Soda oczyszczona jako nawóz i oprysk na szkodniki i chwasty. Do czego używać sody oczyszczonej w ogrodzie?
Soda oczyszczona znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, domowej apteczce czy w kosmetyce. Roztwory sody oczyszczonej z powodzeniem można wykorzystywać także w ogrodzie. To dobry sposób m.in. na walkę z chorobami, szkodnikami oraz chwastami. Można robić z niej ekologiczne nawozy i opryski. Jak i kiedy powinno się stosować sodę oczyszczoną w ogrodzie?
Spis treści
- Czym jest soda oczyszczona?
- Soda oczyszczona hamuje rozwój chwastów
- Soda oczyszczona na choroby grzybowe
- Soda oczyszczona na szkodniki
- Soda oczyszczona w wazonie i w donicy
Czym jest soda oczyszczona?
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu o wzorze NaHCO3 - to skuteczny środek dezynfekujący, który warto wykorzystywać do ochrony roślin w ogrodzie (lub pokojowych roślin doniczkowych). Stosuje się ją w formie proszku lub roztworu wodnego. Oczywiście nie jest to „produkt” w 100 procentach naturalny, gdyż w większości przypadków produkuje się go metodą syntetyczną. W warunkach domowych sody nie używa się jednak w takich ilościach, aby można było mówić o jakiejkolwiek szkodzie dla przyrody (no, może poza niszczeniem organizmów dla nas niepożądanych). W porównaniu z pestycydami można śmiało uznać ją za pro-ekologiczne rozwiązanie.
Soda oczyszczona hamuje rozwój chwastów
Chwasty najczęściej zwalcza się ręcznie (gdy jest ich mało) lub z użyciem herbicydów (gdy wschody są masowe). Pierwszy sposób jest uciążliwy i „nieprzyjazny” dla kręgosłupa, drugi mało ekologiczny, wpływający niekorzystnie na środowisko naturalne. Niestety, zabiegi są konieczne, aby pozbyć się konkurencji dla uprawianych roślin i zwiększyć estetykę ogrodu. Chwasty są niewymagające, rosną szybko i intensywnie się rozmnażają. Walkę trzeba prowadzić więc przez cały sezon. Pośrednio przydatna do tego może być soda oczyszczona. Najlepiej stosować ją w miejscach trudno dostępnych, np. między płytami chodnikowymi lub kostką brukową. Działanie doraźne jest zbyt słabe, można natomiast ją sypać w dane miejsca już po oczyszczeniu z chwastów - w ten sposób można znacznie znacznie ograniczyć rozwój niepożądanych roślin.
Soda oczyszczona na choroby grzybowe
Sodę oczyszczoną można stosować na wiele chorób grzybowych, w tym mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego oraz „zespół” patogenów powodujących plamistości liści. Środek sprawdza się nie tylko profilaktycznie, ale także bezpośrednio (o ile choroba nie znajduje się już w zaawansowanym stadium).
Roztwór z sody oczyszczonej jest łatwy do przyrządzenia:
- Do 1 litra wody (najlepiej odstanej i umiarkowanie ciepłej) dodaje się pół łyżki sody.
- Do tak przygotowanego roztworu warto dodać odrobinę tłuszczu (szare mydło, nietoksyczny płyn do naczyń, np. Ludwik) - dzięki czemu zwiększy się przyczepność preparatu.
- Płyn należy dokładnie wymieszać i wstrząsnąć.
Oprysk ten stosuje się na roślinach kilkukrotnie – w odstępach 5-7 dni – dokładnie pokrywając powierzchnię liści lub pędów. Zwykle pierwsze zmiany (np. przebarwienia grzybni) są widoczne po 1-2 dniach od zastosowania sody.
Soda oczyszczona na szkodniki
Preparat na szkodniki przygotowuje się podobnie jak powyżej. W tym wypadku można jednak dodać więcej sody oczyszczonej oraz większą ilość szarego mydła. To wpłynie na skuteczność działania. Przez dodanie szarego mydła roztwór oblepi ciało owada uniemożliwiając mu oddychanie. To śmiercionośne połączenie.
Sodę oczyszczoną poleca się przede wszystkim stosować do walki z mszycami, przędziorkami oraz mączlikiem. Poza opryskiwaniem preparat można wykorzystywać do przemywania roślin, np. po ręcznym usunięciu tarczników lub miseczników. Zabieg ochronny należy przeprowadzić kilkakrotnie.
Soda ma także nieco inne – bardziej kontrowersyjne działanie. Stosuje się ją na... mrówki. Są to stworzenia pożyteczne, spełniające ważną rolę w ekosystemie, ale zdarza się, że kolonia mrówek dokonuje nieprawdopodobnych spustoszeń w ogrodzie lub w domu: może niszczyć elementy elewacji, małą architekturę lub masowo „atakować” żywność w kuchni. Ponadto mrówki bronią mszyc (niektóre gatunki nawet je „hodują”), gdyż żywią się wydzielaną przez nie spadzią. Jeśli dojdzie do takich ekstremalnych sytuacji, sodę wysypuje się wymieszaną z cukrem w proszku na „mrówczych” ścieżkach.
Soda oczyszczona w wazonie i w donicy
Zachowanie świeżości kwiatów w wazonie zależy nie tylko od cech gatunku oraz fazy kwitnienia. W dużej mierze wpływa na to także jakość wody i stopień jej zanieczyszczenia (domieszkami, grzybami, bakteriami, itd.). Dlatego walory dekoracyjne kwiatów ciętych można przedłużyć, dodając do wody środki odkażające. Jednym z nich jest soda oczyszczona. Pół łyżeczki proszku wystarczy na wazon średniej wielkości. Co istotne – soda zmiękcza wodę i niweluje także brzydki zapach. Sodę można dodawać również do wody używanej do mycia donic. W ten sposób dodatkowo zdezynfekuje się pojemniki.