Naturalne preparaty ochrony roślin: gnojówki i wyciągi z roślin
W ogrodzie ekologicznym nie powinno sie stosować chemicznych środków ochrony roślin. Najlepiej samodzielnie przygotować naturalne preparaty: wyciągi lub gnojówki z roślin. Przepisy na gnojówki i wyciągi ze skrzypu, wrotyczu i pokrzywy.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Wyciąg ze skrzypu to znakomity naturalny preparat ochorny roślin
W ogrodzie ekologicznym należy stosować preparaty do ochrony roślin, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka, pszczół i zwierząt zjadających szkodniki. Samodzielnie można przygotowywać m.in. naturalne wyciągi lub gnojówki z roślin takich jak skrzyp, pokrzywa i wrotycz.
- Gnojówka ze skrzypu polnego jest stosowana do zwalczania przędziorków i mszyc. 1 kg świeżych lub 200 g suszonych pędów należy zalać 10 l wody i pozostawić do fermentacji na cztery-pięć dni. Trzeba tym opryskiwać rośliny w czasie wegetacji w słoneczne dni, przed południem, w rozcieńczeniu 1:50.
- Wyciąg ze skrzypu polnego działa zapobiegawczo przeciwko mączniakom rzekomym, rdzom, zarazie ziemniaka na pomidorze. 1 kg świeżegolub 200 g suchego ziela zalewa się 1 l wody i odstawia na 12-24 godziny. Opryskuje się tym rośliny kilkakrotnie w czasie wegetacji, w rozcieńczeniu 1:5. Wyciąg działa też wzmacniająco na rośliny, a bez rozcieńczenia można go stosować do zwalczania mszyc.
- Gnojówka z pokrzywy zapobiega chorobom grzybowym, mszycom i przędziorkom. 1 kg świeżego ziela (zebranego przed kwitnieniem)
lub 200 g suszonego należy zalać 10 l wody i pozostawić do fermentacji na dwa-cztery tygodnie, w zależności od temperatury (w wyższej proceszachodzi szybciej). Gotowa gnojówka jest ciemna, przejrzysta i się nie pieni. Opryskuje się nią rośliny wiosną, w rozcieńczeniu 1:10. Takim samym roztworem można podlewać rośliny w okresie wegetacji, by je nawieźć i wzmocnić. (Uwaga! Gnojówki z pokrzywy nie tolerują fasola, groch, czosnek i cebula). Gnojówką bez rozcieńczenia można polewać pryzmę kompostową – przyspieszy to tworzenie się kompostu. - Wyciąg z pokrzywy jest wykorzystywany przeciwko przędziorkom i mszycom. 1 kg świeżego ziela przed kwitnieniem lub 200 g suszonego trzeba zalać 10 l wody i odstawić na 12-24 godziny. Kilkakrotnie opryskiwać liście od góry i od dołu, bez rozcieńczenia.
- Wyciąg z wrotyczu jest stosowany do walki z gąsienicami bielinków, śmietką cebulanką, mszycami, gąsienicami namiotników. 300 g świeżego ziela lub 30 g suchego należy na 24 godziny zalać 10 l wody. Opryskiwać rośliny w rozcieńczeniu 1:2.