Uprawa pomidorów krok po kroku. Co warto wiedzieć?

2024-05-14 14:13

Uprawa pomidorów nie jest trudna, więc jeśli tylko macie miejsce w ogrodzie, koniecznie posadźcie pomidory!  Z poradnika o uprawie pomidorów dowiesz się: jak i kiedy sadzić pomidory, jak uprawiać pomidory z rozsady, jakie podłoże zapewni obfite plony. Czym nawozić i jak walczyć z chorobami pomidorów?

Spis treści

  1. Uprawa pomidorów z rozsady
  2. Jakie stanowiska lubią pomidory? Jaka jest najlepsza ziemia do uprawy pomidorów?
  3. Kiedy i jak sadzić pomidory w gruncie?
  4. Pielęgnacja krzewów pomidorów po posadzeniu
  5. Pomidory w kuchni

Uprawa pomidorów z rozsady

Pomidory to warzywa pochodzące z cieplejszej niż nasza strefy klimatycznej i w Polsce wysiane wiosną do gruntu nie zdążyłyby w odpowiedniej porze wydać owoców. Żeby przyspieszyć cykl wegetacyjny, pomidory uprawia się z rozsady, którą należy przygotowywać od lutego w ciepłym inspekcie, szklarni lub w domu na parapecie.

Można też kupić gotową rozsadę pomidorów w sklepie lub centrum ogrodniczym, na targu bądź od lokalnych producentów. Wybierając rozsadę pomidorów do posadzenia w ogrodzie przydomowym zwróćmy uwagę na jej jakość:

  • rośliny powinny być jędrne i krępe,
  • nie mogą być wybiegnięte,
  • powinny mieć dobrze wybarwione na zielono liście,
  • liście nie mogą być jasnozielone lub bardzo ciemnozielone,
  • liście nie mogą mieć podwiniętych brzegów oraz plam,
  • pędy nie mogą być zgrubiałe.

#MuratorOgroduje: Sadzenie pomidorów
Materiał sponsorowany

Jakie stanowiska lubią pomidory? Jaka jest najlepsza ziemia do uprawy pomidorów?

Pomidory lubią stanowisko dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, np. pod żywopłotem, obok wysokiej fasoli czy kukurydzy, przy murze.

Pomidory najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, które dobrze utrzymują wilgoć. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5–6,5). Pomidorów nie należy uprawiać bezpośrednio po sobie oraz po innych warzywach psiankowatych, takich jak papryka, oberżyna czy ziemniaki. Na tym samym miejscy pomidory można uprawiać co 3–4 lata.

W zależności od odmiany i typu gleby pomidory uprawia się w pierwszym lub w drugim roku po oborniku. Pomidory odmian wczesnych, karłowych uprawia się w pierwszym roku po oborniku, natomiast pomidory odmian wysokich – w drugim roku po oborniku. Dobrze rozłożony obornik dodaje się wczesną wiosną, a obornik mniej rozłożony – jesienią roku poprzedniego. Obornik dodaje się w dawce: 3–4 kg/m2. Gleby, które mają pH niższe od 5,0 trzeba zwapnować jesienią roku poprzedniego.

Sadzenie pomidorów
Autor: www.thinkstockphotos.com Pomidory najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, które dobrze utrzymują wilgoć

Kiedy i jak sadzić pomidory w gruncie?

Pomidory sadzimy na wcześniej przygotowane zagony. Przed posadzeniem sadzonek pomidorów glebę trzeba spulchnić i zasilić nawozami.

Pomidory są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego bezpiecznie jest wysadzać rozsadę pomidorów do gruntu po 15 maja, kiedy gleba jest już dobrze ogrzana (w szklarni lub tunelu – pod koniec kwietnia). Przed sadzeniem rozsadę pomidorów trzeba zahartować, wystawiając ją na parę godzin na zewnątrz.

