O te rzeczy musisz zadbać, jeśli chcesz mieć udane zbiory papryki!

2024-03-27 11:34

Uprawa papryki w ogrodzie wymaga znajomości kilku zasad. Podpowiadamy, jak przygotować rozsady papryki, jak ją sadzić i pielęgnować, by papryka zdrowo rosła, a zbiory były udane.

Spis treści

  1. Uprawa papryki: wymagania papryki
  2. Przygotowanie rozsady i sadzenie papryki
  3. Pielęgnacja papryki
  4. Zbiór owoców papryki

Uprawa papryki krok po kroku. Sprawdź, jakich zasad trzeba przestrzegać, by mieć własne, smaczne papryki z ogrodu warzywnego.

Uprawa papryki: wymagania papryki

Papryka roczna (łac. Capsicum annuum) jest rośliną ciepłolubną, przez cały okres wegetacji powinna rosnąć w temperaturze 18-32 st.C. Owoce najlepiej zawiązują się przy temperaturze 25 st. C, dlatego papryka musi rosnąć w miejscu osłoniętym od wiatru i słonecznym. Gleba do uprawy papryki powinna być przepuszczalna, żyzna i bogata w próchnicę (uprawa w drugim roku po zastosowaniu obornika) o obojętnym pH.

Przygotowanie rozsady i sadzenie papryki

Paprykę uprawia się tylko z rozsady. Rozsadę papryki można kupić gotową - w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie w domu. Jak przygotować rozsadę papryki w domu?

  • Nasiona wysiewa się w połowie marca, a przygotowanie rozsady papryki trwa nawet 9-10 tygodni.
  • W tym czasie powinno się utrzymywać stałą temperaturę 24-26 st.C.
  • Paprykę wysadza się na miejsce stałe, kiedy rośliny mają około 6 liści, zwykle jest to pod koniec maja.
  • Sadzenie papryki: papryki sadzimy w rozstawie 50x50 cm.
  • Rośliny nie potrzebują palików do podpory, bo nie osiągną wysokich rozmiarów.

Przeczytaj też o uprawie papryki na balkonie - jak uprawiać paprykę w donicach?

ważne!

Wybierając miejsce pod uprawę papryki, koniecznie pamiętaj o zmianowaniu! Papryki lepiej nie uprawiać na tych grządkach, na których wcześniej uprawiane były inne gatunki warzyw z rodziny psiankowatych.

Pielęgnacja papryki

Najważniejszym czynnikiem warunkującym zdrowy wzrost i tworzenie dorodnych owoców papryki jest słońce oraz regularne podlewanie w okresie owocowania papryki – czyli w lipcu i w sierpniu. W pierwszych 5 tygodniach od posadzenia nie należy obficie podlewać papryki, gdyż będzie to powodować to nadmierny wzrost masy zielonej, a czasem nawet załamywania się roślin pod własnym ciężarem.

Papryka może być atakowana przez różne choroby i szkodniki - sprawdź co najczęściej atakuje paprykę w ogrodzie i pod osłonami,

Zbiór owoców papryki

Dojrzałe papryki (w kolorze odpowiednim dla danej odmiany) zbiera się już od połowy lipca (uprawa pod folią) lub od początku sierpnia (uprawa w gruncie). Owoce zbieramy sukcesywnie w miarę dojrzewania, aż do pierwszych przymrozków, po których rośliny szybko zamierają.

Przeczytaj też:

Przetwory z papryki. Co można zrobić z papryki? Sprawdzone przepisy

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Warzywa na balkon - papryka