| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)

Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)

Olbrzymi gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Urządzenie umieszcza się w morzu; do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje ono siłę fal morskich. Twórcy węża twierdzą, jest on w stanie wytworzyć więcej energii niż inne źródła energii odnawialnej. Wąż-elektrownia ma być też tańszy w eksploatacji.

Autor: NewScientist

Gigantyczny gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii

Olbrzymi wąż gumowy może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Umieszczona w morzu "Anakonda" wytwarza energię elektryczną dzieki przechodzącym przez nią falom. Jej autorzy (emerytowani fizycy Francis Farley i Rod Rainey z Atkins Global) twierdzą, że waż jest w stanie wytworzyć więcej energii niż znane dotychczas źródła energii odnawialnej; wąż-elektrownia ma być też tańszy w eksploatacji.

Urządzenie ma bardzo prostą budowę. To elastyczna, zamknięta na obu końcach rura z wodą morską. Zakotwiczona w dnie rura unosi się tuż pod powierzchną morza i poruszając się zgodnie z ruchem fal wytwarza energię elektryczną. Jak działa "Anaconda" można zobaczyć na filmie:

Pod wpływem naporu fal morskich na jeden koniec rury, wewnątrz gumowego rękawa tworzą się wybrzuszenia (fale ciśnień). Pojedyncze wybrzyszenia, popychane ruchem fal morskich, docierają na koniec węża; gdzie uruchamiają (wprawiają w ruch) specjalny zestaw turbin do wytwarzania energii elektrycznej.

Anakonda, w przeciwieństwie do gigantycznych zapór planowanych w morskich zatokach, nie zanieczyszcza naturalnego środowiska. Wąż może działać praktycznie praktycznie bez przerwy, wytwarzając duże ilości czystej, odnawialnej energii.

Obecnie na Uniwersytecie Southampton w Wielkiej Brytanii trwają testy węży, mających około 0,5 m średnicy. Zdaniem twórców wyniki badań są obiecujące. W przyszłym roku węże w skali 1:3 mają być testowane bezpośrednio w morzu. Jeśli testy się powiodą, to w ciągu najbliższych pięciu lat Anacondy mają zostać udostępnione komercyjnie.

Docelowo Anaconda miałaby mieć 200 metrów długości i 7 metrów średnicy. Szacuje się, że pojedynczy wąż będzie w stanie wytworzyć do 1 MW energii, co wystarczy do zasilenia aż 2000 domów. Węże mają być kotwiczone na głębokości od 40 do 100 metrów, w grupach po 20 lub więcej sztuk.

 

O odnawialnych źródłach energii czytaj również na forum.muratordom.pl

Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Ogniwa fotowoltaiczne: przyłączyć się do...

Ogniwa fotowoltaiczne mają w Polsce przyszłość. Państwo chce dopłacać właścicielom domu, którzy...

Sprawdź ile wiesz o termomodernizacji. Rozwiąż...

Termomodernizacja obejmuje szereg zagadnień – od oceny stanu budynku, przez harmonogram prac, wymianę...

Ocieplenie domu – sprawdź, jak uzyskać...

Od I kwartału 2016 roku osoby realizujące inwestycję ocieplenia domu jednorodzinnego będą mogły skorzystać z...

Ogrzewanie z pomocą natury

Wszystko wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości domy energooszczędne w Polsce staną się standardem....

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych -...

Decydując się na termomodernizację budynku jednorodzinnego można skorzystać z różnych form...

Co wiemy o energooszczędności - sondaż nt....

Tylko co piąty Polak uważa, że ogrzewanie domu to główne źródło utraty energii, choć w rzeczywistości w ten...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.