Na grządce przeznaczonej na pomidory wykopujemy dołki w rozstawie około 40 cm. Przy każdym dołku – około 10 cm od niego – wbijamy palik, do którego później przywiążemy krzew pomidora. Rozsadę pomidorów sadzimy do wykopanych dołków nieco głębiej niż rosła w doniczce. Pomidory sadzimy tak, aby najniższe liście znalazły się na poziomie gleby – wtedy roślina w dolnej części łodygi wypuści nowe korzenie, dzięki czemu będzie mogła lepiej pobierać z ziemi wodę i sole mineralne. Trzeba  pamiętać, aby nie obsypać ziemią dolnych liści.

Sadząc pomidory należy uważać, aby korzenie nie zostały podwinięte – powinny być luźno rozłożone w dołku. Jeśli korzenie są zbyt długie, można je nieco przyciąć. Obsypujemy roślinę ziemią, dociskając ją do korzeni. Po posadzeniu pomidory należy obficie podlać, kierując zawsze strumień wody na glebę, a nie na rośliny.

warto wiedzieć
Pomidory - sadzenie

Autor: GettyImages

Gotowe sadzonki pomidorów można kupić w sklepach ogrodniczych lub szkółkach, co daje gwarancję ich odpowiedniej jakości i zdrowia. Należy wybierać rozsady pomidorów o grubych i mocnych pędach, ze zdrowymi, nieprzesuszonymi korzeniami.

Pielęgnacja krzewów pomidorów po posadzeniu

Pomidory wymagają obfitego podlewania, jednak nie lubią bezpośredniego polewania wodą liści ani zbyt dużej wilgoci w powietrzu (glebę wokół nich dobrze jest wyściółkować słomą, a jeśli uprawiamy pomidory w szklarni lub tunelu, codziennie należy je wietrzyć). Optymalna temperatura do wzrostu pomidorów wynosi 22-27 st. C.

Pomidory to rośliny obcopylne. Jeśli uprawiamy pomidory w tunelu czy szklarni, codziennie otwieramy osłony, żeby dać możliwość pracy owadom zapylającym, możemy też sami potrząsać kwiatami pomidorów, żeby pyłek uniósł się w powietrze, lub przenosić pędzelkiem pyłek z jednej rośliny na drugą.W miarę wzrostu pędów usuwamy dolne liście, zwłaszcza gdy pojawią się na nich jakiekolwiek plamy lub przebarwienia. Kiedy owoce pomidorów są już dobrze ukształtowane, możemy usunąć osłaniające je liście, żeby dotarło do nich więcej słońca, bez którego te warzywa nie nabiorą smaku i aromatu.

Pomidory są wrażliwe na wiele chorób, zwłaszcza grzybowych. Profilaktycznie można je co tydzień opryskiwać wywarem z czosnku (główkę posiekanego czosnku powoli gotować około 20 minut w 1 litrze wody), a w czasie owocowania mlekiem rozcieńczonym wodą (1:4). Pomidory lubią towarzystwo pietruszki, czosnku i aksamitek, a nie lubią sąsiedztwa kopru, kalarepy i rzodkiewek.

Pomidory w kuchni

Pomidory są świetnym składnikiem każdej diety. Mają małą wartość energetyczną i niską zawartość białka, ale są bogatym źródłem witamin i soli mineralnych. Piękny kolor zawdzięczają karotenoidom, naturalnym barwnikom roślinnym, będącym prowitaminami A. Wśród nich aż 83 proc. stanowi czerwony likopen. Jest to aktywny przeciwutleniacz, związek szczególnie cenny dla zdrowia człowieka, gdyż wykazuje działanie hamujące rozwój komórek rakowych chroniące przed zawałem serca. Owoce zawierają duże ilości witamin C oraz B1 i B2. Pomidory są dobrym źródłem soli mineralnych, szczególnie potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

Przeczytaj też:

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory

Przeczytaj też inne artykuły na temat POMIDORÓW