Jak kupić dobre okna z PCW: trwałość i estetyka

2018-12-01 11:46 Anna Kazimierowicz
Okna drewniane
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Okna z PCW są znacznie tańsze od drewnianych, a nie ustępują im jakością i urodą. Wiele z nich wygląda tak samo jak te wykonane z drewna. Po co więc przepłacać. Dowiedz się, jak kupić dobre okna z PCW.

Okna to ważna i droga inwestycja. W tej chwili parametry okien z PCW są bardzo wysokie. Warto wybierać więc tak, żeby nie trzeba było ich wymieniać za kilka lat. Każde okno wprowadzane na rynek musi przejść badania techniczne. Ich wyniki są publikowane w deklaracji właściwości użytkowych. Będąc w salonie sprzedaży, warto poprosić sprzedawcę o okazanie dokumentu deklaracji okien, które nas interesują.

Jak kupić ciepłe okna z PCW

Okna stanowią znaczną część ścian zewnętrznych. Obecnie modne jest robienie przeszkleń na całą ścianę. Dlatego okna, również te z PCW, powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U. Wtedy nie będzie przez nie uciekać ciepło z wnętrz.

Podczas budowy nowego domu lub termomodernizacji starego warto postawić na okna energooszczędne o niższym współczynniku U - na poziomie 0,8-0,9. Sposobem na uzyskanie tak dobrych parametów termoizolacycjnych jest zastosowanie w oknach ciepłych pakietów szybowych, a w profilach wkładek termoizolacyjnych ze styropianu lub z pianki poliuretanowej.

Ciepłe okna: jak wybrać okna energooszczędne? Ile za nie zapłacimy? >>>

Okna muszą mieć dobre pakiety szybowe

Jeśli chcemy kupić nowoczesne okna plastikowe, wybierzmy te, w których są dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem. To wystarczy, żeby okna były ciepłe. W tych z najwyższej półki pakiety zawierają krypton, ale ten gaz jest bardzo drogi. Dobre pakiety mają ciepłe ramki dystansowe i jasne szyby. Warto zapytać sprzedawcę, jakie są parametry szyb. Przez dobre szyby powinno przenikać mniej więcej 50% energii słonecznej i co najmniej 70% światła słonecznego. Mając takie okna, będziemy w pełni korzystać z dobrodziejstw światła słonecznego.

>> Zobacz projekt domu w dwóch wersjach z różnym pomysłem na okna

Co jest najważniejsze kiedy wybieramy okna z PCV?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Okna powinny być mocne

Żeby okna z PCW wytrzymały wieloletnią eksploatację, powinny być zbudowane z mocnych profili. Te najlepsze mają ścianki klasy A, czyli o grubości nie mniejszej niż 3 mm. Żeby okna plastikowe miały odpowiednią sztywność i wytrzymałość mechaniczną, profile są wzmacniane wewnątrz kształtownikami. W tańszych okna znajdziemy wzmocnienia robione ze stali. W droższych i cieplejszych – z kompozytów tworzyw sztucznych. W czasie produkcji profile okien plastikowych są łączone ze sobą za pomocą zgrzewu.

Dobrej jakości okna mają estetycznie wykonane zgrzewy. Połączenie jest wąskie, dobrze dopasowane, bez wypływek i maskujących defekty zaprawek. Do niedawna okna plastikowe wyróżniały zgrzewy w narożnikach wykonane po skosie. Niektórzy producenci w oknach wykończonych okleinami drewnopodobnymi robią prostopadłe połączenia profili. Takie okna z PCW trudno odróżnić od drewnianych.

Zgrzewy okien PCW
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Estetyczne zgrzewy to jedna z cech dobrych okien PCW

Okna z PCW mogą być piękne

Ponieważ parametry termoizolacyjne i wytrzymałościowe okien są już bardzo wysokie i właściwie nie ma co w nich poprawiać, producenci ścigają się na estetykę. Współczesne okna z PCW mogą stanowić ozdobę wnętrza. Producenci oferują wiele różnych kształtów profili, które można dopasować do stylu domu lub wnętrz. Ramy okien z PCW mogą być zarówno tradycyjnie zaokrąglone, jak i minimalistycznie, nowocześnie cięte pod kątem prostym.

W domach w stylu klasycznym pasować będą okna ze szprosami, które bez trudu można wykonać z profili plastikowych. Z myślą o nowoczesnych wnętrzach produkuje się okna o coraz węższych, smuklejszych ramach. Na poprawę estetyki okien wpływa także zastosowanie okuć, w których zawiasy są ukryte.

Okna białe są wciąż modne

Najtańsze na rynku są białe okna z PCW. Nie bójmy się tego koloru. Jakość tworzyw sztucznych jest znacznie lepsza niż przed laty i nowoczesne okna nie powinny żółknąć. Oczywiście różnica w cenie między białymi oknami może być spora, więc lepiej nie wybierać tych najtańszych.

Okna z PCW mogą być kolorowe

Atutem okien z PCW jest łatwość ich barwienia lub okleinowania. Profile okien plastikowych mogą być barwione na dowolny kolor z palety RAL. Najmodniejsze obecnie są kolory z palety szarości – od jasnoszarego do antracytowego, wręcz grafitowego. Każdy producent oferuje też co najmniej kilkanaście wzorów oklein drewnopodobnych. Czasem trudno jest odróżnić okno plastikowe od drewnianego, bo jakość oklein jest bardzo wysoka.

Ponadto producenci dbają, żeby połączenie „słojów drewna” na zgrzewach wyglądało naturalnie. Wielkim hitem są powłoki metalizowane wyglądające na przykład jak aluminium anodowane. Warto zwrócić też uwagę na sposób wykończenia powłoki dekoracyjnej. Niektórzy producenci wprowadzają wykończenie satynowe typu Spectral.

Przeczytaj jeszcze inne teksty na murator.pl o oknach z PCV:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE