Okna i drzwi dwukolorowe. Nieograniczone możliwości aranżacji elewacji i wnętrz

2020-05-15 15:23
Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: Awilux Nowoczesna technologia produkcji okien i drzwi pozwala przygotować wyroby różniące się kolorem po stronie wewnętrznej i zewnętrznej

Okna i drzwi zamawiane do domu lub mieszkania nie muszą być tak samo wykończone po obu stronach. Zobaczmy, kiedy warto zastosować okna i drzwi inaczej wykończone od wewnątrz i od zewnątrz.

Przywiązujemy coraz większą wagę do harmonii stylistycznej na elewacji oraz we wnętrzach. Producenci stolarki otworowej dostarczają bardzo dużo różnorodnych wykończeń, więc nie powinno być problemów z dowolnym, nawet nietuzinkowym, wkomponowaniem okien i drzwi wejściowych w płaszczyzny domu. Można je zestawiać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Na elewacji często dominującym elementem dekoracyjnym jest okładzina drewniana. Ładnie wygląda taki dom, gdy po zewnętrznej stronie również okna i drzwi będą mieć wykończenie drewniane. Jednak nie każdy inwestor chce mieć okna drewniane w pokoju wykończonym na biało lub w innym kolorze. W tej chwili najmodniejszym motywem dekoracyjnym jest paleta szarości. Bez trudu kupimy szare okna i drzwi, czy w kolorze ciemnoszarym lub antracytowym. Szare okna będą pasować we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych. Jednak gdy chcemy mieć wnętrza tradycyjne lub stylowe, lepiej wybrać okna w innym kolorze.

Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: Schueco W domu ze ślusarką aluminiową i szarą blachą na elewacji okna są szare po stronie zewnętrznej
Okna pionowe Wiśniowski
Autor: materiały prasowe WIŚNIOWSKI
Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: Schueco Po stronie wewnętrznej wielkie przeszklenia z aluminum mają kolor biały

Okna i drzwi nie muszą być wszystkie takie same. Zróżnicowanie kolorystyki stolarki pozwala podkreślić niektóre elementy domu. Chyba każdy ma przed oczami czarne drzwi do siedziby brytyjskich premierów na Downing Street 10. Stanowią one mocny czarny akcent na elewacji z białą stolarką. Również my możemy wyróżnić własny dom, jeśli będą prowadzić do niego drzwi w nieoczywistym kolorze, np. czerwonym, żółtym albo niebieskim. Kolorowe drzwi wejściowe można podkreślić również we wnętrzu, zwłaszcza gdy jest za nimi otwarty reprezentacyjny hol przechodzący w strefę dzienną. W nowoczesnych domach z otwartą strefą dzienną drzwi wejściowe widać z salonu. Mogą one stanowić ważny element aranżacji tej przestrzeni.

Okna po stronie wewnętrznej również można dopasować do aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Dziecko zafascynowane określonym stylem muzycznym lub modowym może mieć np. pokój urządzony w całości w czerni lub czerwieni.

Są też sytuacje, gdy stolarka otworowa na elewacji musi mieć określony kolor. Jest tak w budynkach objętych opieką konserwatora zabytków oraz w blokach i kamienicach. Wszystkie okna i drzwi po stronie zewnętrznej muszą mieć taki sam kolor (oczywiście, jeśli tak było zaprojektowane). Zmiana barwy (również kształtu) okien jest niedopuszczalna. Dlatego jeżeli mieszkamy w bloku, w którym są na przykład brązowe okna, a we wnętrzach chcemy mieć białe, rozwiązaniem jest wymienienie ich na dwukolorowe (drewniane można przemalować).

Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: Bracia Nowaccy Jeśli mieszkamy w starej kamienicy, kolor stolarki okiennej i drzwiowej musi pasować do pozostałych tych elementów na elewacji

Kiedy zastosować okna i drzwi dwukolorowe:

  • indywidualna aranżacja domu,
  • dopasowanie stolarki do wykończenia elewacji,
  • dopasowanie stolarki do wnętrz,
  • mieszkanie w domu objętym opieką konserwatorską,
  • mieszkanie w bloku lub kamienicy,w których kolor stolarki nam nie odpowiada.

Okna na elewacji na przykładzie projektu domu. Przeszklona ściana czy pojedyncze okna - różne koszty

Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL Drzwi wejściowe dębowo-sosnowe Pino z kolekcji Arbo wykonane w standardzie Termo w wersji dwukolorowej
Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL Od zewnątrz jest dąb olejowany bezbarwny, od wewnątrz kolor pastelowy Bourton. Cena drzwi o wymiarach 2099 x 1030 mm to 5888 zł netto + 250 zł za dwukolor + koszt okuć (klamka, wkładki, nasadki itp.)

