Dżdżownice kalifornijskie – hodowla dżdżownic na kompostowniku w ogrodzie i na działce

2017-06-28 13:35

Dżdżownice kalifornijskie produkują wermikompost (biohumus), który w ostatnich latach stał się bardzo popularnym nawozem naturalnym. Dowiedz się, jak prowadzić we własnym ogrodzie hodowlę dżdżownic kalifornijskich i produkować biohumus.

Dżdżownice kalifornijskie
Autor: www.thinkstockphotos.com

W ostatnich latach nastała moda na wszystko to, co ekologiczne. Wszelkie naturalne rozwiązania, zarówno dotyczące ochrony roślin, jak i ich pielęgnacji są przez właścicieli ogrodów mile widziane. Na zwalczanie chorób i szkodników atakujących rośliny często wykorzystuje się domowe sposoby, takie jak preparaty z szarego mydła, sody oczyszczonej i gnojówki z roślin (pokrzywa, skrzyp, mniszek). Nawożenie organiczne również „przeżywa” złote lata. Do niezmiennie popularnego obornika i przefermentowanego kompostu doszedł także wermikompost, szerzej znany jako nawóz biohumusowy. Jest łatwo dostępny w sklepach, ale dość drogi, dlatego wykorzystuje się go głównie do uprawy roślin pokojowych i balkonowych, a w ogrodzie do roślin jadalnych (np. warzyw).

W sprzedaży dostępne są dwie grupy nawozów: pierwsza to nawozy w pełni naturalne, a druga - wzbogacone chemią. Tylko pierwsze z nich są w pełni bezpieczne dla roślin i środowiska, przy drugich ryzyko przenawożenia czy zasolenia podłoża jest małe, ale jednak istnieje. To tylko niektóre z powodów, dla których nawóz biohumusowy warto produkować we własnym zakresie. Jak robić to prawidłowo?

>>Przeczytaj też: Jak i czym prawidłowo nawozić rośliny w ogrodzie. PORADNIK

Optymalne parametry kompostownika

Aby hodować dżdżownice kalifornijskie w kompostowniku należy spełnić kilka podstawowych warunków.

  1. Dno konstrukcji powinno być zabezpieczone, np. siatką o bardzo drobnych oczkach - ochroni to stworzenia przed szkodnikami (np. kretem) i ograniczy ryzyko „ucieczki”.
  2. Kompostownik przykrywa się także od góry - w przeciwnym wypadku dżdżownice mogą być zjadane przez ptaki, a ponadto pryzmy szybciej się wysuszają.
  3. Optymalne wymiary skrzyni to minimum 40 cm wysokości, 100 cm szerokości i 200 cm długości. W mniejszych skrzyniach również da się prowadzić hodowlę, ale wytwarzanie nawozu jest mniej efektywne.
  4. Warto postawić kompostownik dwukomorowy: gdy jedna część zostanie przekompostowana, trzeba otworzyć przegrodę - dżdżownice w poszukiwaniu pokarmu będą przechodziły do drugiej komory. „Proces” potrwa przez około tydzień. Po tym czasie przegrodę będzie można zamknąć z powrotem, wybrać nawóz, a kompostownik ponownie napełnić materiałem.
  5. Konstrukcję najlepiej ustawić w cieniu – wtedy kompostowany materiał będzie mniej narażony na wysychanie (a latem także na przegrzewanie).

>>Przeczytaj też: Nawozy organiczne: obornik, kompost, torf, kora, nawozy zielone

Temperatura i wilgotność w hodowli dżdżownic

Optymalna temperatura w kompostowniku w czasie sezonu wegetatywnego oscyluje w granicach 20 st. C. Chłód (poniżej 10 st. C) jest niewskazany. Dla rozmnażania dobra jest wysoka temperatura (do 25 st. C), jednak przekroczenie tej granicy jest już szkodliwe dla zdrowia dżdżownic. Jesienią dżdżownice należy przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed zimnem, gdyż w naszym klimacie nie przetrwają zimy. Zazwyczaj przeznacza się dla nich niewielki pojemnik z wydzielonym kompostowanym materiałem i częścią dla dżdżownic. Do kompostownika w ogrodzie wypuszcza się je ponownie w marcu lub w kwietniu. Przy dużych kompostownikach dżdżownice można zimować stosując różnorodne warstwy ochronne (nie powinny być zbyt grube i nieprzepuszczalne, gdyż mogą spowodować uduszenie dżdżownic).

Kluczowe w hodowli dżdżownic kalifornijskich jest ciągłe utrzymywanie wysokiej wilgotności pryzm. Dlatego kompost należy często podlewać. Wilgotność powinna wynosić ok. 80 proc. Nie można jednak przesadzić, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do zalania hodowli i potopienia stworzeń. Jeśli z kompostownika wydziela się woń zgniłych jaj, amoniaku lub „ogólnie pojętej” zgnilizny, pryzmy trzeba przewietrzyć, np. przewracając widłami. Pierwsza, najniższa warstwa podłoża powinna się składać z dobrej jakości ziemi ogrodniczej oraz kompostu.

Czym karmić dżdżownice?

Ważnym elementem w efektywnym prowadzeniu hodowli jest podawanie dżdżownicom mokrego papieru i kartonów. To składniki zawierające celulozę – niezbędną do wytwarzania „kapsułek” z jajeczkami. Papier nie może być jednak pokryty farbą drukarską – to trucizna dla tej grupy organizmów. Poza tym pryzmy układa się tradycyjnie wykorzystując różnorodne odpady roślinne – przede wszystkim liście (poza orzechem włoskim), skoszoną trawę, obierki z warzyw i owoców. Z odpadów gospodarskich i spożywczych nadaje się pieczywo. Nie można podawać tłuszczów, mięs oraz nabiału.

>>Przeczytaj też: Kompostowanie – w czym, jak i co kompostować, by otrzymać dobry kompost

Dżdżownice kalifornijskie
Autor: www.thinkstockphotos.com
Ekskluzywne domki dla jeży i dżdżownic
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.