miesięcy). Świeża kora zawiera bowiem liczne substancje (min. toksyczne związki fenolowe jak np. garbniki, flawonoidy), które przenikając do podłoża mogłyby niekorzystnie wpłynąć na wzrost i rozwój roślin.

opracowanie: redakcja serwisu

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany