| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)

Energia z morza: gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii (WIDEO)

Olbrzymi gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Urządzenie umieszcza się w morzu; do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje ono siłę fal morskich. Twórcy węża twierdzą, jest on w stanie wytworzyć więcej energii niż inne źródła energii odnawialnej. Wąż-elektrownia ma być też tańszy w eksploatacji.

Autor: NewScientist

Gigantyczny gumowy wąż może być przyszłością odnawialnych źródeł energii

Olbrzymi wąż gumowy może być przyszłością odnawialnych źródeł energii. Umieszczona w morzu "Anakonda" wytwarza energię elektryczną dzieki przechodzącym przez nią falom. Jej autorzy (emerytowani fizycy Francis Farley i Rod Rainey z Atkins Global) twierdzą, że waż jest w stanie wytworzyć więcej energii niż znane dotychczas źródła energii odnawialnej; wąż-elektrownia ma być też tańszy w eksploatacji.

Urządzenie ma bardzo prostą budowę. To elastyczna, zamknięta na obu końcach rura z wodą morską. Zakotwiczona w dnie rura unosi się tuż pod powierzchną morza i poruszając się zgodnie z ruchem fal wytwarza energię elektryczną. Jak działa "Anaconda" można zobaczyć na filmie:

Pod wpływem naporu fal morskich na jeden koniec rury, wewnątrz gumowego rękawa tworzą się wybrzuszenia (fale ciśnień). Pojedyncze wybrzyszenia, popychane ruchem fal morskich, docierają na koniec węża; gdzie uruchamiają (wprawiają w ruch) specjalny zestaw turbin do wytwarzania energii elektrycznej.

Anakonda, w przeciwieństwie do gigantycznych zapór planowanych w morskich zatokach, nie zanieczyszcza naturalnego środowiska. Wąż może działać praktycznie praktycznie bez przerwy, wytwarzając duże ilości czystej, odnawialnej energii.

Obecnie na Uniwersytecie Southampton w Wielkiej Brytanii trwają testy węży, mających około 0,5 m średnicy. Zdaniem twórców wyniki badań są obiecujące. W przyszłym roku węże w skali 1:3 mają być testowane bezpośrednio w morzu. Jeśli testy się powiodą, to w ciągu najbliższych pięciu lat Anacondy mają zostać udostępnione komercyjnie.

Docelowo Anaconda miałaby mieć 200 metrów długości i 7 metrów średnicy. Szacuje się, że pojedynczy wąż będzie w stanie wytworzyć do 1 MW energii, co wystarczy do zasilenia aż 2000 domów. Węże mają być kotwiczone na głębokości od 40 do 100 metrów, w grupach po 20 lub więcej sztuk.

 

O odnawialnych źródłach energii czytaj również na forum.muratordom.pl

Jak działają kolektory słoneczne płaskie i próżniowe. Budowa i zasada działania kolektorów

Kolektory słoneczne wykorzystują darmową energię dostarczaną przez słońce. Dlatego z roku...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie domu – sprawdź, jak uzyskać...

Od I kwartału 2016 roku osoby realizujące inwestycję ocieplenia domu jednorodzinnego będą mogły skorzystać z...

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych -...

Decydując się na termomodernizację budynku jednorodzinnego można skorzystać z różnych form...

Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

Jak oszczędzać wodę: wodooszczędna armatura i...

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Każdy zaoszczędzony litr wody to jednak nie...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...

NFOŚiGW zapowiada energię geotermalną dla...

NFOŚiGW promuje odnawialne źródła energii za pomocą specjalnie stworzonych programów...