Z czego zbudować ściany działowe? 6 materiałów na murowane ściany działowe
Do budowy ścian działowych wykorzystuje się zazwyczaj ten sam rodzaj materiału co do wznoszenia ścian zewnętrznych i konstrukcyjnych. Nie jest to jednak regułą. Ściany działowe mogą być stawiane także z innych materiałów. Z czego zbudować ściany działowe? Jest 6 możliwości, jeśli chodzi o murowane ściany działowe.
Spis treści
- Jaka grubość ścian działowych?
- Ściany działowe z ceramiki
- Ściany działowe z betonu komórkowego
- Ściany działowe z silikatów
- Ściany działowe z keramzytobetonu
- Ściany z płytek gipsowych
- Ściany działowe z dużych paneli
Jaka grubość ścian działowych?
Grubość ścian działowych wynosi przeważnie od 8 do 18 cm. Te węższe, jeśli przekraczają 5 m długości powinny być wzmocnione prętami lub drabinkami zbrojeniowymi umieszczanymi w co trzeciej spoinie. Podobnie jak ściany o większej grubości, jeśli stoją przy ścianach zewnętrznych lub konstrukcyjnych muszą być z nimi zespolone.
Ściany działowe są więc albo zagłębione w bruździe wybitej w ścianie nośnej albo połączone z nią za pośrednictwem stalowych kotew.
Zamiast bruzdy można też zrobić tak zwane strzępia, czyli wgłębienia wykonane w co drugiej warstwie ściany nośnej. Wówczas, co drugi rząd cegieł ściany działowej zazębia się ze ścianą konstrukcyjną.
Ściany działowe z ceramiki
Ściany mogą być wznoszone z cegieł pełnych oraz dziurawek lub kratówek, które dzięki wykonanych w nich otworach mają mniejszy ciężar. Można też użyć cegieł modularnych, które wyglądem przypominają nieco pustaki.
Elementów z ceramiki poryzowanej (porowata ceramika o lepszych właściwościach termoizolacyjnych niż tradycyjna) używa się do wznoszenia ścian działowych tylko wówczas, gdy cały dom jest budowany z takiego materiału. Wykorzystuje się wtedy pustaki o grubości 10 cm, które są przeznaczone do łączenia na pióro i wpust. Nie trzeba wówczas wykonywać spoin pionowych a jedynie poziome.
Do murowania szlifowanych pustaków z ceramiki poryzowanej można używać murarskiej piany PUR. Muruje się wtedy znacznie szybciej.
Bardzo atrakcyjny wygląd mają nieotynkowane ściany działowe wzniesione z cegieł klinkierowych.
Ściany działowe z betonu komórkowego
Do budowy ścian działowych z betonu komórkowego używa się najczęściej gazobetonowych płytek grubości 11,5 lub 12 cm. Można też zastosować bloczki grubości 18 cm. Do murowania ścianek z betonu używa się zwykłych zapraw cementowo-wapiennych, cienkowarstwowych zapraw klejowych lub nawet piany murarskiej.
Ściany działowe z silikatów
Silikaty to inaczej elementy wapienno-piaskowe. Silikatowe działówki powstają z cegieł pełnych lub bloczków. Cegły mają standardowe wymiary 25x12x6,5 cm, a bloczki: 25x8x22, 25x12x22, 25x18x22 lub 25x25x22 cm. Elementy silikatowe są dosyć ciężkie, ale odznaczają się wyjątkowo równym kształtem, wysoką izolacyjnością akustyczną oraz zdolnością do akumulowania ciepła.
Ściany działowe z keramzytobetonu
Mowa o betonie, w którym kruszywem jest keramzyt - granulki spiekanej gliny. Granulki sprawiają, że beton taki jest lżejszy od zwykłego i wykazuje wyższą izolacyjność cieplną.
Do ścian działowych nadają się wąskie pustaki keramzytobetonowe – grubości od 9 do 12 cm, łączone na pióro i wpust. Muruje się je na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną. Maja dobrą izolacyjność akustyczną.
Ściany z płytek gipsowych
Są to płytki produkowane jedynie z gipsu. Mają duże wymiary i dzięki temu szybko się z nich muruje (3 płyty zużywa się na 1 m² ściany). Ich grubość wynosi 8 i 10 cm. Mają profilowane krawędzie, przystosowane do łączenia na pióro i wpust. Do ich murowania, jako spoiwa, używa się specjalnego kleju gipsowego. Są lekkie, ale mają dosyć małą wytrzymałość na wodę i uszkodzenia mechaniczne. Kupić można też gipsowe płyty zaimpregnowane środkiem przeciwwilgociowym. Wyróżnia je zielonkawy odcień.
Płytki gipsowe mogą być też dekoracją ścian: Płytki gipsowe jako dekoracja ścian. Jakie są rodzaje płytek gipsowych, jak je właściwie układać?
Ściany działowe z dużych paneli
Produkuje się je z betonu komórkowego. Dostępne są w szerokościach 59,8 lub 49,8 cm. Ich wysokość wynosi 220 lub 300 cm. Co oznacza że będą pasowały do kondygnacji o standardowych wysokościach. W razie czego łatwo można je skracać. Panele maja grubość 7,5 lub 10 cm.
Budowa z nich trwa cztery razy krócej niż murowanie zwykłych ścian działowych. Powierzchnia paneli jest natomiast na tyle gładka, że nie trzeba ich tynkować, wystarczy szpachlowanie spoin.
Przeczytaj także:
Listen to "Dach - płaski czy skośny. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.- Przejdź do galerii: Wzorowa przebudowa starego domu na miejskiej działce w Beskidzie Śląskim
Autor: Tomasz Zakrzewski
Po przebudowie dom zyskał nową jakość, spełnia wysokie standardy funkcjonalne. Jednocześnie wykorzystano potencjał miejsca, sytuując go na trzech poziomach
Dowiedz się więcej o stanie surowym otwartym. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.