Okna i drzwi dwukolorowe: na zamówienie

Oferta okien i drzwi jest bardzo bogata. Możemy kupić dwukolorową stolarkę wykonaną z drewna, PCW, stali i aluminium, a także w wersji drewno-aluminium i PCW-aluminium. Takie rozwiązanie można zastosować w każdym wzorze i wymiarze okien, drzwi tarasowych i wejściowych. Każdy producent dysponuje własnymi paletami kolorów możliwych do wykonania w różnych technologiach: malowania, okleinowania, lakierowania. Jeśli jesteśmy zdecydowani na takie rozwiązanie warto porównać możliwości i ofertę cenową różnych producentów, ponieważ jeden producent ma paletę 20 kolorów oklein, a inny 50, a jeszcze inny 100. Okna PCW mogą być okleinowane, lakierowane lub pokrywane akrylkolorem. Te z aluminium można okleinować albo polakierować. Lakiery są w dowolnym kolorze z palety RAL lub NCS. Okna drewniane są pokrywane przezroczystymi lazurami albo farbami kryjącymi, które można zastosować w niemal dowolnym kolorze.

Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: Krispol Okna aluminiowe można okleinować albo polakierować w dowolnym kolorze z palety RAL. Dopłata z kolor lakieru zwykle nie jest bardzo wysoka

Ile kosztują okna i drzwi dwukolorowe

Dopłata za wykonanie okien lub drzwi w wersji dwukolorowej może wynosić od 15 do 100% wartości zamówienia standardowego. Tym standardem zwykle są wyroby białe w przypadku PCW lub aluminium, a drewno w wersji bezbarwnej lazury. Każdy producent ma zestaw kilku kolorów podstawowych bez dopłaty. W związku z modą na szarości w wielu firmach właśnie ten kolor (obok brązów) jest standardem. W cennikach istnieją tak zwane grupy cenowe (zwykle 3) albo kolory podstawowe, preferowane i rzadkie. Jeśli wybierzemy kolor rzadko stosowany, musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia tak zwanej opłaty za uruchomienie produkcji. Na przykład zamawiając drewniane drzwi wejściowe w Zakładzie Stolarki Budowlanej CAL dopłata do podwójnego malowania dla kolorów lazurowych wynosi 250 zł netto, a dla kolorów z palety RAL i NCS - 450 zł netto. Zamawiając drzwi wejściowe ThermoSafe w firmie Hormann w kolorze preferowanym dopłata wynosi 712 zł netto, a przy zamówieniu dwóch dowolnych – rzadkich - kolorów z palety RAL - 2099 zł netto. Nie każdy produkt ma wiele wariantów wykończenia. Wersja dwukolorowa w drzwiach Thermo 65 dotyczy tylko 3 oklein od zewnątrz i koloru białego po stronie wewnętrznej. Dopłata wynosi 340 zł netto.

Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: Hormann Drzwi wejściowe ze stali lub stali i aluminium można kupić również w wersji dwukolorowej

Okna i drzwi dwukolorowe: styk kolorów

Dopłata może ulegać zmianie w zależności od wybranego łączenia kolorów. W oknach i drzwiach drewnianych styk kolorów wypada zwykle pod uszczelką obwiedniową. Inaczej sprawa wygląda w stolarce z PCW. Zamawiając okna lub drzwi dwukolorowe z PCW, trzeba zdecydować, jak będzie wykończona centralna część profili, którą widać po otwarciu okna. Wielu producentów oferuje profile z rdzeniem w kolorze białym, brązowym, karmelowym, grafitowym, antracytowym lub szarym. Za dopłatą rdzeń może być wykonany w kolorze preferowanym przez klienta, okleinowany lub lakierowany jak jedna ze stron produktu.

Okna i drzwi dwukolorowe
Autor: OknoPlus Zamawiając okna z PCW, trzeba zdecydować, jak ma być wykończony rdzeń

Okna i drzwi dwukolorowe: czas realizacji zamówienia

Zamówienie stolarki może być dowolnie zróżnicowane. W większości wypadków inwestorzy zamawiają wszystkie okna dwukolorowe, ale można zamówić na przykład tylko 1 w takim wariancie. Im bardziej niestandardowe i zróżnicowane jest zamówienie, tym czas jego realizacji może być dłuższy. Na stolarkę otworową czeka się kilka tygodni. Zamówienie okien lub drzwi w wersji dwukolorowej może ten czas przedłużyć o kilka dni, a nawet kilka tygodni.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie