Jak przycinać lawendę, by pięknie kwitła? Sprawdź, kiedy ciąć lawendę

Przycinanie lawendy to zabieg konieczny, aby pobudzić roślinę do kwitnienia i tworzenia gęstych kęp. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo przycinać lawendę.

Cięcie lawendy

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Przycinanie lawendy sprawi, że będzie ona pięknie kwitła i zachowa właściwy kształt

Spis treści

  1. Dlaczego należy przycinać lawendę?
  2. Kiedy przycinać lawendę? - ważne terminy
  3. Jak wykonać przycinanie lawendy?
  4. Cięcie lawendy - pytania i odpowiedzi

Aby lawenda rosnąca w ogrodzie była jego prawdziwą ozdobą, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie lawendy jest cięcie.

Dlaczego należy przycinać lawendę?

Regularne przycinanie lawendy sprawi, że krzewinka zachowa odpowiedni kształt, jej pokrój stanie się zwarty i krzaczasty, a kwitnienie będzie bardziej obfite. Nieprzycinane krzewinki z biegiem lat stają się coraz bardziej rozpierzchłe, łysieją w środku i znacznie tracą na urodzie.

Kiedy przycinać lawendę? - ważne terminy

Lawendę przycinamy dwa razy w roku:

  • po raz pierwszy wiosną (od trzeciej dekady marca do początku kwietnia, zanim na dobre rozpocznie się wegetacja),
  • po raz drugi latem (od lipca do końca sierpnia).

Zamiast cięcia wiosennego możemy przyciąć lawendę na początku jesieni (w połowie września).

Przeczytaj też: Cięcie lawendy na wiosnę - kiedy i jak przycinać lawendę po zimie?

Jak wykonać przycinanie lawendy?

Lawendę powinno się formować systematycznie, co roku skracając najmłodsze pędy. Starsze, zdrewniałe łodygi źle znoszą przycinanie – mogą nie wypuścić pędów.

Formowanie lawendy należy zacząć tuż po posadzeniu. Młode, nierozkrzewione rośliny w pierwszym roku wzrostu skraca się o połowę. To sprawi, że u podstawy wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę.

W następnych latach rośliny należy przycinać tuż po kwitnieniu (nie jesienią, bo zbyt późno cięte gorzej zimują), usuwając zasychające kwiatostany z 7-centymetrowymi fragmentami pędów. Niektóre kwiatostany warto jednak zostawić, bo lawenda dość łatwo się rozsiewa i kiełkuje, dając nowe rośliny.

Podczas przycinania lawendy skraca się tylko ich ubiegłoroczne odcinki – przycięcie starszych części rośliny (zbyt blisko ziemi) może spowodować, że nie wypuści już nowych pędów.

Wiosną należy przeprowadzić cięcie formujące lawendy: usunąć chore, złamane lub uszkodzone pędy, a pozostałe skrócić tak, by nadać roślinie ładny kształt. Dobrym sposobem przycinania lawendy jest formowanie krzewów w kulę – taki kształt pozwoli na swobodny dostęp powietrza do wnętrza krzewu, co będzie zapobiegać gniciu pędów wewnątrz, oraz pozwoli na odpowiednie doświetlenie wszystkich gałązek.

Cięcie lawendy - pytania i odpowiedzi

  • Kiedy przycinać lawendę - jesienią czy wiosną? Czy koniecznie trzeba to robić?

Lawendę trzeba przycinać systematycznie, bo tylko wtedy będzie miała ładny, zwarty pokrój, a jej korona będzie gęsta. Poza tym takie rośliny intensywniej kwitną. Zabieg ten należy wykonać wiosną, skracając wszystkie pędy na wysokości około 10 cm nad ziemią. Lepiej nie ciąć roślin jesienią, bo będą bardziej podatne na przemarzanie. Powtórnie należy przyciąć lawendę latem, usuwając przekwitłe kwiaty i nadając krzewince półkolisty kształt. Tylko systematycznie przycinana lawenda tworzy gęste korony.

  • Dlaczego lawenda ścięta latem, następnego roku bardzo słabo zakwitła?

Może lawenda rośnie w cieniu albo na kwaśnej glebie (a woli lekko wapienną). A może nie została nawieziona wiosną? Przyczyną może też być zbyt silne cięcie.

  • Jak przycinać lawendę rosnącą w doniczce?

"Aby maksymalnie przedłużyć kwitnienie lawendy, należy już podczas kwitnienia usuwać na bieżąco wszystkie przekwitnięte kwiatostany, u ich podstawy. Dalsze cięcie lawendy polega na ścięciu wszystkich pędów na wysokość 5-10 cm. Jeśli tego nie zrobimy, w kolejnym roku lawenda będzie ogałacać się od dołu i nie będzie wyglądała już tak atrakcyjnie. Ścięcie pędów spowoduje ładne zagęszczenie krzewu wiosną oraz zwiększenie liczby kwiatów.

Są dwie szkoły cięcia: zgodnie z pierwszą cięcie należy wykonać późną jesienią, a według drugiej - wiosną, tuż po ruszeniu sezonu wegetacyjnego. Przycinanie wiosenne pozwoli ocenić, jakie ewentualne szkody poczyniła roślinie zima i się do nich odnieść. Jeśli jednak możemy dobrze zabezpieczyć roślinę na zimę - cięcie wykonujemy jesienią.

Jeśli lawenda rośnie w doniczce, istotne jest zabezpieczenie jej korzeni na zimę. Można wkopać roślinę wraz z doniczką do ziemi w ogrodzie. Można też zabezpieczyć doniczkę styropianową matą (koniecznie ze wszystkich stron, także od spodu, ale zapewniając swobodny odpływ wody)." - radzi ekspert: Agnieszka Mike-Jeziorska.

  • Czy pędy lawendy ścięte na sadzonki ukorzenią się w wodzie?

Lawenda w wodzie nie wypuści korzeni. Przycięte pędy powinny wytrzymać kilka dni w wodzie, ale potem należy potraktować je ukorzeniaczem, uprzednio przycinając końce namoczone w wodzie. Następnie należy umieścić je w podłożu do sadzonkowania, które powinno zawierać sporo piasku, bo musi być przewiewne.

  • Kiedy należy przycinać lawendę?

Wiosną, gdy lawenda rozpoczyna wegetację, usuwamy chore i połamane pędy rośliny, a pozostałe przycinamy tak, żeby nadać roślinie ładny kształt – zwykle skracamy je o jedną trzecią lub o połowę długości. Ponownie tniemy lawendę latem. Wtedy odcinamy przekwitłe łodygi w miejscu, w którym wyrastają górne liście. Regularne formowanie lawendy sprawia, że krzewinki są gęste, mają ładny półkolisty kształt i obficie kwitną. Zaniechanie tej czynności powoduje, że rośliny są rozpierzchłe, ich łodygi pokładają się na ziemi, a środek łysieje. Można wtedy spróbować przyciąć je nisko przy ziemi, licząc na to, że wypuszczą nowe pędy, które zagęszczą koronę. Istnieje jednak spore ryzyko, że tak się nie stanie, ponieważ stare zdrewniałe rośliny trudno odrastają po radykalnym cięciu. Dlatego formowanie lawendy zaczynamy tuż po posadzeniu i powtarzamy je co roku.

Przeczytaj też: Jaka ziemia do lawendy będzie najlepsza?

Murator Ogroduje: 5 roślin fioletowych do ogrodu
Murator Google News
Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?
Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE