Lawenda na balkonie - jak uprawiać lawendę w doniczce

2022-04-21 8:30
Lawenda na balkonie
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Na balkonie nie powinno zabraknąć pięknie pachnącej lawendy

Lawenda to jedna z najmodniejszych roślin rabatowych. W ostatnich latach rośnie jej popularność jako rośliny balkonowej i tarasowej. Jakie warunki należy jej stworzyć, aby pięknie kwitła i przetrwała zimę w warunkach uprawy pojemnikowej? Jak uprawiać lawendę na balkonie?

Uprawa lawendy na balkonie i tarasie ma wiele zalet. Rośliny wprowadzają swoisty urok i naturalną dzikość do tych miejsc. Jednocześnie nadają im pewnej egzotyki, nawiązując do stylu śródziemnomorskiego, przyciągają motyle i owady zapylające, urzekają przepięknym zapachem. Tworzą efektowne kompozycje z trawami ozdobnymi, warzywami, a także roślinami lata o bardziej wyrazistej barwie kwiatów.

Uprawiając lawendę w doniczce trzeba pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków uprawy. Tylko wtedy roślina będzie cieszyć nasze oczy obfitym kwitnieniem.

Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy >>>

Spis treści

 1. Lawenda na balkonie - wymagania lawendy uprawianej w doniczce
 2. Uprawa lawendy na balkonie - sadzenie lawendy do doniczek
 3. Lawenda w doniczce - podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
 4. Lawenda na balkonie - zimowanie

Lawenda na balkonie - wymagania lawendy uprawianej w doniczce

 • Stanowisko dla lawendy. Pojemniki z lawendą powinno się ustawiać w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, ciepłych. Na balkonach usytuowanych w cieniu nie pokażą pełni krasy. W tym aspekcie uprawa pojemnikowa nie różni się w porównaniu z gruntową. Dla lawendy zaleca się wybierać stanowiska zaciszne, osłonięte od wiatru, silnego deszczu i gradu.
 • Podłoże dla lawendy. Podłoże powinno być lekkie, umiarkowanie żyzne, o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego. Prawidłowe pH wynosi 6,0-7,0. Dokładne przygotowanie podłoża pod sadzenie zaoszczędzi problemów w przyszłości. Do mieszanki ziemi ogrodowej i piasku warto dodać dolomit. W sprzedaży dostępne są również specjalistyczne podłoża do lawendy. Warto z tego skorzystać.
 • Zimowanie lawendy uprawianej w pojemnikach. Lawenda uprawiana w donicach i skrzyniach wymaga zimowania w pomieszczeniu lub solidnej osłony, gdyż nie przetrwa mrozów. Do uprawy warto wybierać donice z gliny, terakoty lub osłonki z technorratanu.

Uprawa lawendy na balkonie - sadzenie lawendy do doniczek

Lawendę najlepiej sadzić do doniczek (albo innych pojemników) wiosną, od drugiej połowy kwietnia. Można ją wtedy trzymać na balkonie „czasowo”. Przez miesiąc trzeba uważać na przymrozki i w razie potrzeby przenosić rośliny do pomieszczenia.

Lawenda wymaga głębokich pojemników (przynajmniej 25 cm głębokości). W skrzyniach o długości 80-100cm znajdzie się miejsce dla 2-3 sadzonek. Na dnie donicy należy usypać warstwę drenażu (2-3 cm), np. z keramzytu. Roślina nie znosi zalegającej wody w strefie korzeni. W takich warunkach szybko dochodzi do występowania chorób grzybowych, a także zamierania całych półkrzewów. Lawenda w pojemnikach wymaga troskliwej pielęgnacji.

Lawenda w pojemniku
Autor: www.thinkstockphotos.com Na przełomie marca i kwietnia pędy lawendy zaleca się skrócić o połowę

Lawenda w doniczce - podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

 • Podlewanie lawendy uprawianej na balkonie

Lawenda uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonie czy tarasie powinna być nawadniana regularnie, latem nawet codziennie. Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża, ale trzeba jednocześnie pamiętać, aby korzenie nie „stały” w wodzie – roślina ta nie znosi zalegania wody w okolicy korzeni – prowadzi to do zamierania roślin. Podlewanie musi być umiarkowane, nie można lać zbyt dużo wody. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem unikając moczenia roślin. Najlepiej używać odstanej, miękkiej wody. Dobrym rozwiązaniem, które ograniczy ryzyko przesuszenia bryły korzeniowej, jest wymieszanie przed sadzeniem podłoża z hydrożelem.

 • Nawożenie lawendy uprawianej na balkonie

Od wiosny do końca lata co 3-4 tygodnie warto stosować nawozy wieloskładnikowe. Latem warto przestawić się na nawozy, które mają bardzo niską zawartość azotu, a wysoką potasu. Nawożenie wykonuje się do połowy sierpnia.

 • Cięcie lawendy uprawianej na balkonie

Na przełomie marca i kwietnia pędy lawendy zaleca się skrócić o połowę. Półkrzewy będą wtedy lepiej zagęszczone. Podczas cięcia rośliny można formować, np. na kształt kuli. Później można regularnie przycinać pędy z przekwitłymi kwiatostanami. To wydłuży okres kwitnienia. Po kwitnieniu wszystkie pędy warto skrócić o 1/3 długości.

Lawenda w ogrodzie: kiedy i jak przycinać lawendę? >>>

 • Ochrona lawendy uprawianej na balkonie

Sporadycznie rośliny trzeba lustrować w poszukiwaniu chorób i szkodników. Z chorób może pojawić się zamieranie siewek i sadzonek, fytoftoroza, szara pleśń i septorioza, ze szkodników nicienie – węgorek chryzantemowiec.

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Lawenda na balkonie - zimowanie

Najlepszym sposobem na zimowanie lawendy jest przeniesienie do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (o temp. 5-10°C). Podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum, podłoże powinno być umiarkowanie suche. Przy odpowiedniej ochronie lawendę uda się przezimować na balkonie lub w ogrodzie (np. przez dołowanie). Balkon od wschodu warto osłonić matą (ograniczy to działanie mroźnych i wysuszających wiatrów). Pojemnik trzeba dokładnie okryć, np. workami jutowymi. Można używać także płyt styropianowych na ściankach i dnie (pozostawia się jedynie otwory na nadmiar wody). Taką izolację często wykonuje się przed posadzeniem. Ponadto należy osłonić nadziemną część lawendy białą włókniną.Uprawa lawendy w pojemnikach na balkonie jest modna i zdobywa coraz więcej zwolenników. Rośliny wymagają wtedy więcej opieki niż normalnie, ale pozwalają tworzyć niesamowite aranżacje roślinne.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE