| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)

Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)

Olbrzymi gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Urządzenie umieszcza się w morzu; do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje ono siłę fal morskich. Twórcy węża twierdzą, jest on w stanie wytworzyć więcej energii niż inne źródła energii odnawialnej. Wąż-elektrownia ma być też tańszy w eksploatacji.

Autor: NewScientist

Gigantyczny gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii

Olbrzymi wąż gumowy może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Umieszczona w morzu "Anakonda" wytwarza energię elektryczną dzieki przechodzącym przez nią falom. Jej autorzy (emerytowani fizycy Francis Farley i Rod Rainey z Atkins Global) twierdzą, że waż jest w stanie wytworzyć więcej energii niż znane dotychczas źródła energii odnawialnej; wąż-elektrownia ma być też tańszy w eksploatacji.

Urządzenie ma bardzo prostą budowę. To elastyczna, zamknięta na obu końcach rura z wodą morską. Zakotwiczona w dnie rura unosi się tuż pod powierzchną morza i poruszając się zgodnie z ruchem fal wytwarza energię elektryczną. Jak działa "Anaconda" można zobaczyć na filmie:

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pod wpływem naporu fal morskich na jeden koniec rury, wewnątrz gumowego rękawa tworzą się wybrzuszenia (fale ciśnień). Pojedyncze wybrzyszenia, popychane ruchem fal morskich, docierają na koniec węża; gdzie uruchamiają (wprawiają w ruch) specjalny zestaw turbin do wytwarzania energii elektrycznej.

Anakonda, w przeciwieństwie do gigantycznych zapór planowanych w morskich zatokach, nie zanieczyszcza naturalnego środowiska. Wąż może działać praktycznie praktycznie bez przerwy, wytwarzając duże ilości czystej, odnawialnej energii.

Obecnie na Uniwersytecie Southampton w Wielkiej Brytanii trwają testy węży, mających około 0,5 m średnicy. Zdaniem twórców wyniki badań są obiecujące. W przyszłym roku węże w skali 1:3 mają być testowane bezpośrednio w morzu. Jeśli testy się powiodą, to w ciągu najbliższych pięciu lat Anacondy mają zostać udostępnione komercyjnie.

Docelowo Anaconda miałaby mieć 200 metrów długości i 7 metrów średnicy. Szacuje się, że pojedynczy wąż będzie w stanie wytworzyć do 1 MW energii, co wystarczy do zasilenia aż 2000 domów. Węże mają być kotwiczone na głębokości od 40 do 100 metrów, w grupach po 20 lub więcej sztuk.

 

O odnawialnych źródłach energii czytaj również na forum.muratordom.pl

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Opłaty za śmieci w Warszawie. Ile zapłacisz za...

Znamy już nowe stawki opłat za śmieci w Warszawie. Są one inne dla mieszkańców domów...

Ocieplenie domu – sprawdź, jak uzyskać...

Od I kwartału 2016 roku osoby realizujące inwestycję ocieplenia domu jednorodzinnego będą mogły skorzystać z...

Ograniczenie kosztów ogrzewania domu: co to jest...

Ogrzewanie domu przy pompy wiatru i słońca, to w Polsce wciąż innowacyjne rozwiązanie. Jednak coraz więcej...

FILM: Ogniwa fotowoltaiczne: przyłączyć się do...

Ogniwa fotowoltaiczne mają w Polsce przyszłość. Państwo chce dopłacać właścicielom domu, którzy...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...