Z czego zbudować ściany działowe? 6 materiałów na murowane ściany działowe

2023-02-24 6:39
z czego ściany działowe
Autor: Andrzej Szandomirski Murowane ściany działowe - z czego je zbudować?

Do budowy ścian działowych wykorzystuje się zazwyczaj ten sam rodzaj materiału co do wznoszenia ścian zewnętrznych i konstrukcyjnych. Nie jest to jednak regułą. Ściany działowe mogą być stawiane także z innych materiałów. Z czego zbudować ściany działowe? Jest 6 możliwości, jeśli chodzi o murowane ściany działowe.

Spis treści

  1. Jaka grubość ścian działowych?
  2. Ściany działowe z ceramiki
  3. Ściany działowe z betonu komórkowego
  4. Ściany działowe z silikatów
  5. Ściany działowe z keramzytobetonu
  6. Ściany z płytek gipsowych
  7. Ściany działowe z dużych paneli

Jaka grubość ścian działowych?

Grubość ścian działowych wynosi przeważnie od 8 do 18 cm. Te węższe, jeśli przekraczają 5 m długości powinny być wzmocnione prętami lub drabinkami zbrojeniowymi umieszczanymi w co trzeciej spoinie. Podobnie jak ściany o większej grubości, jeśli stoją przy ścianach zewnętrznych lub konstrukcyjnych muszą być z nimi zespolone.

Ściany działowe są więc albo zagłębione w bruździe wybitej w ścianie nośnej albo połączone z nią za pośrednictwem stalowych kotew.

Zamiast bruzdy można też zrobić tak zwane strzępia, czyli wgłębienia wykonane w co drugiej warstwie ściany nośnej. Wówczas, co drugi rząd cegieł ściany działowej zazębia się ze ścianą konstrukcyjną.

Ściany działowe z ceramiki

Ściany mogą być wznoszone z cegieł pełnych oraz dziurawek lub kratówek, które dzięki wykonanych w nich otworach mają mniejszy ciężar. Można też użyć cegieł modularnych, które wyglądem przypominają nieco pustaki.

Elementów z ceramiki poryzowanej (porowata ceramika o lepszych właściwościach termoizolacyjnych niż tradycyjna) używa się do wznoszenia ścian działowych tylko wówczas, gdy cały dom jest budowany z takiego materiału. Wykorzystuje się wtedy pustaki o grubości 10 cm, które są przeznaczone do łączenia na pióro i wpust. Nie trzeba wówczas wykonywać spoin pionowych a jedynie poziome.

Do murowania szlifowanych pustaków z ceramiki poryzowanej można używać murarskiej piany PUR. Muruje się wtedy znacznie szybciej.

Bardzo atrakcyjny wygląd mają nieotynkowane ściany działowe wzniesione z cegieł klinkierowych.

Ściany działowe z betonu komórkowego

Do budowy ścian działowych z betonu komórkowego używa się najczęściej gazobetonowych płytek grubości 11,5 lub 12 cm. Można też zastosować bloczki grubości 18 cm. Do murowania ścianek z betonu używa się zwykłych zapraw cementowo-wapiennych, cienkowarstwowych zapraw klejowych lub nawet piany murarskiej.

Ściany działowe z silikatów

Silikaty to inaczej elementy wapienno-piaskowe. Silikatowe działówki powstają z cegieł pełnych lub bloczków. Cegły mają standardowe wymiary 25x12x6,5 cm, a bloczki: 25x8x22, 25x12x22, 25x18x22 lub 25x25x22 cm. Elementy silikatowe są dosyć ciężkie, ale odznaczają się wyjątkowo równym kształtem, wysoką izolacyjnością akustyczną oraz zdolnością do akumulowania ciepła.

Ściany działowe z keramzytobetonu

Mowa o betonie, w którym kruszywem jest keramzyt - granulki spiekanej gliny. Granulki sprawiają, że beton taki jest lżejszy od zwykłego i wykazuje wyższą izolacyjność cieplną.

Do ścian działowych nadają się wąskie pustaki keramzytobetonowe – grubości od 9 do 12 cm, łączone na pióro i wpust. Muruje się je na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną. Maja dobrą izolacyjność akustyczną.

Ściany z płytek gipsowych

Są to płytki produkowane jedynie z gipsu. Mają duże wymiary i dzięki temu szybko się z nich muruje (3 płyty zużywa się na 1 m² ściany). Ich grubość wynosi 8 i 10 cm. Mają profilowane krawędzie, przystosowane do łączenia na pióro i wpust. Do ich murowania, jako spoiwa, używa się specjalnego kleju gipsowego. Są lekkie, ale mają dosyć małą wytrzymałość na wodę i uszkodzenia mechaniczne. Kupić można też gipsowe płyty zaimpregnowane środkiem przeciwwilgociowym. Wyróżnia je zielonkawy odcień.

Płytki gipsowe mogą być też dekoracją ścian: Płytki gipsowe jako dekoracja ścian. Jakie są rodzaje płytek gipsowych, jak je właściwie układać?

Ściany działowe z dużych paneli

Produkuje się je z betonu komórkowego. Dostępne są w szerokościach 59,8 lub 49,8 cm. Ich wysokość wynosi 220 lub 300 cm. Co oznacza że będą pasowały do kondygnacji o standardowych wysokościach. W razie czego łatwo można je skracać. Panele maja grubość 7,5 lub 10 cm.

Budowa z nich trwa cztery razy krócej niż murowanie zwykłych ścian działowych. Powierzchnia paneli jest natomiast na tyle gładka, że nie trzeba ich tynkować, wystarczy szpachlowanie spoin.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE