Jak dbać o okna z PCV. Prawidłowa pielęgnacja okien
Podajemy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z użytkowaniem i pielęgnacją okien z PCV. Jak dbać o okna? Jakimi środkami czyścić szyby i ramy okna? Co zrobić, aby okna zawsze łatwo się otwierały?
Jak dbać o okna: o czym pamiętać po montażu?
Każdy, komu wydaje się, że po zakupie i montażu okna może o nich definitywnie zapomnieć, jest niestety w błędzie. O okna trzeba dbać i to już od momentu, w którym pojawią się w naszym domu.
W ciągu miesiąca od montażu okien, o ile nie zostało to wcześniej zrobione, powinniśmy usunąć folię ochronną z profili. Jeśli pozostawimy ją na dłuższy okres, będziemy musieli męczyć się z jej zeskrobywaniem, co może doprowadzić do uszkodzenia ram. Folia, która przez długi czas wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, może także spowodować powstawanie przebarwień na profilach. Podobnie trzeba zrobić z naklejkami na szybach. Jeśli zrobimy to krótko po montażu okien, wystarczy podważyć narożnik i pociągnąć za naklejkę, żeby szybko zeszła. Pozostawione na długo na szybach będą trudniejsze do usunięcia. Mocno przylegającą kartkę papieru trzeba wtedy spryskać preparatem do usuwania naklejek, pozostawić, aż nasiąknie, i potem delikatnie zerwać lub zeskrobać. Trzeba przy tym uważać, żeby nie porysować szyb.
Jeśli planujemy dalsze prace budowlane lub wykończeniowe – a tak najczęściej bywa – pamiętajmy, aby zabezpieczyć okna przed uszkodzeniem w trakcie prac ekipy budowlanej. Okucia, ramy i szyby są wówczas szczególnie narażone na zniszczenie.
Jak zabezpieczyć okna na czas remontu?
Na czas prac wykończeniowych należy szczelnie zabezpieczać okna folią, która uchroni je przed zabrudzeniem pianką montażową, zaprawą murarską, klejami czy farbami. Ewentualne zabrudzenia spowodowane zaprawą tynkarską, rdzą, sadzą, środkami impregnacyjnymi, klejem, farbą oraz innymi materiałami budowlanymi i chemicznymi należy bezzwłocznie usuwać.
Pielęgnacja okien z PCV
Lekkie zabrudzenia powierzchni ram należy usuwać wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących lub piorących. Środki te muszą być mocno rozcieńczone. Do mycia okien, nie powinno używać się środków o odczynie zdecydowanie zasadowym lub kwaśnym, ponieważ można nimi uszkodzić okna, zwłaszcza metalowe okucia. Na skutek niewłaściwego postępowania okucia mogą zacząć rdzewieć.
Podczas czyszczenia pamiętajmy, że nie należy skrobać powierzchni profili i szyb. Należy również unikać środków czyszczących powodujących zarysowania – proszków do szorowania, drucianych szczotek czy chemicznych środków czyszczących.
Gotowe preparaty do pielęgnacji okien
Wielu producentów okien ma ofercie zestawy preparatów do czyszczenia i pielęgnacji okien z PCV. Można je kupić u dystrybutorów okien albo w marketach budowlanych. Wiele produktów można zamówić przez Internet. Zestawy do pielęgnacji okien zawierają przede wszystkim mleczko do czyszczenia elementów wykonanych z PCV. Ma ono odczyn neutralny, więc nie uszkodzi profili. Preparat zawiera środki myjące, więc łatwo usuwa zabrudzenia. Co więcej, pozostawia na powierzchni delikatny film chroniący powierzchnię przed szybkim przyleganiem kurzu i brudu. W wielu zestawach znajdziemy też płyn do czyszczenia uszczelek (lub ściereczki nim nasączone) oraz olej do konserwacji okuć. Uszczelki trzeba oczyścić wilgotną szmatką z kurzu i brudu, a potem posmarować preparatem konserwacyjnym. Żeby nasmarować okucia, trzeba orientować się w budowie okien i okuć, a także odnaleźć otwory, do tego przeznaczone. Lepiej tę czynność pozostawić fachowcom.
Jak dbać o okna z PCV: wizyta serwisanta
Można zamówić w punkcie handlowym wizytę pracownika serwisu. Specjalista obejrzy okna oraz oceni stan zawiasów i okuć. Z reguły takie osoby dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, które umożliwią pozbycie się uporczywych plam. Tak więc mogą lepiej oczyścić okna niż my. Fachowiec sprawdzi działanie każdej klamki i naoliwi wszystkie okucia. W razie potrzeby wymieni pęknięty zawias.
Pielęgnacja okien z PCV: jakich środków używać do mycia szyb?
Do mycia szyb można stosować ogólnie dostępne środki przeznaczone do czyszczenia szkła. Nie należy stosować past i żrących środków chemicznych. Bardzo szybko można umyć szyby, stosując środki w spreju, które są bardzo skuteczne. Prace ułatwi wykorzystanie gumowej ściągaczki.
Nie wolno zdrapywać zanieczyszczeń z szyb ostrymi narzędziami. Silnie zabrudzone szyby należy najpierw zmoczyć wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie wytrzeć czystą miękką szmatką.
Pielęgnacja okien: jak konserwować okucia, ramy i uszczelki
Okresowy przegląd i nasmarowanie raz do roku ruchomych miejsc okucia powinno wystarczyć. Coroczne smarowanie zasadniczych elementów okucia zapewni lekkość jego działania i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Do smarowania najlepiej stosować smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów, np. smar silikonowy.
Jeśli chodzi o ramy okna, należy unikać kontaktu powierzchni ram z gorącymi przedmiotami, takimi jak żelazka, grzałki, piecyki itp., a także z przedmiotami ostrymi, jak np. wkrętaki czy szpachelki, które mogą spowodować uszkodzenie ramy.
Elastyczne uszczelki przyszybowe zastosowane w oknach wykonane są z tworzywa odpornego na starzenie i warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają konserwacji, a w razie uszkodzenia można je w prosty sposób wymienić.
Na co szczególnie uważać?
Nie należy oddziaływać na okno żadnym dodatkowym obciążeniem. Nie wolno opierać się na oknie ani wieszać na nim ciężkich przedmiotów. Po otwarciu okna na oścież nie należy na siłę dociskać go do ściany. Nie wolno też wkładać żadnych przedmiotów między skrzydło a futrynę w celu powstrzymania okna przed zamknięciem.
Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, zastanówmy się nad zamontowaniem elementów blokujących niepożądane otwarcie. Zapytajmy producenta o zamek okienny lub klamkę z kluczykiem. Nigdy też nie pozostawiajmy otwartego okna w czasie silnego wiatru.
Dobre okna to poważna i często kosztowna inwestycja. Pamiętajmy, aby o nie dbać, a będą nam służyły przez długie lata.
Prace konserwacyjno-naprawcze, np. wymianę zużytych lub uszkodzonych elementów okuć i ich regulację lepiej powierzyć fachowcowi. Unikniemy w ten sposób nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego okna. Wynagrodzenie, jakie zapłacimy wykwalifikowanej ekipie, będzie z pewnością niższe niż koszt nowego okna, które być może będziemy musieli kupić, jeśli nasze prace naprawcze okażą się nieudane.