| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Garaż wolnostojący - korzyści i wymagania

Garaż wolnostojący - korzyści i wymagania

Garaż wolnostojący to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na dodatkowych pomieszczeniach gospodarczych, rekreacyjnych, dużej powierzchni na samochody. Przyda się gdy masz długą i wąską działkę. Na czas budowy może z kolei pełnić rolę magazynu materiałów.

Korzyści z garażu wolnostojącego

Realizacja projektu składającego się z dwóch budynków – mieszkalnego i garażowego – zajmie więcej terenu i często wymaga dłuższego podjazdu. Daje jednak możliwość odseparowania funkcji gospodarczych od mieszkalnych i oddzielenia się od potencjalnych uciążliwości, takich jak hałas czy dokuczliwe zapachy. W osobnym budynku, bez obaw o wilgoć i zapachy, umyjesz lub naprawisz samochód. Możesz tam sobie zaplanować pomieszczenia gospodarcze, wszelkiego typu schowki na akcesoria ogrodowe, wiatę na drewno, a także pomieszczenia rekreacyjne – saunę, pokój sportowy, warsztat do majsterkowania. Często spotykanym rozwiązaniem jest łączenie usytuowanego przy ulicy garażu ze śmietnikiem. Jeśli zdecydujesz się na gotowy projekt garażu, znajdziesz na rynku naprawdę bogatą ofertę uwzględniającą przeróżne potrzeby użytkowników.

Dopasowany do budynku

Garaż wolnostojący powinien pasować do architektury domu. Trzeba pamiętać, że to dom jest ważniejszy. Garaż musi odpowiadać jego charakterowi i tworzyć z nim architektoniczną całość. Decydujące będą proporcje, typ dachu oraz kąt nachylenia jego połaci, a także materiały wykończeniowe. Jeśli dom jest wzniesiony na podstawie projektu gotowego, bez trudu odnajdziemy rozwiązania do niego dopasowane. Aby garaż ładnie prezentował się na działce i nie szpecił otoczenia, powinien być wykonany solidnie i z równą starannością co budynek mieszkalny.

Garaż odpowiedniej wielkości

Decydując się na osobny budynek garażowy, możesz nadać mu dodatkowe funkcje. Minimalne wymiary wewnętrzne garażu to co prawda tylko 5 m głębokości, 2,7 m szerokości oraz 2,2 m wysokości. Jednak jeśli będzie większy, korzystniej będzie można go zagospodarować. Warto przemyśleć, czy nie lepiej dołożyć trochę miejsca na sprzęty i narzędzia ogrodowe, meble, zabawki oraz być może rzeczy przechowywane do tej pory w domu. Przeniesienie ich do pomieszczenia specjalnie zaprojektowanego w garażu pozwoli wygospodarować więcej miejsca w domu. Osobny garaż to doskonałe miejsce na schowek na mniej ważne przedmioty. Można go urządzić zarówno w przyziemiu, jak i na poddaszu, co jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz niewielką działką.

Najlepsze miejsce na garaż

To, gdzie na działce będzie stać garaż, ma ogromne znaczenie nie tylko dla wygody jego użytkowania, ale także wyglądu domu. Garaż można wykorzystać do urozmaicenia wyglądu parceli czy nadania jej indywidualnego charakteru. Usytuowany w linii ogrodzenia, najlepiej połączony ze śmietnikiem, sprawia, że cała tylna część ogrodu jest wolna i przeznaczona na rekreację. Skraca się dojazd do garażu, a budynek mieszkalny zostaje osłonięty od ruchu samochodów. Wadą tego rozwiązania jest to, że podchodząc do domu, najpierw widzi się garaż, a dopiero za nim ukryty jest dom. Zbyt duży garaż w tym układzie może zdominować działkę. Usytuowany za domem nie sprawi takich kłopotów, nawet jeśli będzie duży. Może przy tym stanowić część rekreacyjno-wypoczynkową ogrodu i zawierać pomieszczenia mu służące, takie jak wiata wypoczynkowa,pomieszczenie gospodarcze czy zadaszony grill. Niestety, wymaga długiego dojazdu. Szukając miejsca na garaż, warto też przyjrzeć się sąsiadom. Jeśli na działce obok jakaś część budynku przylega do granicy, możesz usytuować garaż w analogicznym miejscu po twojej stronie. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, bo nie trzeba zachowywać odstępów od granicy wymaganych przez przepisy.

WARTO WIEDZIEĆ

W zgodzie z przepisami

Obowiązujące rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.), określa minimalne odległości budynków od granic działki, w tym garaży. Budynek na działce budowlanej – jeśli ma być zwrócony w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną ścianą bez otworów okiennych ani drzwiowych – można postawić w odległości nie mniejszej niż 3 m od tej granicy. Dopuszcza się usytuowanie takiej ściany w odległości minimum 1,5 m od granicy z sąsiednią działką lub bezpośrednio przy niej, gdy:

  • wynika to z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy;
  • działka jest wąska (ma mniej niż 16 m szerokości);
  • długość ściany garażu lub budynku gospodarczego przylegającej do granicy jest mniejsza niż 5,5 m, a wysokość tego obiektu mniejsza niż 3 m.

Garaż można też ulokować w granicy działki, jeśli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę – pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej. Gdy garaż ma okno w ścianie od strony granicy, musi być od niej oddalony o 4 m. Budowa garażu wymaga pozwolenia starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Przeczytaj dodatkowo:
Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Samowola budowlana, czyli dom wybudowany...

Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie Prawo budowlane. Jeśli jednak dom został zbudowany...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....